“Geleceğin ‘Kamil İnsanı’ ancak sanatla yetişir”

09 Ocak 2018 Salı 12:29
gelecegin-kamil-insani-ancak-sanatla-yetisir

Birçok televizyon programının yanı sıra Kanal34'te müzik programı yapan ve çeşitli etkinliklerde sanatını icra eden, gönüllerde eşsiz bir tat bırakan genç sanatçı Gökhan Rüzgar, gazetemizi ziyaret etti .
Sanatın,  dünya halklarını birbirlerine bağlayıcı ve barışçıl mesajlar içerdiğini vurgulayan Rüzgar; “Hayatın her alanında sesler ve müzikler vardır. Söz de müzik kadar önemlidir çünkü söz "laftan" farklıdır. Müzik, yürekten süzülen duyguların beyinde şekillenerek, ağızdan söze ve namelere dönüşmesi, insan ruhuyla bütünleşmesi demektir.” ifadelerini kullandı.

 “Diğer dallarda da çalışıyorum”

Genç sanatçı Gökhan Rüzgar, “İnsanların ruhuna hitap edebilmek ve onların gönlünde sevgi ve barış çiçeklerini açtırmak için birçok sanatsal faaliyetler yapıyorum. Bunların başında senaryo yazarlığı, kısa  film çalışmaları, sinema ve tiyatro oyunculuğu gibi sanat dallarında da çalışıyorum”dedi.

Gazeteciliğe olan merakını da dile getiren Rüzgar sözlerine şunları ekledi; “Lise yıllarında başlayan gazetecilik aşkımı da terk etmedim, hala çeşitli yerlerde yazıyorum.
Halk müziği benim en büyük ilgi alanımı kapsamaktadır. Özgün müziği önemsememe rağmen Ruhi Su’nun, Aşık Veysel’in ve Aşık  Mahsuni’nin ekolünü kendi yorumumla dile getiriyorum.

Özellikle Alevi Bektaşi kültürünün yarattığı sanatsal değerlerin yaşatılmasından yanayım, ama bunun yanı sıra batı müziğinin de yarattığı atılımdan kopmadan kendimizi dünya müziği içersinde de önemli bir yere oturtturmaktan yanayım.” dedi.

 

“Heykelin, balenin ötelendiği bir durumda..”

Sanatçılara ve ozanlara büyük görevler düştüğünü belirten Rüzgar, “Cumhuriyetimizin yarattığı değerlere saygılı, laik, düşünen,  insanımızı çıkarcılıktan uzak, yurt sevgisiyle dolu bireyler haline getirmenin yolu onlara kendi kültürel değerlerini hatırlatmaktır. Bu konuda müzisyenlerimize, sanatçılarımıza ve ozanlarımıza çok büyük görevler düşüyor. Tiyatronun heykelin balenin ötelendiği bir ortamda özgür müzikte yapılamaz.

 

“Bayrağımızın devamlı dalgalanması ancak türkülerle sağlanır”

İbn- i Sina diyor ki; “Sanat istenmediği ortamdan göçer.”

Ben de Ibn- i Sina’ya diyorum ki; bizim göçecek  bir yerimiz yok, ama sanat yapacak azmimiz var. Ülkemizin sınırlarının bütünlüğünün ve bayrağımızın devamlı dalgalanmasını ancak şiirlerle türkülerle sağlayabiliriz çünkü  yüreklere ancak bunlar hitap eder. Sevgisiz bir toplum olmak istemiyorsak müziğe şiire ve sanata kucak açalım. Geleceğin yetişmiş "kamil insanını" ancak sanatla yetiştirebiliriz.” ifadelerini dile getirdi. 

Haberin etiketleri:

gökhan rüzgar, sanat, müzik, sonhavadis,


Haber okunma sayısı: 2036

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ