İşten çıkarma yasağı 1 yıl daha uzatılacak

15 Temmuz 2020 Çarşamba 15:29
isten-cikarma-yasagi-1-yil-daha-uzatilacak

Covid-19 pandemisi dolayısıyla getirilen işten çıkarma yasağı, ihtiyaç duyulması halinde 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek. 1 Temmuz 2020 tarihinden önce pandemi dolayısıyla kısa çalışma ödeneğine başvuran iş yerlerinden normal çalışmaya dönenlere, üç ay süreyle prim teşviki uygulanacak. Kısa çalışma uygulamasının süresi, turizm sektöründe uzatılabilecek.


A
K Parti milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan yasa teklifinde istihdama ilişkin düzenlemelere yer verildi. Kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemine (TES) dönüştürülmesi, 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki kişilere yönelik esnek çalışma ile işsizlik fonuna yapılan prim kesintilerinin bir kat artırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren kapsamlı istihdam paketi sonbahara kaldı. TBMM’ye sunulan on maddelik yasa teklifinde covid-19 pandemisine yönelik düzenlemelere yer verildi.

Kısa çalışma uygulaması daha önce kararname ile 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere bir ay uzatılmıştı. Teklifte, Cumhurbaşkanı’nın kısa çalışma ödeneğinin süresini sektörel olarak ayrı ayrı veya bütün olarak uzatabilmesine olanak sağlanacak. Cumhurbaşkanı, turizm sektöründe kısa çalışma ödeneğinin süresini 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatabilecek.

Kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamasından yararlanmış olan iş yerlerinde normal çalışmaya geçilmesi halinde prim teşviki uygulanacak. Bu haktan, 1 Temmuz 2020 tarihinden önce kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan özel sektör iş yerleri yararlanacak. Teşvikten yararlanabilmek için iş yerindeki kısa çalışmanın sona ermesi ve haftalık normal çalışma sürelerine dönme koşulu aranacak. Normal çalışmaya dönen iş yerlerinde üç ay süreyle, asgari ücrete karşılık gelen ücrete ait işçi ve işveren primleri hazinece karşılanacak. Bu da işçi başına aylık 868 lira prim teşviki anlamına geliyor. Teşvikten, 1 Temmuz 2020 tarihinden önce ücretsiz izne çıkartılarak nakdi ücret desteği verilen işçileri çalıştıranlar da yararlanacak.

Normalleşme desteğinden kamu kurum ve kuruluşlarına ait iş yerleri ile kamuya ait alım ve yapım işlerine ilişkin iş yerleri yararlanamayacak. Ev hizmetlerinde çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanmakla birlikte, normalleşme desteği alamayacaklar.

Normalleşme desteği alan işverenler, aynı işçiler için bu süre boyunca diğer prim teşviki ve istihdam desteklerinden yararlanamayacaklar.

Cumhurbaşkanı, üç aylık süreyi sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak altı aya kadar uzatma yetkisine sahip olacak.


İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI 30 HAZİRAN 2021’E KADAR UZATILABİLECEK
17 Nisan’da başlayan üç aylık işten çıkarma yasağı, 17 Ağustos’a kadar uzatılmıştı. Teklif uyarınca, işten çıkarma yasağı her defasında en fazla üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek.

Mevcut kanuna göre, işveren işten çıkarma yasağı döneminde sadece İş Kanunu’nda yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık durumunda iş akdini feshedebiliyor. Teklife göre, belirli süreli sözleşmenin sona ermesi, işyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi hallerinde de iş akdi sona erdirilebilecek.

AZ TEHLİKELİ İŞ YERLERİNDE UZMAN ZORUNLULUĞUNA ERTELEME

50’den az işçi çalıştırılan az tehlikeli iş yerleri ile kamuya ait iş yerlerinde 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren iş sağlığı güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu başlıyordu. Teklif ile bu zorunluluk 31 Aralık 2023 tarihine ötelendi.Haberin etiketleri:

ekonomi, işten çıkarma yasağı


Haber okunma sayısı: 6865

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1247 hit, 135 ziyaretçi, 138 ziyaret
Bu ay:
1247 hit, 134 ziyaretçi, 138 ziyaret
Toplam:
961908 hit, 250090 ziyaretçi, 300455 ziyaret