Hürses1

Merkel, Türkiye fonunun kullanımına engel koyuyor

03 Ağustos 2017 Perşembe 17:40
merkel-turkiye-fonunun-kullanimina-engel-koyuyor

Merkel, AB’den, Türkiye için ayrılan fonun kullandırılmamasını istedi. İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Almanya'nın AB'nin Türkiye'ye ayırdığı fonların kullanılmasına engel koymaya çalıştığını açıkladı


Almanya- Türkiye ilişkilerinde gerilim sürerken Merkel'den flaş bir hamle daha geldi. Türkiye'de AB ilişkileri ile ilgili çalışmalar yürüten İktisadi Kalkınma Vakfı başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "‘’AB’nin katılım öncesi programları ile bize ayırdığı kaynak 4.5 milyar eurodur. Bunun 190-200 milyonluk kısmını kullandık. Almanya kalanın kullanımında baskı istiyor. Türkiye’ye ayrılan fon tehlikede’’ açıklamasında bulundu.

Ekonomik baskıyı arttırın çağrısı
Geçtiğimiz günlerde Almanya AB'ye Türkiye'ye yönelik ekonomik baskıyı artırma çağrısı yapmıştı. Almanya, AB'den, Türkiye'ye üyelik müzakereleri çerçevesinde yapılan mali yardımın gerektiğinde tamamen kesilip kesilemeyeceğini araştırmasını da talep etmişti.

Ortaya çıkan çağrı belgesinde ayrıca "AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği'nin modernizasyonu için görüşmeler düzenlenmesinin güncel gelişmeler ışığında Türkiye'ye yanlış bir mesaj vereceğine" de dikkat çekildiği bilgisi verilmişti. Bu nedenle de AB ülkelerinin şu anda AB Komisyonu'na bu konuda vekalet vermekten uzak durması gerektiği uyarısının yapıldığı aktarılmıştı.

'Türkiye'ye yanlış mesaj verir' vurgusu yapılmıştı
Ortaya çıkan çağrı belgesinde ayrıca 'AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği'nin modernizasyonu için görüşmeler düzenlenmesinin güncel gelişmeler ışığında Türkiye'ye yanlış bir mesaj vereceğine' de dikkat çekildiği bilgisi verilmişti. Bu nedenle de AB ülkelerinin şu anda AB Komisyonu'na bu konuda vekalet vermekten uzak durması gerektiği uyarısının yapıldığı aktarılmıştı.

Haberin etiketleri:

almanya, angela merkel, ayhan zeytinoğlu


Haber okunma sayısı: 1448

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • elcevap

    Misafir ben almanyada calisan bir isciyim hakiketen bu almanlar ne kadar ugrasiyorlar turkiyeyle, bikere de dost olmayi deneseler bi deneseler bak nasil olicak turkler almalar arasi almanlarla turkler beraber olaslar var ya kimse bize karsi koyamaz aLMANLARLA TURKLER NEYAPIP NEYAPIB IKI GUCUNU BIRLESTIRMESI LAZIM GERISI BOS sAYIN MERKELE BURADAN CEVAP LUTFEN TAYYIPLE UGRASMAYIN SADECE DOST OLUN SIZ BIZIM ANNEMIZSININZ SAYIN mERKEL. TURKLER SIZE HEP SAYGI GOSTERIYOR SILERDE BIZIM CUMHURBASKANIMIZA SAYFGI GOSTERIN SELAMLAR 01 Eylül 2017 18:02

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
324 hit, 97 ziyaretçi, 109 ziyaret
Bu ay:
2827 hit, 861 ziyaretçi, 1003 ziyaret
Toplam:
900457 hit, 233833 ziyaretçi, 280434 ziyaret