Hürses1

17 şehidimizi bugün uğurladık

11 Kasım 2012 Pazar 20:24
17-sehidimizi-bugun-ugurladik

Siirt Pervari'de şehit düşen 17 askerimizin cenazesi, bugün Diyarbakır'da düzenlenecek törenden sonra memleketlerine uğurlanıyor. Törene Başbakan Erdoğan'da katıldı.

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 17 asker için Diyarbakır'da uğurlama töreni düzenlendi.

Türkiye'nin yüreğine ateş bırakan Pervari’deki kazada şehit düşen 17 askerin cenazeleri Siirt 3’üncü Komando Tugay Komutanlığı’ndan dün akşam saat 19.30 sıralarında helikopterlerle Siirt Havaalanı’na götürüldü.

Siirt'ten askeri uçakla Diyarbakır Havaalanı'na getirilen ve buradan da ambulanslarla Diyarbakır Asker ve Devlet hastanelerine alınan şehit cenazelerinin otopsileri tamamlandı.

Otopsinin ardından ambulanslara alınan şehitlerin naaşı törenin düzenleneceği Diyarbakır Havaalanı'na götürüldü. 
 Diyarbakır Havaalanı'nda düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Siirt Valisi Ahmet Aydın, diğer yetkililer ve şehit yakınları katıldı. 

 

Türk Bayrağı'na sarılı şehitlerin naaşları, askerlerin omuzlarında tören alanına getirildi. Törende şehit askerler Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici, Jandarma Kıdemli Çavuş Hakan Gemici, Jandarma Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın, Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Çelik, Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan, Jandarma Uzman Çavuş Eren Kızılgedik, Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Güneş, Jandarma Uzman Çavuş Erdal Tekin, Jandarma Uzman Onbaşı Dinçer Ersoy, Jandarma Uzman Çavuş Ömer Büyükköse, Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur, Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan, Jandarma Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi, Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin, Pilot Üsteğmen Yakup Çınar, Uzman Hava Teknisyen Vedat Avcı ve Jandarma Uzman Onbaşı Mesut Şeker'in öz geçmişleri tek tek okundu.

 

Okunan duaların ardından şehitlerden Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan ambulansla Diyarbakır'ın Çermik ilçesine diğer şehitlerin naaşları ise askerlerin omuzlarında kargo uçaklarına alınarak memleketlerine uğurlandı. Bu arada şehit yakınlarının da uçaklara alındığı gözlendi.

 

 

Tören, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık BakanıMehdi Eker, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve kuvvet komutanlarının da katılımıyla başladı.

 

Törende şehit askerlerin özgeçmişleri okundu. Ardından Şehitler için dualar okundu. 17 Şehit törenin ardından memleketlerine uğurlanacak.

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ

Siirt Valiliği'nce yapılan açıklamaya göre, şehit askerlerin kimlikleri şöyle: 

 

Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici (Kırklareli), 
Jandarma Kıdemli Çavuş Hakan Gemici (Giresun), 
Jandarma Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın (Bartın), 
Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Çelik (Kayseri), 
Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan (Diyarbakır), 
Jandarma Uzman Çavuş Eren Kızılgedik (Kars), 
Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Güneş (Erzurum), 
Jandarma Uzman Çavuş Erdal Tekin (Adana), 
Jandarma Uzman Onbaşı Dinçer Ersoy (Tokat), 
Jandarma Uzman Çavuş Ömer Büyükköse (Kahramanmaraş), 
Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur (Kayseri), 
Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan (Gaziantep), 
Jandarma Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi (Gümüşhane), 
Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin (Manisa), 
Pilot Üsteğmen Yakup Çınar (Kars), 
Uzman Hava Teknisyen Vedat Avcı (Afyonkarahisar) ve 
Jandarma Uzman Onbaşı Mesut Şeker. (Konya)


SİİRT

Siirt'in Pervari ilçesinde düşen helikopterde şehit olan Astsubay Üstçavuş Vedat Avcı'nın cenazesi memleketi Denizli'ye getirildi.

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri sevkıyat sırasında helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Astsubay Üstçavuş Vedat Avcı'nın cenazesi, Denizli'ye getirildi.

Uçakla Çardak Havaalanı'na getirilen şehit Astsubay Üstçavuş Vedat Avcı'nın naaşı, askeri yetkililer tarafından karayolu ile Tümgeneral İlhan Özcan Kışlası'ndaki askeri hastane morguna kaldırıldı. Cenazeye havaalanından karayolu ile Denizli'ye getirilişi sırasında, şehit Avcı'nın ailesi ile vatandaşlar araç konvoyuyla eşlik ettik.

Şehit Avcı'nın cenazesinin yarın Delikliçınar Yeni Cami'de öğle vakti düzenlenecek cenaze töreninin ardından Asri Mezarlık Şehitliği'nde toprağa verileceği belirtildi.

Bu arada Denizli'nin Hacıkaplanlar Mahallesi'nde oturan şehit astsubay Vedat Avcı'nın annesinin evinde hüzünlü bekleyiş sürüyor. Şehit Avcı'nın annesi ve yakınları, taziyeleri kabul ediyor.

GAZİANTEP

Siirt'te, askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan'ın cenazesi, memleketi Gaziantep'te toprağa verildi

 Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan'ın cenazesi, memleketi Gaziantep'te son yolculuğuna uğurlandı.
 
Şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan için Bahaeddin Nakıboğlu Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı camiye getirilirken, yakınları gözyaşı döktü.
 
Törene katılan Gaziantep Valisi Erdal Ata ve 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, şehidin ailesine başsağlığı diledi.
 
Törende, Gaziantep Müftüsü Ahmet Bulut, şehitlik makamı hakkında bilgi verdikten sonra cenaze namazını kıldırdı.
 
Helallik istenmesinin ardından, şehidin tabutu askerlerin omzunda top arabasına taşındı. Bir süre top arabasında taşınan Şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan'ın naaşı, daha sonra cenaze arabasına alınarak, Yeşilkent Mezarlığı'na getirildi.
 
Şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan'ın cenazesi, burada toprağa verildi.

DİYARBAKIR

Siirt'in Pervari ilçesinde, Herekol Dağı'na çarparak düşen helikopterde şehit olan 17 askerden Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan, Diyarbakır'ın Çermik ilçesi Başarı köyünde toprağa verildi. Cenazeye binlerce kişi katılırken, şehidin anne ve babası ayakta duramadı.
 
Diyarbakır’da düzenlenen törenin ardından babaocağına getirilen şehid Murat Yıldızhan’ı, Başarı köyündeki akrabaları karşıladı. Şehit için köy camiinde kılınan cenaze namazından sonra Türk bayrağına sarılı cenazesi, omuzlarda taşınarak mezarlığa getirildi. Mezarlıkta yapılan duanın ardından şehit toprağa verildi.
 
Cenaze törenine; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, Çermik Kaymakamı Mimar Sinan Batmaz’ın yanı sıra binlerce kişi katıldı.
 

KIRKLARELİ

Siirt’in Pervari ilçesinde düşen askeri helikopterde şehit olan Üsteğmen Ersan Yenici’nin Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Kuleli köyündeki baba ocağındaki acı bekleyiş sürüyor. Şehidin köyü Türk bayraklarıyla donatıldı. Önceki gün meydana gelen helikopter kazasında 17 asker şehit olmuştu.
 
Siirt’ten alınan şehit cenazeleri, Diyarbakır Havaalanı’na getirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve çok sayıda bakanın da katıldığı törenin ardından cenazeler uçaklarla memleketlerine gönderildi.
 
Kazada şehit düşen Üsteğmen Ersan Yenici’nin cenazesi de Çorlu Havaalanı’na getirilecek. Saat 17.00 sıralarında havaalanında inmesi beklenen cenaze ambulansla Babaeski ilçesindeki belediye morguna kaldırılacak. Yarın sabah saatlerinde morgdan alınacak olan şehit cenazesi önce köydeki baba evine ardından da camiye götürülecek. Burada kılınacak öğle namazının ardından cenaze, köy mezarlığında toprağa verilecek.
 
Bu arada 3 yaşındaki Zeynep Dora ve 5 aylık Cemre Hüma adında 2 kız çocuğu bulunan şehit Üsteğmen’in cenazesi hüzünle bekleniyor. Türk bayrağı ve Atatürk fotoğrafıyla donatılan köydeki cenaze evine taziye akını devam ediyor. Taziyeye gelenler arasında CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Mehmet Siyam Kesimoğlu, ve Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan vardı.

 

BARTIN

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın'ın naaşı, memleketi Bartın'ın Ulus ilçesine getirildi. Şehidin askeri uçakla Zonguldak Havaalanı'na getirileceği haberini alan Bartınlılar havaalanına akın etti.

Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın'ın (25) naaşı, askeri uçakla Zonguldak'ın Çaycuma ilçesindeki Saltukova Havaalanı'na getirildi. Şehidin naaşını Bartın Vali Yardımcısı Şefik Aydın, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Piyade Kıdemli Albay Mehmet Sandıklı, Bartın Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Alaattin Karsavuran, Bartın milletvekilleri Yılmaz Tunç, Rıza Yalçınkaya, Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Belediye Başkanı Cemal Akın, Ulus Kaymakamı Ali Fuat Atik, Ulus Belediye Başkanı Hüseyin Ulus, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, askeri erkan, protokol üyeleri, Bartın Şehit ve Gazi Aileleri Dernek Başkanı Hayrettin Gencel, şehit yakınları ve çok sayıda kişi tarafından karşılandı.

Askeri manga tarafından uçaktan alınan naaş, ambulansa konuldu. Şehidin naaşı yaklaşık 200 araçlık konvoyla, Bartın'ın Ulus ilçesindeki Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Naaş uçaktan alındığı sırada, sinir krizleri geçiren şehidin annesi Zeynep Yalçın ile yakınlarına, sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi.

Şehit Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın'ın naaşı yarın Ulus ilçesinde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecek.
 

ROTAHABERHaber okunma sayısı: 2292

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
277 hit, 136 ziyaretçi, 151 ziyaret
Bu ay:
6579 hit, 1617 ziyaretçi, 1864 ziyaret
Toplam:
891673 hit, 231230 ziyaretçi, 277271 ziyaret