Hürses1

ABD cezaevlerinde İsyan !

30 Ağustos 2018 Perşembe 15:56
abd-cezaevlerinde--isyan--

Amerika'da ülke çapında tutuklu bulunan mahkumlar geçen hafta salı günü genel grev başlattı. Grev, Afrika kökenli Amerikalı mahkum George Jackson'un öldürülmesinin yıldönümünde başladı.

 

Amerika'da ülke çapında tutuklu bulunan mahkumlar geçen hafta salı günü genel grev başlattı. 

Grev, Afrika kökenli Amerikalı mahkum George Jackson'un öldürülmesinin yıldönümünde başladı. 1971 yılında Kaliforniya'da bulunan San Quentin Eyalet Hapishanesi'nden kaçmak için iki kişiyi rehin alan 29 yaşındaki Jackson gardiyanlar tarafından öldürülmüştü.

Ülke çapında sürecek grevin 9 Eylül'de son bulacağı ifade edildi. 9 Eylül'ün sembol bir gün olduğu belirtildi.1971 yılında Attica Hapishanesi'nde, "Attica Özgürlük Grubu" adlı bir grup tutuklu cezaevi koşullarını, cezaevi müdürünü protesto etmiş, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebinde bulunmuş ve manifesto yayımlamıştı. 9 Eylül'de 600'e yakın güvenlik gücü cezaevine girmiş ve 29'u tutuklu 39 kişi hayatını kaybetmişti.

"MODERN KÖLELİK" SON BULSUN

USA Today'in aktardığına göre; ABD'deki tutuklular daha iyi yaşam koşulları için genel grev ilan ederken, "modern köleliğe son vermek" için yola çıktıklarını dile getirdi. 21 Ağustos'ta başlayan greve 17 eyaletten mahkumların katıldığı bildirildi. 

Kendisini “özgürlükler ülkesi” olarak adlandıran ABD’de mahkumların, iş durdurma, oturma ve açlık grevi yaptığı belirtildi. Mahkumların istekleri, cezaevinde bulunanların hakları için kurulan Jailhouse Lawyers Speak (JLS) adlı organizasyon tarafından bildirildi. 

JLS sözcüsü Amin Sawari, tutukluların taleplerini 10 maddeyle açıkladı. Cezaevindeki ırkçı çetelerin varlığına son verilmesi, koşulların iyileştirilmesi, rehabilitasyon hizmetinin tüm tutuklular için verilmesi gibi taleplerde bulunuldu.
 

JLS tarafından hapishanedeki "modern köleliğe" değinilirken, tutukluların saatlik 10 cente çalışmaları eleştirildi ve bu durumun yasalara uygun olarak düzeltilmesi talep edildi. 

Sonuç olarak “özgürlükler ülkesinde” 2018 yılında mahkumlar “modern köleliği” karşı, insan onuruna sahip çıkmak için ayaklanıyor.

 

Haberin etiketleri:

Amerika, Mahkum,


Haber okunma sayısı: 1229

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
879 hit, 257 ziyaretçi, 305 ziyaret
Bu ay:
2966 hit, 876 ziyaretçi, 1069 ziyaret
Toplam:
936410 hit, 242819 ziyaretçi, 291767 ziyaret