Hürses1

AKP'li ve CHP'li vekiller birbirine girdi!

04 Mart 2020 Çarşamba 18:26
akpli-ve-chpli-vekiller-birbirine-girdi

TBMM'de CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerine AKP'li vekiller tepki gösterdi. Küfür, hakaret ve yumrukların konuştuğu kavgada TBMM Genel Kurulu birbirine girdi.birbirine girdi.


CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un konuşmalarına AK Partili vekiller tepki gösterdi. Gerginliğin artması ile AK Partili ve CHP'li vekiller birbirine girdi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında tolanırken oturumda CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç konuşma yaparken yaşanan kavga damgasını vurdu.
 
Kavga CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç TBMM kürsüsünde konuştuğu sırada çıktı. AKP'li milletvekilleri Özkoç'a tepki göstererek kürsüye doğru yürüyünce yumruklar havada uçuştu.

Yumruklu kavga sırasında milletvekillerinin birbirlerine ettikleri ağır küfür ve hakaretler de TBMM Genel Kurul salonunda çınladı.

Yaşanan gerginlik üzerine Meclis Başkanvekili oturuma ara verdi. Araya rağmen gerilim azalmadı.

Verilen aradan sonra hem AKP'nin hem de CHP'nin TBMM Grup Başkanları biraraya geldi. Oturum iptal edilecek mi diye düşünülürken TBMM'deki oturum kaldığı yerden devam etti.KAVGA NEDEN ÇIKTI?

Hatırlanacağı gibi CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç bugün düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için "Haysiyetsizdir, onursuzdur, şerefsizdir, haindir" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok ağır sözlerle yanıt vermişti.

Özkoç düzenlediği basın toplantısında “Şehide kelle diyen kişi haysiyetsizdir, şehide kelle diyen kişi Türkiye Cumhuriyeti’nde şerefsizdir” ifadesini kullanmıştı.

"ORGANİZE VE PLANLI BİR SALDIRI"

Saldırının ardından CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Yeniçağ'a yaptığı açıklamada olayın organize ve planlı bir saldırı olduğunu savundu.

Bayraktutan, "Sabahki hakaretin ardından Engin Bey toplantısını yaptı. Aynı lisanla cevap verdi. O cevabı kabul edemediler. Gayet planlı bir olay. Kılıçdaroğlu'na hakaret olunca bir şey yok ama Beyefendi'ye bir şey söylendiğinde ortalık ayağa kaldırılıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Engin Bey konuşmasını yapıyorken saldırı gerçekleştirdiler ama kendisinde bir şey yok, sağlığı yerinde. Çok ciddi bir saldırıydı ama bertaraf edildi. Engin Bey'de yanımda gayet iyi" ifadelerini kullandı.

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP'DAN AÇIKLAMATBMM Başkanı Şentop, mecliste gerçekleşen yumruklu kavgaya ilişkin, "Seviyesizce ifadeler siyaset değildir, ben bu ifadeleri kullanan zatı kullanıyorum" açıklamasını yaptı.

TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında kavga yaşandı. Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Oturumda CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç konuşma yaptı. AKP milletvekilleri, konuşma sırasında Meclis'te düzenlediği basın toplantısındaki sözleri üzerinden Özkoç'a tepki gösterdi.

TBMM Başkanı Şentop konuyla ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Herkes sorumluluğun bilincinde hareket etmeli."

"Seviyesizce ifadeler siyaset değildir, ben bu ifadeleri kullanan zatı kullanıyorum."

"Bu tür hareketlere kimsenin izin vermemsi lazım, herkesi bu konuda dikkatli olmaya davet ediyorum."

AKP'DEN KAVGAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA


AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Meclis'de yaşanan kavgayla ilgili CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada, "Türk ordusu Suriye'de Libya'da olağanüstü görevler içerisindeyken Suriye'de milli güvenliğimizi korumak için operasyondayken en önemli hususlardan bir tanesi milletimizin verdiği destektir. Cumhurbaşkanımız yurt dışına Putin ile görüşmek üzere yarın yola çıkacakken ortaya koyulan bu tavrın zaman ayarlı bir sabotaj olduğunu değerlendiriyorum. Bunlar kesinlikle tesadüf değildir." dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, TBMM'de yaşanan kavga ile ilgili CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Çelik, "Üzücü bir tablo. Fakat şunu bilmek gerekir. Ben uzun zamandır bu konuya dikkat çekiyorum. Emekli bir general tarafında yüce meclisin yasa yapma iradesine dönük bir saldırı gerçekleştikten ve CHP buna destek verdikten sonra sırasıyla Meclis'e ardından Cumhurbaşkanlığı makamına arkasından Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bu darbe spekülasyonlarıyla sistematik bir saldırı var. Türk ordusu Suriye'de Libya'da olağanüstü görevler içerisindeyken Suriye'de milli güvenliğimizi korumak için operasyondayken en önemli hususlardan bir tanesi milletimizin verdiği destektir. Siyaset alanında bu destek mümkün olduğu kadar ortadadır. Fakat sistematik olarak bir tek CHP tarafından Türkiye'nin hem dış politikasına hem içerideki kurumlarına dönük sistematik bir saldırı olduğunu görüyorum.

Gelinen noktada kritik bir şekilde askeri operasyonlarımız devam ederken hem sayın Cumhurbaşkanımız yurt dışına Putin ile görüşmek üzere yarın yola çıkacakken ortaya koyulan bu tavrın zaman ayarlı bir sabotaj olduğunu değerlendiriyorum. Bunlar kesinlikle tesadüf değildir. Suriye'deki Esed rejimine yakın yayın organlarını takip ediyoruz. Esed rejimine yakın yayın organları CHP'den bahsederken Türkiye'deki müttefikimiz diye bahsediyorlar. CHP, doğrudan Cumhurbaşkanlığı makamının meşruiyetine saldıran bir yaklaşım üretiyor. Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik her türlü gayrimeşru dil ve yaklaşım ortaya koyulurken Suriye'de bu kadar katliama imza atan Esed rejiminin bu parti tarafından meşru bir muhatap gibi değerlendirilmesi son derece önemlidir. Askerimize saldıran, sınırlarımızda terör örgütünü destekleyen, ülkemize karşı düşmanca tutum sergileyen Esed rejiminin başındaki isme karşı son derece saygın ifadeler kullanıyor.

Herhangi bir dış politika meselesinde rakiplerimizin bize söyledikleri şeyi onların söylemesinden bir müddet önce biz CHP'nin grup toplantılarında duymak zorunda kalıyoruz. Bu mesele bize yabancı bir mesele değil. Türkiye'nin meşru kurumlarına dönük olarak eski Yassıada zihniyetini yeniden canlandırmaya çalışan bir performans göstermeye çalışıyor CHP. Suriye'de ya da bölgedeki Baas partisinin söylediklerinin aynısını biz Türkiye'nin içindeki bir partiden duyuyoruz." ifadelerini kullandı.Haber okunma sayısı: 4326

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ