Hürses1

‘İtirazlar sonucu değiştirmeyecek’

04 Nisan 2019 Perşembe 16:08
itirazlar-sonucu-degistirmeyecek

Yeniden sayımda büyük ilçelerde dahi yalnızca 80-90 oy civarında bir değişiklik olduğunu belirten Milletvekili Şeker, manipülasyon iddialarına ilişkin 'tedbir alıyoruz’ dedi.


Türkiye, 31 Mart Pazar günü 10 ay içinde ikinci kez sandık başına giderken, yerel yöneticilerinin belirlenmesi için yapılan mahalli idareler seçiminde, seçmen yalnızca oy kullanmakla kalmadı, siyasetçilere de önemli mesajlar verdi. Yurt genelinde sandıkların yüzde 100’ü açılırken, resmi olmayan sonuçların belli olmasının ardından itiraz süreci başladı.

En nefes kesici yarışın yaşandığı İstanbul’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu’nun sandıktan birinci çıkmasına AKP itiraz ederken, gözler oyların yeniden sayılmasına ilişkin son gelişmelere çevrildi. Oyların yeniden sayımı, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) süreçteki tavrı ve Anadolu Ajansı'na ilişkin manipülasyon iddialarına ilişkin konuştuğumuz CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, son durumu Artı Gerçek’e anlattı.

İlk olarak en çok merak edilen konu olan oyların yeniden sayımı hususunda ciddi bir değişiklik olmadığını belirten, bazı kaydırmaların düzeltildiği bilgisini sıcağı sıcağına paylaşan CHP’li Ali Şeker, “Başka partiye oyların kaydırılması şeklinde maddi hatalar vardı ama yine 20 binin üzerinde bir oy farkı var büyükşehirde Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasında” dedi. Şeker, hemen ardından ekledi; “Bu sonucu değiştirmiyor.”

DEĞİŞEN OY SAYISI 80-90


“Geçersiz oyların sayılmasında büyük ilçeler de dahil, 80-90 oy değişiyor en fazla. Geçersizlerin sayılması için. Bu da çok anlam ifade eden bir şey değil” şeklinde devam eden CHP’li vekil, küçük ilçeler de durumun daha az olduğunu belirtti. Şeker, mevcut haliyle sonuçların değişmesine dair bir potansiyelin olmadığının altını çizdi.

SEÇMENE 'GÜVEN' MESAJI VERDİ

Seçim sonuçlarına yönelik yapılan itirazları değerlendiren CHP’li vekil, söz konusu itiraz başvurularının “usulen” yapıldığını belirterek, “Bunun arkasından başka manipülasyonlar olmasın diye tedbirlerimizi alıyoruz” ifadeleriyle seçmene güven mesajı verdi.

İMAMOĞLU'NUN 'ZAMAN KAZANMAYA ÇALIŞILIYOR' SÖZLERİ

Partisinin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun iktidar tarafından seçim sonuçlarına itiraz sürecinin bir zaman kazanma hamlesi şeklindeki söylemlerini hatırlattığımız CHP İstanbul Milletvekili, sözlerini şöyle sürdürdü:

BELEDİYEDEKİ KAÇIRMA VE TAHRİBAT İDDİALARI: DEVİRDEN SONRA İŞLEM YAPILACAK

“Bazı tahribatların yapıldığı, bazı cihazların kaçırıldığı, bazı makine parkının bir yerlere kaydırıldığına dair iddialar var ama tabi bunlar iddia. Geçen haftada usulsüz transfer ve kiralamalar yapıldığıyla ilgili işlemlerin olduğu söyleniyor. Bu usulsüzlüklerle ilgili mutlaka işlem yapılacaktır devirden sonra” diye konuştu.

‘MANİPÜLASYON OLMAMASI İÇİN TEDBİR ALIYORUZ’


Ankara’da da benzer bir sürecin yaşandığını ifade eden Şeker, “Seçimler kaybedildiğinde bu tür itirazlar olağandır ama bunun bir manipülasyona dönmesi olağan değildir. Biz de manipülasyona dönmemesi için tedbirimizi alıyoruz” diye tekrarladı.

‘DÜNE KADAR ANADOLU AJANSI’NA BİLGİ VERENLER, BİRDEN BİRE KESTİLER’

Anadolu Ajansı ve YSK’nin tavrına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şeker, şunları söyledi: “Anadolu Ajansımız bizim müşterimiz değildir şeklinde bir durum var. Şöyle ki; evet o bilgileri düne kadar aktaranlar birdenbire aktarmayı kesiyorlar. Halkın haber alma hakkını gasp ediyorlar. Halbuki YSK da bu kamunun ortak bir değeridir. Anadolu Ajansı da bu milletin ortak ajansıdır. Ama iktidarın ajansına dönüştükten sonra maalesef halka karşı görevini yapmamaktadır, suç işlemektedir. Buna bir an önce son verip görevini yapması gerekiyor. Çünkü bunun için vergilerimizi kullanıyor, hakkını vermesi gerekiyor.”

‘UTANÇ VERİCİ’


“Halkı kandırmak için değil, gerçeklerden haberdar etmesi için çalışması gerekiyor. Devletin bir ajansıdır. AKP’nin de ajansı olarak çalışması Anadolu Ajansı için de devlet için de AKP için de bir utançtır.”

Türkiye’nin normalleşmesini istediklerinin altını çizen Şeker, “Bu normalleşmenin bir parçası da ajansın da, televizyonların da bağımsız habercilik yapabilmesi” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN ÖZGÜRLÜĞÜ BASINA BAĞLI’

Şeker, “Türkiye’nin özgürleşmesi basının özgürleşmesinden geçer” diye belirterek sözlerini şöyle noktaladı: “Basının özgürleşmesi içinde her türlü mücadeleyi vermeye devam edeceğiz.”

Artı GerçekHaber okunma sayısı: 2242

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ