Hürses1

HDP'li ve CHP'li vekillerden oturma eylemi

16 Haziran 2017 Cuma 16:37
hdpli-ve-chpli-vekillerden-oturma-eylemi

HDP'nin bazı milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi önünde tutuklu milletvekilleri için oturma eylemi yaptı.


Tutuklu milletvekillerinin dosyalarının karara bağlanmasına ilişkin taleplerini iletmek üzere Anayasa Mahkemesine gelen HDP milletvekilleri, randevu taleplerinin kabul edilmemesi üzerine oturma eylemi yaptı.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım öncülüğündeki partili milletvekilleri, tutuklu vekillerin dosyalarının karara bağlanması talebini iletmek için Anayasa Mahkemesi önünde toplandı. Randevu taleplerinin kabul edilmemesi üzerine HDP'li milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi önünde bir süre oturma eylemi yaptı.Oturma eylemin ardından açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Yıldırım, 4 Kasım 2016 tarihinden bugüne kadar yapılan operasyonlarda partinin 15 milletvekilinin tutuklu olduğunu söyledi.

Yıldırım, 225 gündür Anayasa Mahkemesi'nden bir imtiyaz beklemediklerini belirterek, "Daha önce vermiş olduğu içtihat niteliğindeki kararlarına uymasını bekliyoruz. Biz bu ülkede demokratik siyasete halk iradesine yapılmış bir darbeye ortak olması bir yana hukuk ve yargı marifetiyle bu darbenin ortadan kaldırılmasına hizmet edecek bir karar almasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

HDP'li vekillerden oturma eylemi ile ilgili görsel sonucu

Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül'ün MİT tırları davasında tutuklanmalarının 92'nci gününde serbest bırakıldıklarını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

HDP'li vekillerden oturma eylemi ile ilgili görsel sonucu

 "Anayasa Mahkemesi o zaman doğru bir karar verdi. Bir hukuksuzluğu kaldırmak adına tutukluluk haline son verdi. 2 gazeteci için tez canlılığı gösteren Anayasa Mahkemesi, bu ülkede 6 milyon insanın oyuna mazhar olmuş aileleri ile birlikte 20 milyonun iradesini taşıyan bir partinin 2 genel başkanı ve ilgili 11 milletvekili ile ilgili suskunluğunu korumaktadır. Karar vermedikleri ve hukukun tecelli etmediği her gün kendi kurumsal kimliklerine de mesafe koyuyorlar. Kendimiz için özel bir karar beklemiyoruz. 2 gazeteci için 92 günde verilen bir karar parlamentonun üçüncü büyük partisinin milletvekilleri için neden verilmiyor?"

Ahmet Yıldırım, Anayasa Mahkemesinin bu tavrına karşılık farklı eylemlerin gelecek günlerde de devam edeceğini kaydetti.Haber okunma sayısı: 730

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
4301 hit, 1323 ziyaretçi, 1505 ziyaret
Toplam:
897057 hit, 232869 ziyaretçi, 279223 ziyaret