Hürses1

Eren Erdem’e dün tahliye bugün tutuklama

08 Ocak 2019 Salı 16:40
eren-erdeme-dun-tahliye-bugun-tutuklama

CHP eski Milletvekili Eren Erdem'in dün verilen tahliye kararı bir gün sonra yeniden tutuklamaya dönüştü. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti oy çokluğuyla Eren Erdem'in tutuklanmasına karar verdi. Karşı oy kullanan üye hakim, gerekçesinde kaçma şüphesinin ev hapsiyle engellenebileceğine dikkat çekti.
K
apatılan Karşı Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı sırada 17-25 Aralık sürecine ilişkin yasadışı ses kayıtlarını servis ettiği iddiasıyla İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan CHP eski Milletvekili Eren Erdem, dün yapılan duruşmada hakkında tahliye kararı verildi. Ailesi ve CHP’li bazı milletvekilleri Eren’i almak için Silivri Cezaevi’ne gitti. Avukatlar tahliye işlemleri için beklerken, savcılık tahliye kararına itiraz etti, üst mahkemenin de itirazı kabul ederek Erdem hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

SİLİVRİ’DEN ÇAĞLAYAN’A GETİRİLDİ


Tahliye edilir edilmez jandarma tarafından yeniden gözaltına alınan Erdem, geceyi karakolda geçirdi. Bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen Erdem 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden hakim karşısına çıktı.

ERDEM: 56 KLASÖRÜ NE ÇABUK OKUDUNUZ

Avukatlarının savunmasının ardından konuşan Eren Erdem, “Benim kaçacağıma dair şüphe gereksizdir. Gitsem giderdim. Hakkımdaki 56 klasörü ne çabuk okuyup karar verdiniz. Kararların gece gelen telefonlarla verildiğini tüm dünya biliyor. Bu kararların bir hükmü yok” dedi.

TUTUKLANMASINA KARAR VERİLDİ

Daha sonra kararını açıklayan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, “Dosya kapsamı, sanık savunması, dinlenen tanık beyanları ve delil durumu birlikte değerlendirildiğinde kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunması, sanığın yurtdışına çıkmak isterken yakalandığı da göz önüne alındığında kaçma şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunması” gerekçesiyle Erdem’in tutuklanmasına karar verdi.ÜYE HAKİM KARŞI OY KULLANDI: EV HAPSİ ÖLÇÜLÜ OLUR

Karar oy çokluğuyla alındı. Bir üye hakim karşı oy kullandı. Karşı oy gerekçesinde, “Konutu terk etmeme şeklindeki adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının ölçülü olacağı ve bu tedbirlerle karar verilerek sanığın serbest bırakılması görüşünde olduğumdan aksi yöndeki sayın çoğunluğun görüşüne katılmıyorum” ifadelerine yer verildi. CHP’li milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal ile Erdem avukatları adliye önünde yaptıkları basın açıklamasıyla verilen karara tepki gösterdi. Duruşma 1 Mart’ta görülecek.


Haberin etiketleri:

erenerdem, tutuklama


Haber okunma sayısı: 674

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
759 hit, 185 ziyaretçi, 209 ziyaret
Bu ay:
3448 hit, 1117 ziyaretçi, 1315 ziyaret
Toplam:
933069 hit, 241853 ziyaretçi, 290512 ziyaret