'Beton Recep' modeli

18 Mayıs 2015 Pazartesi 13:49
beton-recep-modeli--

AKP döneminde yapılan özelleştirmelerle ekonominin bel kemiği olan KİT’ler yağmalandı, fabrikalar kapanıyor, işsizlik çığ gibi... Erdoğan ekonomisinde sadece imar rantı için beton gökdelenler yükseliyor


HABER MERKEZİ- AKP 2002 yılında iktidar koltuğuna oturduğunda Türkiye IMF hesaplamalarına göre 533 milyar dolarlık Gayri Safi Milli Hasıla ile dünyanın 16'ıncı ekonomisiydi. 2014 yılında ise 16. sıraya aday! Kişi başına gelirde ise 66'ıncı sırada. Dün açıklanan Dünya Ekonomik Forumu İnsani Sermaye Raporu ve Endeksi’nde Türkiye 8 sıra birden gerileyerek Kolombiya, Azerbaycan, Çin, Arnavutluk ve Trinidad Tobago gibi ülkelerin ardından 68'inci sırada yer aldı. AKP hükümetleriyle geçen 13 yılda ekonominin bel kemiği olan KİT’ler ve önemli kamu kuruluşları özelleştirme yoluyla satıldı. Üretime değil ranta yönelen ekonomide fabrikalar birbiri ardına kapanırken, işsizlik çığ gibi arttı. Bu tabloya karşı, yükselen tek şey imar rantı için şehirleri, tarihi ve doğal dokuyu tahrip ederek yükselen inşaatlar oldu.

Özelleştirme 8 kat arttı

 AKP, özelleştirmenin başladığı 1986 yılından, 2002 yılına kadar yapılan 8 milyar dolarlık satışı 12 yılda neredeyse sekiz katı artırarak 61.8 milyar dolara çıkardı. Bu neoliberal saldırganlığa yakından bakıldığında yağmalanan kamu çıkarlarını net olarak görmek mümkün. AKP döneminde özelleştirilen Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi 6,5 milyar dolara Lübnanlı Öger grubuna satıldı. Türk Telekom yaklaşık 12 milyar dolar ediyordu! Oysa aynı şirket son beş yılda 6 milyar dolar kar elde etti. Türk Telekom’un stratejik konumu ve yarattığı istihdam bir yana, kamuya sağladığı yıllık 1,5 milyar dolardan, sadece on yıllık kârı karşılığında vazgeçildi. Benzer biçimde petrokimya devi TÜPRAŞ, 4,1 milyar dolara satıldı ve son beş yılda 3,3 milyar dolar kar etti. Yine endüstrinin bel kemiği Ereğli Demir Çelik, 2006 yılında 2 milyar dolara satıldı, son beş yıllık karı ise 2,5 milyar dolar.

Batı iştahla saldırdı

Çarpıcı olan; Türkiye kamuyu küçültmek için özelleştirme yaparken, bu özelleştirmeye iştahla saldıran teklif sahipleri arasında Batı’nın “kamu ve devlet şirketleri” olmasıydı. Özelleştirme “toplumsal mülkiyetin tabana yayılması” gerekçesiyle savunuluyordu ancak kamunun yıllar içinde biriktirdiği değerlerin yandaş şirketlere yok pahasına satışından başka bir sonuca yol açmadı. Buna karşılık, mülkiyetin tabana yayıldığı üretici kooperatifleri adeta parçalandı ve yok edildi. Özelleştirme giderek kamu mallarının yandaş şirketlere peşkeş çekilmesine dönüştü. Ekonomiye ciddi bir katma değer sağlayan KİT’ler, birer ikişer yok edilerek, üretim ekonomisinden rant ekonomisine geçildi. Yok pahasına satılan kamu malları arasında Selülöz ve Kağıt Fabrikaları (SEKA), PETKİM, TEKEL, Sümerbank, Etibank ve önemli maden işletmeleri, gaz ve elektrik dağıtım şirketleri, Türk Hava Yolları, gübre fabrikaları, limanlar, Şeker Kurumu, Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker fabrikaları gibi pek çok işletme vardı. Enerji ve petrokimya sektöründe yer alan TÜPRAŞ, Petrol Ofisi ve PETKİM yılda ortalama 175 milyon dolar temettü geliri sağlıyordu. Sümerbank ve Etibank gibi karlı bankalar, özelleştirildikten sonra yine kamunun üstleneceği milyarlarca dolarlık zarara yol açtı. Süt Endüstrisi Kurumu’na ait 32 işletmeden 25’i, Et Balık Kurumu’na ait 16 kombinadan 9’u kapatıldı.

BMC’nin Sancak’a devri

Yakın dönemdeki özelleştirmelerden en ilginci 925 milyon lira bedelle ihaleye çıkan BMC fabrikalarının 725 milyon liraya Ethem Sancak’a verilmesiydi. Sancak, daha önce de devletin el koyduğu yine Çukurova grubuna ait olan Skyturk360 Televizyonu, Akşam ve Güneş gazeteleri ile Alem, Platin, Stuff, Autocar ve FourFourTwo dergileri, Lig Radyo ve Alem FM radyolarını da almıştı.

Yeşil alanlar yok oldu

AKP döneminde üretim yerine rant tercih edilirken, inşaat sektörü de bunun motoru oldu. Yoksulların sürülmesine yol açan kentsel dönüşüm hız kazandı. Bankacılık sistemi açtığı kredilerle talebi besledi. Şehirlerin silüeti bozuldu, tarihi doku ve kültür eserleri tahrip edildi, yeşil alanlar hızla yok oldu.Haberin etiketleri:

beton recep


Haber okunma sayısı: 923

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1074 hit, 259 ziyaretçi, 289 ziyaret
Bu ay:
1785 hit, 498 ziyaretçi, 547 ziyaret
Toplam:
967943 hit, 251485 ziyaretçi, 302070 ziyaret