Oscar'ın kabusu yeniden dirildi !

26 Ocak 2016 Salı 15:24
oscarin-kabusu-yeniden-dirildi-

ABD'de 1929'dan beri verilen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin Oscar ödülleri #Oscarsowite hashtaginin dirilmesi ile yine tartışmaların odağı haline geldi.A
kademi'nin başı bu yıl da 'ayrımcılık' iddialarıyla dertte gibi gözüküyor. Dünyanın en prestijli sinema ödülleri olarak kabul edilen Oscar'da adaylar geçen haftalarda açıklandı. 28 Şubat'ta sahiplerini bulacak olan ödüllerde açıklanan isimler tartışmaları da beraberinde getirdi.Bu yıl 88.'si verilecek olan ödüllerde isyan bayrağını ünlü yönetmen Spike Lee ateşledi. Spike Lee Instagram hesabından Oscar'a verdi veriştirdi. Paylaşımında Oscar'a adaylığı için teşekkür eden Lee, eşi ile birlikte 'ne yazık ki' törene katılamayacaklarını açıkladı. Lee ayrıca; iki yıl üst üste 40 beyaz aktörün aday gösterilmesini yerden yere vurdu ve "Biz oyunculuk yapamıyor muyuz?" diye sordu.

Ardından ABD'li ünlü aktör Will Smith'in eşi Jada Pinkett Smith, 2016 Oscar ödül gecesini boykot etmeye çağırdı. Will Smith de eşine destek verdiğini açıklayarak Oscar törenini boykot edeceğini ifade etti.

Ve böylece 2015 yılında ortaya çıkan ve Akademi'nin korkulu rüyası #oscarsowhite hashtag'i tekrar dirilmiş oldu.

GEORGE CLOONEY DE KATILDI

Ünlü aktör George Clooney de #Oscarsowhite tartışmalarına katılan isimler arasında yerini aldı. 'Variety' dergisine özel bir röportaj veren 54 yaşındaki aktör; Oscar adaylarında çeşitliliğin az olmasına dem vurdu ve "Bundan 10 yıl önce Akademi daha iyi bir iş çıkarıyordu, ne kadar Afrikalı Amerikalı'nın aday olduğunu bir hatırlayın" diyerek Oscar'ın yanlış yöne doğru evrildiğinden dem vurdu.

Aslında bu tartışmalar Amerika'da ilk kez yaşanmıyor. Bakın Oscar'ın "beyaz tarihi"nde geçmiş yıllarda neler yaşandı?

CHRIS ROCK'IN 11 YIL ÖNCEKİ KONUŞMASI HAFIZALARA KAZINDI

Bu yılki Oscar töreninin sunuculuğunu yapacak olan siyahi aktör Chris Rock tüm baskılara rağmen, Oscar'ı bırakmayacağını açıklayarak fırtınanın ortasında kaldı. Rock bundan tam 11 yıl önce de Oscar töreninde sunuculuk yapmış, Oscar'ın siyahilere bakış açısını ironi dolu anlatan bir açılış konuşması yaparak akıllara kazınmış ve tartışma yaratmıştı.

EDDIE MURPHY 1998'DE AYRIMCILIĞI İŞARET ETMİŞTİ

Efsane aktör Eddie Murphy 1988 yılında katıldığı 60.Oscar ödül töreninde Akademi'nin ön yargılarını adres göstermişti. Murphy konuşmasında; "Bugün buraya ödülü sahibine teslim etmeye geldim ama akademinin siyahileri hatırlaması gerekiyor"demişti. Murphy bu konuşmasının ardından yıllarca törende boy göstermedi. 2011 yılının sonlarında 84.Akademi Ödül Töreni'nin ev sahipliğinden çekildi.

SADECE 5 SİYAHİ İSİM KAZANDI

Oyunculuk dalında 1963 yılında Sidney Poitier, 2001'de Denzel Washington ve Halle Berry, 2004'te Jamie Foxx ile 2006'da Forest Whitaker olmak üzere bugüne kadar sadece 5 siyahi isim Oscar kazanmayı başardı.

OSCAR'DA DEVRİM KARARI

Akademi, Oscar adaylarının belirlenmesinde ırkçılık yapıldığı eleştirileri sonrası harekete geçti. Kadın ve etnik azınlık üye sayısı 4 yılda iki katına çıkarılacak. “Oscar çok beyaz” sloganıyla protesto edilen Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, yapılacak yeni düzenlemelerle kadın ve azınlık üye sayısını 2020 yılına kadar artırmayı hedefliyor.

ÜYELERİN YÜZDE 94'Ü BEYAZ

6 bin Akademi üyesinin yüzde 94'ü beyaz, yüzde 77'si erkek ve yaş ortalaması 62. Yapılacak değişiklikle şu anda yeni ve mevcut üyelerin 'ömür boyu' olan oylama statüleri ilk 10 yıl içinde değiştirilebilecek. Değişikliğe göre üyelerin oy verme hakkı ilk 10 yılda ellerinden alınabilecek gibi gözüküyor.

Haberin etiketleri:

oscar, ayrımcılık, oscarsowhite


Haber okunma sayısı: 1711

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER