Hürses1

AKP'den erken seçim açıklaması

09 Ağustos 2017 Çarşamba 18:52
akpden-erken-secim-aciklamasi

AKP Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ataş, erken seçim iddialarına yanıt verdi.


AKP Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, yerel seçimlerin 2018'e çekileceği iddiasına ilişkin, "Biz tek başımıza 'Tarihi şuraya alırız, şu tarihte yaparız.' gibi bir düşünce eğilimi içinde değiliz. Parti olarak hem Genel Başkanımızın hem de Başbakanımızın açıkladığı beyanlara baktığımız zaman, bizim 2019 yılında yapılacak tarihlerden önce bir seçim tarihimiz yok." dedi.

Yerel seçimlerin 2018'e çekileceği iddiasıyla ilgili konuşan AKP Teşkilattan Sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, böyle bir durumun, şu anda gündemlerinde  olmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali  Yıldırım'ın, seçimlerin zamanında yapılacağını birçok platformda dile getirdiğini  hatırlatan Ataş, son yapılan Anayasa değişikliğiyle yerel seçimlerin 2019 Mart  ayında, parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de 2019 Kasım ayında  yapılmasıyla ilgili anayasaya madde konulduğunu vurguladı.

Ataş, Türkiye'nin şartlarının değişmesi veya Türkiye Büyük Millet  Meclisine (TBMM) seçimlerin tarihlerinin değişmesine ilişkin bir teklif, öneri  gelmesi durumunda, konunun TBMM'de değerlendirileceğini bildirdi. Ataş, "Bunun  kararını verecek merci parlamentodur. Biz tek başımıza 'Tarihi şuraya alırız, şu  tarihte yaparız.' gibi bir düşünce eğilimi içinde değiliz. Parti olarak hem Genel  Başkanımızın hem de Başbakanımızın açıkladığı beyanlara baktığımız zaman, bizim  2019 yılında yapılacak tarihlerden önce bir seçim tarihimiz yok." dedi.

SIKINTILI SÜREÇ YAŞADIK


AKP'de kongre sürecine ilişkin il başkanlarıyla istişarelerin  sürdüğüne değinen Ataş, 81 ildeki il başkanlarıyla değerlendirmelerin  yapıldığını, ancak ikinci kez istişare etme ihtiyacı olan yerler bulunduğunu  belirtti.İl başkanlarıyla değerlendirmelerin ardından 4 ilde yapılacak  kongrelerde, aday olmayacağını açıklayan isimler olduğunu aktaran Ataş, bunların  Yozgat, Uşak, karaman ve Bursa olduğuna işaret etti. Söz konusu il başkanlarının,  istişareler sonucu, kendilerinin de istekleri doğrultusunda bu kararı aldıklarını  söyledi. Ataş, son 2 yılda zor bir sürecin yaşandığına dikkati çekti.

Ataş, seçimler, referandum, kongreler ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün  (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatarak, "Sıkıntılı bir süreç yaşadık,  tabiri caizse kafamızı kaldırmaya fırsatımız olmadı. Bu zor zamanda, zor  şartlarda görev yapan tüm teşkilat mensuplarımızı, il, ilçe başkanlarımızı, kadın  ve gençlik kollarımıza, herkese teşekkür ediyorum." dedi.   Bu süreçte olgunluk göstererek, kongrede aday olmayacaklarını  açıklayan teşkilatların olduğuna işaret eden Ataş, "Yeni bir bayrak, nöbet  değişimi, yeni bir heyecan, taze kanla geleceğe yürümenin, 2019'u karşılamanın  doğru bir anlayış ve tavır olduğunu düşünüyorum. Bu fedakarlığı gösterip, bayrak,  nöbet değişimini işimizi zorlaştırmadan, kolaylaştıran tüm arkadaşlarımıza  teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Ataş, hiç kimseyi dışlamak, ötekileştirmek gibi bir tutumları  olmadığını belirterek, şunları kaydetti:  "Her görüşten insana ihtiyacımız var. 'Ben bugün bu makamdayım,  buradan gidersem de Allah'a ısmarladık, bir daha da dönmem.' anlayışı bizde hakim  olmaz. İl başkanlarımız da kamuoyuna yaptıkları açıklamada bunu açıkça beyan  ettiler. Bu olgunlukları için dört il başkanımıza teşekkür ediyorum. Önümüzdeki  süreçte belki bu tür değişimler yaşayacağız, göreceğiz. Partimizin ve ülkemizin  geleceği için bunlara ihtiyaç var. Bu anlayışla teşkilat mensuplarımızın bizleri  değerlendirmelerini arzu ediyoruz. Hep istişareye önem veren yapıyla bu  yolculuğumuzu sürdürüyoruz."Haber okunma sayısı: 1029

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
897 hit, 276 ziyaretçi, 313 ziyaret
Bu ay:
3302 hit, 969 ziyaretçi, 1115 ziyaret
Toplam:
905571 hit, 235280 ziyaretçi, 282207 ziyaret