Tercüman Gazetesi
gazetecilik-karta-sigmaz-basin-kartini-kim-veriyor gazetecilerden-medyaya-sansur-duzenlemesine-tepki baskan-kocalan-trt-world-londra-studyolarinda gazeteci-barakin-wpf-basvurusu-onaylandi ubb-baskani-barakin-19-mayis-kutlama-mesaji ubb-baskani-baraktan-23-nisan-mesaji baskan-barakin-18-mart-canakkale-zaferi-mesaji ordu-mesudiye-gazetesi-31-yasinda medyanin-duayenlerinden-ortak-yayin-karari ubbden-10-aralik-insan-haklari-gunu-mesaji

Son günlerde Evrensel ve BirGün çalışanlarının bir kısmının basın kartlarının iptal edilmesiyle konu tekrar gündeme geldi. gazetecilerin, özellikle de devlet tarafından düzenlenen

Basın meslek örgütleri, İstanbul Şişhane’de; internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifine karşı açıklama yaptı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)

İngiltere'de bir dizi temaslarda bulunan Uluslararası Dijital Medya Derneği Başkanı ve Kanal 34 Yönetim Kurulu Başkanı Gazeteci-Yazar Adil Koçalan TRT World Londra Stüdyolarını ziyaret

Uzun yıllar gazetecilik hayatında görevini layıkı ile yapan Gazeteci-Yazar Yıldıray Deniz Barak Dünya Basın Fedarasyonu ( World Press Federation ) başvurusu kabul edildi.

Ulusal Basın Birliği Genel Başkanı Gazeteci Yıldıray Deniz Barak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Ulusal Basın Birliği (UBB) Genel Başkanı Yıldıray Deniz Barak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Ulusal Basın Birliği Başkanı Yıldıray Deniz Barak, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107'nci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı. " Türkiye'yi çağdaş uygarlığın ötesine taşımak

1991 yılında kurulmuş olup Türkiye’nin her ili ve 12 ayrı ülke de aboneleri bulunan Ordu Mesudiye Gazetesi, 30’uncu yılı geride bırakarak 31 yaşına girdi. Yerel bir gazetenin 31’inci

Yeni Nesil televizyonculuğun duayeni Kanal 34 ve Sivas'ın televizyonu Kanal 58 ortaklığa imza attılar

UBB Genel Başkanı Y.Deniz Barak, 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı nedeniyle mesaj yayınladı

gazetecilik-karta-sigmaz-basin-kartini-kim-veriyor

Gazetecilik karta sığmaz: Basın Kartı’nı kim veriyor?

Son günlerde Evrensel ve BirGün çalışanlarının bir kısmının basın kartlarının iptal edilmesiyle konu tekrar gündeme geldi. gazetecilerin, özellikle de devlet tarafından düzenlenen resmi etkinlikleri takip edebilmeleri için sahip olmaları gereken Basın Kartı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından veriliyor. Meslek örgütleri ise basın kartını devletin değil, dünyada olduğu gibi gazetecilerden oluşacak bir komisyonun vermesi gerektiğini vurguluyor. Peki, dünyada bu uygulama nasıl? Diğer ülkelerde gazetecilere Basın Kartı’nı kim, hangi kuruluş veriyor? Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki duruma kısaca bir göz atalım:

gazetecilerden-medyaya-sansur-duzenlemesine-tepki

Gazetecilerden medyaya sansür düzenlemesine tepki

Basın meslek örgütleri, İstanbul Şişhane’de; internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifine karşı açıklama yaptı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “Bu yasa tasarısıyla Türkiye’de habercilik yok edilmek istenmektedir” derken, DİSK Basın İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş, “Özgür bir ülke için özgür basın şart” dedi. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Temsilcisi Uğur Güç ise kanun teklifi için, “Bu tamamen sansür yasasıdır” diye konuştu.

baskan-kocalan-trt-world-londra-studyolarinda

Başkan Koçalan, TRT World Londra Stüdyolarında

İngiltere'de bir dizi temaslarda bulunan Uluslararası Dijital Medya Derneği Başkanı ve Kanal 34 Yönetim Kurulu Başkanı Gazeteci-Yazar Adil Koçalan TRT World Londra Stüdyolarını ziyaret etti.

gazeteci-barakin-wpf-basvurusu-onaylandi

Gazeteci Barak'ın WPF başvurusu onaylandı

Uzun yıllar gazetecilik hayatında görevini layıkı ile yapan Gazeteci-Yazar Yıldıray Deniz Barak Dünya Basın Fedarasyonu ( World Press Federation ) başvurusu kabul edildi.

ubb-baskani-barakin-19-mayis-kutlama-mesaji

UBB Başkanı Barak'ın 19 Mayıs Kutlama Mesajı

Ulusal Basın Birliği Genel Başkanı Gazeteci Yıldıray Deniz Barak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

ubb-baskani-baraktan-23-nisan-mesaji

UBB Başkanı Barak'tan 23 Nisan mesajı

Ulusal Basın Birliği (UBB) Genel Başkanı Yıldıray Deniz Barak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

baskan-barakin-18-mart-canakkale-zaferi-mesaji

Başkan Barak'ın 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı

Ulusal Basın Birliği Başkanı Yıldıray Deniz Barak, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107'nci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı. " Türkiye'yi çağdaş uygarlığın ötesine taşımak zorundayız"

ordu-mesudiye-gazetesi-31-yasinda

Ordu Mesudiye Gazetesi 31 yaşında

1991 yılında kurulmuş olup Türkiye’nin her ili ve 12 ayrı ülke de aboneleri bulunan Ordu Mesudiye Gazetesi, 30’uncu yılı geride bırakarak 31 yaşına girdi. Yerel bir gazetenin 31’inci yayın yılına ulaşabilmesinin, Ordu yöresi insanlarının yerel basınına sahip çıktıklarının çok önemli bir göstergesi olduğunu belirten Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt, “Aksi taktirde bu gazete ve Ordu’nun diğer yerel basını varlıklarını sürdüremezdi” diyerek, ayrıca 81 ilin tamamında yaşayan herkesi, kendi yöresinin yerel basınına destek olmaya davet etti.

medyanin-duayenlerinden-ortak-yayin-karari

Medyanın duayenlerinden ortak yayın kararı..

Yeni Nesil televizyonculuğun duayeni Kanal 34 ve Sivas'ın televizyonu Kanal 58 ortaklığa imza attılar

ubbden-10-aralik-insan-haklari-gunu-mesaji

UBB'den 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

UBB Genel Başkanı Y.Deniz Barak, 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı nedeniyle mesaj yayınladı

ingilizlere-dijital-televizyonculugu-anlatacak

İngilizlere dijital televizyonculuğu anlatacak

Uluslararası Dijital Medya Derneği ve İstanbul Medya Grup Başkanı Adil Koçalan 17 Aralık’ta İngiltere’ye gidiyor.

dijital-televizyonculugun-turkiyede1-numarasi

Dijital Televizyonculuğun Türkiye'de1 Numarası

Bir adam düşünün, hemen hemen her gecesi ödül almakla geçsin. Var mı böyle bir adam? Evet var. İster misiniz İstanbul; ödül almakta rekor sahibi olan bu adamla tarihe geçsin? Olur mu olur, neden olmasın?

baskan-baraktan-ogretmenler-gunu-mesaji-

Başkan Barak’tan Öğretmenler Günü mesajı

Ulusal Basın Birliği (UBB) Genel Başkanı Gazeteci-Yazar Yıldıray Deniz Barak, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında "Öğretmenlerimiz, kutsal bir vazifenin ana temsilcileridir." dedi.

aydinlik-uzak-degil-film-tanitimi-27-kasimda

'Aydınlık Uzak Değil" Film tanıtımı 27 Kasım'da

Yeşilçam Film Yapım Prodüksiyon'un Yapımcılığını üstlendiği ''Aydınlık Uzak Değil'' sinema filmi çekimlerinin iç hazırlık aşamasında olduğunu ve filmin konusu, tanıtımının ise 27 Kasım'da yapılacağı açıklandı.

ubb-baskani-barakin-29-ekim-mesaji

UBB Başkanı Barak'ın 29 Ekim mesajı

Ulusal Basın Birliği Başkanı Yıldıray Deniz Barak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

uyduruldu-muhalefet-pesine-takildi-dunyanin-haberi-yok

Uyduruldu, muhalefet peşine takıldı, dünyanın haberi yok

İktidardaki siyasetçiler 2014 yılında hiçbir açıklama yapmadan 21 Ekim’i “Dünya Gazeteciler Günü” diye aniden kutlamaya başladı. Bugün bazı muhalefet temsilcileri de kutlama mesajları yayımladı. Ama ’21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü dünya bilmiyor, Türkiye’deki gazeteciler ise bu tarihin “sırrına” dair siyasetçilerden açıklama bekliyor.

ubb-baskani-barakin-30-agustos-zafer-bayrami-mesaji

UBB Başkanı Barak'ın '30 Ağustos Zafer Bayramı' mesajı

Ulusal Basın Birliği Başkanı Gazeteci-Yazar Yıldıray Deniz Barak, '30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

gulgun-feymandan-talibana-tepki-istifasi-

Gülgün Feyman'dan Taliban'a tepki istifası !

Gülgün Feyman Taliban'a destek veren Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden istifa etti.

halkin-ayaklanmasi--basligina-sorusturma

''Halkın ayaklanması.. '' başlığına soruşturma

Ekşi Sözlük’te yer alan “halkın ayaklanması için daha ne olması gerekiyor” başlıklı içerik hakkında soruşturma başlatıldı.

mansur-yavas-hakkinda-sorusturma-mi-baslatildi

Mansur Yavaş hakkında soruşturma mı başlatıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılması için inceleme yapılmasına onay verdiği iddia edilmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Mansur Yavaş hakkında soruşturma izni verdiği haberleriyle ilgili açıklama yaptı, haberin yalan olduğu belirtildi.