Hürses1

Esad: Suriye'de Türk askerleri, Erdoğan'ın çıkarları..

07 Mart 2020 Cumartesi 14:12
esad-suriyede-turk-askerleri-erdoganin-cikarlari

Esad: Erdoğan bile Türklere neden Suriye'ye asker gönderdiğini açıklayamıyor. Türkiye ile yeniden iyi ilişkilerimiz olabilir. Fakat Erdoğan teröristleri destekledikçe bu mümkün değil.


Türkiye’nin Suriye’de çatışmalara katılmasına ilişkin Esad, "Erdoğan bile Türklere, neden Suriye'ye asker gönderdiğini açıklayamıyor. Suriye'de Türk askerleri, Türkiye’nin çıkarları için değil sadece Erdoğan'ın bağlı olduğu Müslüman Kardeşlerin ideolojisi için ölüyor" ifadelerini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Russia 24 haber kanalına verdiği özel röportajın ikinci kısmı yayımlandı. Esad başta Türkiye ile olan ilişkileri olmak üzere bölgedeki sorunları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çatışma halindeki Türkiye ile Suriye ilişkilerine değinen Esad konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Arap Baharı öncesinde Türkiye ile siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz oldukça iyiydi. Ayrıca askeri ve güvenlik alanlarında da ortak çalışmalarımız vardı. Türkiye’ye karşı herhangi bir düşmanca tavrımız olmamıştı.

Ancak o dönemde Müslüman Kardeşlerin ideolojisi, Erdoğan’ın aracılığıyla sadece Türkiye’de yönetimdeydi.

Erdoğan da bütün Suriye politikasını bu ideoloji üzerinden yürütmeyi karar verdi”

Türkiye’nin Suriye’de çatışmalara katılmasına ilişkin Esad, “Türkiye neden Suriye’de savaşıyor? Neden Türk askerleri ölüyor? Bunun bir açıklaması yok. Erdoğan bile Türklere, neden Suriye’ye asker gönderdiğini açıklayamıyor. Suriye’de Türk askerleri, Türkiye’nin çıkarları için değil sadece Erdoğan’ın bağlı olduğu Müslüman Kardeşlerin ideolojisi için ölüyor” ifadelerini kullandı.

Esad sözlerine, “Türk-Suriyeli evlilikleri var, aileler var. Suriye ve Türkiye’nin ortak çıkarları var. Türkiye’de çok sayıda Suriye kökenli insan var, Suriye’de ise çok sayıda Türk kökenli insan var. Karşılıklı kültür alışverişi tarihe dayanıyor. Bu nedenle onlarla bizim aramızda ciddi anlaşmazlıkların olması mantıklı değil” ifadelerini ekledi.

Son iki yılda Rusya ve Türkiye arasında birçok Suriye konulu toplantının olduğuna dikkat çeken Esad, “Suriyeli ve Türk güvenlik yetkilileri arasında da toplantılar oldu. Elbette ki komşu ülke Türkiye ile yeniden iyi ilişkilerimiz olabilir. Fakat Erdoğan teröristleri destekledikçe bu mümkün değil. İki halk arasında bir düşmanlık yok. Ortadaki sorunlar şahsi siyasi eylemlerden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Esad Suriye’nin tarihi olarak bölgedeki Kürtlerle sorunu olmadığını belirterek, Kürtler arasındaki bazı grupların, Suriye’yi işgal eden ABD ile ortak hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Esad Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği askeri operasyonlar için, “Türkiye, Suriye topraklarını işgal ettiğinde, Kürt savaşçılar buna karşı çıkacaklarını iddia ettiler. Ama Türk askerlerine bir kurşun bile sıkmadılar. Neden? Çünkü ABD, Türklerin hangi bölgeye gireceklerini ve ulaşmaları gereken sınırları belirledi. Kürt grupları da buna karşı çıkmadı, tarafsız kalmayı tercih ettiler. Sonuçta ABD ile Türklerin tarafını seçtiler.” dedi.



Haber okunma sayısı: 5101

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ