Çalışan Gazeteciler Günü..

10 Ocak 2018 Çarşamba 18:04
calisan-gazeteciler-gunu

Türkiye Basın Birliği Genel Başkanı Yıldıray Deniz Barak, “ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”’nün anlam ve önemini taşıyan bir mesaj yayınladı.

Barak, yayınladığı mesajda “10 Ocak 1961; 57 yıl önce bugün 10 Ocak gazetecilere ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 Sayılı Yasanın kabul tarihi. Yani bugün, ‘‘Çalışan Gazeteciler Günü’’ sözde ‘Gazeteciler Bayramı’

57 yıl sonra, gazetecilerin mesleki yıpranmadan doğan hakları, iş güvenceleri ortadan kaldırılmış, sendikalaşmalarının önüne engeller konulmuş, işten çıkarmalar artmıştır. Gün buruktur artık.

Basın bir ülkenin çağdaşlaşmasına, aydınlanmasına, vatandaşların bilinçlenmesine, gerçeklerin ortaya çıkarılmasına katkı sağlayan en önemli güçtür. Bu güçtendir ki siyasal iktidarlar, özellikle son 16 yıldır AKP iktidarı, medyanın görevini yapmasını kendileri açısından sakıncalı gördüğü için sürekli baskı kurmanın yollarını aramıştır ve başarmıştır.

Diğer taraftan, yaratılan yandaş basın, ‘Havuz medyası’ aracılığıyla toplumun gerçekleri öğrenmesi engellenmiş, beğenmediği, kendinden görmediği, muhalif kabul ettiği gazeteciler ve yazarlar topluca işten atılmış veya istifaya zorlanmıştır. Hatta tutuklanarak cezaevlerine atılmıştır.Ülkemizi 16 yıldır yöneten AKP iktidarı medyayı ve gazetecileri hedef almış ve uyguladığı baskı, sindirme, tutuklama, kapatma gibi uygulamaları ile basın ve haber alma özgürlüğünü ortadan kaldırmış, tamamen kendine bağımlı hale getirmiştir. Tarafsız ve ilkeli habercilik misyonu yok edilmiştir. Yandaş olmayan direnen onurlu gazeteciler hedef gösterilmiş, açılan davalar, soruşturmalar, gözaltılar ve tutuklamalar ile susturulmak istenmiştir.

Çok sayıda basın kuruluşu kapatıldı, kapatılmaya devam ediyor. Sansür- baskı artmakta, basının doğru, tarafsız ve ilkeli haber verme misyonunu engellenmekte ve maalesef yüzlerce gazeteci ve basın emekçisi tutuklu bulunmakta ve tablo kararmaktadır.

Cezaevlerindeki gazeteciler bir an önce serbest bırakılması gerekirken, sürekli yeni davalar açılarak, ‘’Ya bizden taraf, ya da bertaraf’’ olacaksın dayatması yapılmaktadır. Demokrasi ve özgürlüklerin işlemesinde önemli bir güç, bu güne kadar ‘’4. Kuvvet’’ olarak anılan MEDYA, ne yazık ki susturulmuştur.

Maalesef, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”, sansür ve tutuklu gazeteciler gününe dönüşmüş durumdadır. Gün buruktur artık.

Çalışan, çalışmayan, çalışamayan, çalıştırılmayan, tutuklu hükümlü, özgür, sözde özgür, bütün gazetecilerin 10 Ocak Gazeteciler gününü kutlarım.” ifadelerine yer verdi.Haber okunma sayısı: 2452

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1049 hit, 254 ziyaretçi, 284 ziyaret
Bu ay:
1760 hit, 493 ziyaretçi, 542 ziyaret
Toplam:
967918 hit, 251480 ziyaretçi, 302065 ziyaret