Tarihi eserlerde Yak-İşlet-Devret modeli..

23 Ocak 2013 Çarşamba 12:02
tarihi-eserlerde-yak-islet-devret-modeli

Galatasaray Lisesi.. Haydarpaşa Garı.. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziosmanpaşa İlköğretim okulu.. İstanbul'daki tarihi binalar tek tek yanıyor. Tarih katliamının nedeni her ne kadar elektrik kontağı olarak açıklansa da sonradan yaşananlar yangınların asıl nedenini ortaya koyuyor..

142 yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi Galatasaray Lisesi'nde dün çıkan yangın akıllara geçtiğimiz dönemde benzeri şekilde yanan tarihi eserleri getirdi.

 

TARİHİ OKUL YANDI OTEL OLDU

 Yanan bu tarihi eserlerin çoğu daha sonradan ya otopark, ya restaurant ya da otel oldu. Bunlardan ilk akla gelen 2002 yılında benzeri bir şekilde yanan Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu. 

,

10 yıl önce Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nda yangın çıkmış ve 100 yıllık tarihi binanın çatısı ve bazı duvarları kısmen çökmüştü. Eğlence mekanlarının hemen yanında bulunan okulun bahçesi yangından hemen sonra otopark olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra araziye otel yapılacağı söylenditleri çıktı ancak bu iddialar yalanlandı. Ancak tüm yalanlamalara rağmen yanan okulun yerind şimdi bir otel yükseliyor.

 

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ OTEL Mİ OLACAK?

 

Hafızalara kazınan bir başka yangın da İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde çıkan yangın oldu. Cağaloğlu'nda turistik bir yerde bulunan tarihi bina belirlenemeyen bir nedenle yanarak kül oldu. Yanan tarihi binanın akibetinin ne olacağı resmi olarak açıklanmazken, çevre esnafı tarihi binanın yerine otel yapılacağını iddia ediyor.

 

YANAN HAYDARPAŞA GARI GÖKDELEN OLUYOR

 

Gaziosmanpaşa İlköğretim okuluyla aynı kaderi yaşayan bir başka tarihi bina da Haydarpaşa Garı oldu. İki yıl önce çıkan yangında yaşanan ihmaller günlerce konuşuldu. Yangın sonrasında binanın çatısı tamamen yanarken, üst katlarda hasar oluştu.

 

Haydarpaşa Garı'ndaki yangını ilginç hale getiren ise daha yanmadan ortaya atılan Haydarpaşa Garı'na gökdelen projesi oldu. Bu proje uzun süre kamuoyunda tartışılmış ve daha sonra böyle bir proje yapılmayacağı en yetkili ağızlardan açıklanmıştı. Ancak bu tartışmaların hemen ardından Haydarpaşa Garı'nda yangın çıktı. Yangın sonrasında da Haydarpaşa Port projesi gündeme geldi ve şu anda proje hayata geçirilmek üzere. 

 

VE SON KURBAN GALATASARAY LİSESİ

 

İstanbul Ortaköy’deki Galatasaray Üniversitesi'ndeki yangın da diğerleri gibi blirlenemeyen bir nedenle çıktı. Saat 19.30'da çıkan yangın tam 5 saat sürdü ve tarihi bina neredeyse kül oldu.

 

Bir tarihin yok olduğu binanın akıbeti ise şimdilik belli olmasa da yaşanan bnzeri örnekler Galatasaray Lisesi'nin akıbetinin de diğerleri gibi olacağını gösteriyor.

 

ROTAHABER / ÖZELHaber okunma sayısı: 1019

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1075 hit, 259 ziyaretçi, 289 ziyaret
Bu ay:
1786 hit, 498 ziyaretçi, 547 ziyaret
Toplam:
967944 hit, 251485 ziyaretçi, 302070 ziyaret