Borçlunun yakınlarına mesaj gönderilmesi yasal değil

29 Mart 2021 Pazartesi 01:50
borclunun-yakinlarina-mesaj-gonderilmesi-yasal-degil

Bir kurumun borçlu olan kişinin akrabalarına kısa mesajlar atmasının yasal olmadığını belirten Ceza Hukukçusu Barış Erman, "Veri sorumlusu olan avukatlık bürosunun hem idari hem cezai sorumluluğu doğabilir." dedi.


İcra tehdidiyle gönderilen SMS'lere ceza

GSM şirketi tarafından ödenemeyen hat borcu için borçlunun akrabalarını arayıp icra tehditli kısa mesajlar atan avukatlık bürosunun sahibine, Kişisel Verileri Koruma Kanunu'na aykırı davrandığı gerekçesiyle 100 bin liralık ceza kesildi.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Barış Erman da benzer durumda birçok olayın yaşandığını belirterek önemli uyarılarda bulundu. Avukatlık bürosunun aramayı yaparken ne gibi bir niyetle hareket ettiğinin önemli olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Barış Erman, şu ifadeleri kullandı:
VERİLERİN NASIL ELE GEÇİRİLDİĞİ ÖNEMLİ

İlk aşamada, hukuk bürosunun kişinin akrabalarına ait olan verileri nasıl ele geçirdiğinin önemli olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Erman, "Eğer verilen yasal yollardan, kişilerin rızası dâhilinde ele geçirdiyse burada bir hukuka aykırılık olmayabilir. Ama genellikle gri alanda bulunan veya çok da yasal olmayan programların kullanılması yoluyla verilerin ele geçirilmiş olma ihtimali var. Böyle bir yöntem kullanıldıysa bunun yasak olduğunu düşünmemiz gerekiyor" diye konuştu.

BARO NEZDİNDE BİR DİSİPLİN SUÇUNA NEDEN OLABİLİR

Akrabalara ilişkin verilerin ele geçirilmesinin hukuka aykırı olabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Erman, şunları söyledi:KVKK KAPSAMINDA DA BİR KABAHAT OLUŞTURUR

Öğr. Üyesi Erman, borçlunun verilerinin akrabalara iletilmesinin de hukuka aykırı olduğunu hatırlattı ve "Kişilerin verilerini, onun rızası olmadan bir başkasına hiçbir şekilde vermemek gerekir. Bu durumda da Türk Ceza Kanunu anlamında suç veya KVKK kapsamında idari para cezasını gerektiren bir durum oluşturabilecektir" diye ifade etti.Haber okunma sayısı: 1065

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1072 hit, 259 ziyaretçi, 289 ziyaret
Bu ay:
1783 hit, 498 ziyaretçi, 547 ziyaret
Toplam:
967941 hit, 251485 ziyaretçi, 302070 ziyaret