Hürses1

Çev Sanat 10. Yıl Konseri

09 Ocak 2019 Çarşamba 11:58
cev-sanat-10-yil-konseri

ÇEV Sanat tarafından desteklenen, Türkiye’nin sanatta dünya markası olmaya aday üstün yetenekli gençleri, Zorlu PSM’de bir konser verdi. ÇEV Sanat Kurulu’nu oluşturan Cihat Aşkın, Fazıl Say ve İbrahim Yazıcı, genç müzisyenleri bu özel gecede yalnız bırakmadı.


  

Önceki gece Zorlu PSM özel bir konsere ev sahipliği yaptı. Yaşları 12 ile 25 arasında değişen genç sanatçıların sahne aldığı konser bir yandan geleceğe dair umutları yeşertirken bir yandan da Türkiye’nin genç nesil klasik müzik sanatçılarını müzikseverlere tanıttı. Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) tarafından düzenlenen gecede yer yer hüzünlendik, yer yer coşkulu duygulara kapılarak sahnedeki müziğe içimizden eşlik ettik, sözlerini ezbere bildiğimiz şarkıları yüksek sesle söylememek için kendimizi zor tuttuk. Emeği geçenler sağ olsun.

   
Bu konserin aslında yaklaşık 10 yıl öncesine gitmek gerek... 2010 yılında ÇEV Sanat’ın Aya İrini’de düzenlediği ilk konser aralarında Fazıl Say, Cihat Aşkın, İbrahim Yazıcı gibi önemli sanatçıların bulunduğu ve ÇEV Sanat Başkanı Berrin Yoleri’nin gayretleri sonucu başlatılan Genç Yetenekler projesinin ilk tezahürüydü. Genç Yetenekler projesi ile Türkiye’nin dört bir yanındaki yetenekli gençleri ve çocukları keşfetmek üzere bir araya gelen bu değerli isimler önceki gece de Zorlu PSM’deydiler ve sahnedeki gençleri yalnız bırakmadılar, konserin anlamını daha da yücelttiler. Hele Fazıl Say’ın topu topu 5-6 dakikacık için bile olsa “İzmir Süiti”nden bölümler (İzmir’in Dağları türküsünün Brahms, Chopin ve Rachmaninov tarzlarıyla icra ettiği bölümler) çaldığı ve geceyi başlattığı kısım unutulmazdı.Dünyaca ünlü piyanist ve bestecimiz Fazıl Say gecede hem ödül hem de mini bir konser verdi.

Sanat Ödülleri

Gecenin başında, konserden önce, Genç Yetenekler 10. yıl kapsamında Sanat Kurulu tarafından sanat ödülleri takdim edildi. Berrin Yoleri’nin ev sahipliğinde, Genç Yeteneklerin daimi destekçisi Halit Ergenç’in sunuculuğunda düzenlenen törende, Fazıl Say Sanat Ödülü Zakhar Brown’ın öğrencisi Madrid’de eğitimine devam eden Elvin Ganiyev (keman) ve Londra Royal College’de eğitimine devam eden Cemal Aliyev’e (çello) bizzat Fazıl Say tarafından verildi. Fazıl Say ödül olarak Elvin Ganiyev ve Cemal Aliyev ile birlikte konser müjdesini açıkladı.

   

Cihat Aşkın Sanat Ödülü’nü ise Newyork’ta doktora eğitimine devam eden Emre Engin (keman) ve Almanya’da eğitimine devam eden Kazım Kaan Alıcıoğlu (keman) aldı. Cihat Aşkın çok değerli kemanını genç yeteneklerin kullanımlarına tahsis ettiğini açıkladı. İbrahim Yazıcı Sanat Ödülü Paris’te eğitimine devam eden Iraz Yıldız (piyano) ve Barenboim-Said Akademi’de eğitimine devam eden Kerem Tuncer’e (orkestra şefi-keman) bizzat İbrahim Yazıcı tarafından takdim edildi. Bülent Evcil ödülleri ise genç yeteneklerden bu yıl Academiy of Berliner Flarmoniker’in kadrosuna dahil olan Denizcan Eren (flüt) ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eğitimine devam eden korno sanatçısı Bora Demir’e takdim edildi. QNB Sanat Ödülü QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras tarafından Guildhol School of Music and Drama’da eğitimine devam eden Berfin Aksu’ya (keman) verildi. Deniz Kocaoğlu Sanat Ödülü Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda eğitimine devam eden Ilgın Top’a (Keman) Gülgün Kocaoğlu tarafından takdim edildi.

Çev Sanat ödülleri ise ÇEV Vakfı Başkanı Ahmet Altınel ve Çev Sanat Başkanı Berrin Yoleri tarafından NY The Juilliard School’da yüksek lisans eğitimine devam eden Yiğit Karataş (keman), Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yüksek lisans eğitimine devam eden Melis Sağlam (soprano) ve mezunlardan kariyerine film müziği dalında Los Angeles’ta devam eden Burak Beşir’e (flüt) takdim edildi.

   

Film müzikleri


QNB Finansbank’ın ana sponsorluğunda yapılan konserde “ÇEV Sanat Genç Yetenekler” projesi desteği ile eğitimi devam eden 13 genç sanatçı performans sergiledi: Kerem Tuncer (orkestra şefi), Elvin Ganiyev (keman), Ilgın Top (keman), Cemal Aliyev (viyolonsel), Cansın Kara (Viyolonsel), Tuna Bilgin (piyano), Bora Demir (korno), Deniz Ayşe Birdal (viyolonsel), İdil Bursa (viyolonsel), Emir İlgen (piyano), Tarık Kaan Alkan (piyano), Melis Sağlam (şan), İdil Olgar (keman).Projenin tanıtım müziklerini yazıp besteleyen ÇEV Sanat mezunlarından Los Angeles’ta kariyerine devam eden flüt sanatçısı ve besteci Burak Beşir de konserde yer aldı. “Film Müzikleri” konseptiyle hazırlanan konserde “Desert Rose”, “Taht Oyunları” (Game of Thrones), “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “We Are The Champions” ve “Anlamazdın” (Issız Adam) gibi çeşitli eserler seslendirildi. Sırada akademi var

ÇEV Sanat Başkanı Berrin Yoleri, ÇEV Sanat olarak projeyi geliştirmeyi sanatın diğer dallarındaki gençlere de imkân yaratmayı arzu ettiklerini vurgulayarak “Bu yıl en büyük amacımız ÇEV Sanat Akademisi’ni kurmak. Bunun için yardımseverlerin desteğini bekliyoruz. Böylece Genç Yetenekler projesini büyüterek yetenekli gençlerimizin markalaşma süreçlerini hızlandırmak ve sanatın diğer dallarındaki yetenekli gençlere de imkân tanımak istiyoruz” diye konuştu.

Haberin etiketleri:

çevsanat, fazılsay, gençyetenekler


Haber okunma sayısı: 873

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER