Hürses1

Kılıçdaroğlu’ndan CHP’li belediye başkanlarına 10 emir

20 Nisan 2019 Cumartesi 00:35
kilicdaroglundan-chpli-belediye-baskanlarina-10-emir

CHP Genel Merkezi, partili belediye başkanlarına göreve başlarken dikkate almaları gereken 10 temel ilkeyi belirledi.Belediye başkanlarının göreve başlarken dikkate alması gereken 10 temel ilke CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından tespit edildi.

İlkelerin yazılı olduğu metin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ön sözü ile tüm CHP’li belediyelere servis edildi.

BAHARLARI SÜREKLİ KILMAK GÖREVİNİZ

Ön sözde belediye başkanlarına mesajlar veren Kılıçdaroğlu, çok zorlu koşullarda yerel seçimlerin çok zorlu şartlarda gerçekleştiğini fakat bu süreci artık geride bıraktıklarını vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Halkımız, 5 yıl için yetkiyi size verdi. Baharı sürekli kılmak artık sizin göreviniz.” ifadelerini kullandı.

10 TEMEL İLKENİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Zamanın verilen sözleri tutma zamanı olduğunu işaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, yazısında şunları kaydetti:

Şimdi hiçbir ayrım yapmadan, kimseyi ötekileştirmeden tüm belde halkını kucaklama ve harcadığınız her kuruşun hesabını vererek hizmet üretme zamanı. Ekte göreviniz boyunca dikkate almanız gerektiğini düşündüğüm ana konular, 10 madde halinde sıralanmıştır. Sizlerin, bu 10 temel ilkeye uymanız, ‘baharın sürekliliği’ açısından çok önemlidir. Kaldı ki bu 10 temel ilke, halkımızla belediye arasındaki karşılıklı güvenin pekişmesini de sağlayacaktır. Bu temel ilkelere uyum, aynı zamanda CHP’li belediyeler arasında uygulama birliğini de sağlayacaktır. Kuşkusuz bizler de bu 10 temel ilkenin takipçisi olacağız. Sizlere güveniyor, görevinizde başarılar diliyor, saygılar sunuyorum.

DEVRİ SABIK OLMAYIN

Temel ilkelerde, belediye başkanlarından tüm söylemlerin olumlu ve pozitif olması istendi. Ön yargılarla “devri sabık” yaratmak gibi düşüncelerden özenle kaçınılması gerektiği belirtildi.

İSİMSİZ İHBARLARIN CİDDİYE ALMAYIN

“Elbette yolsuzluklarla mücadele yapılacak, yolsuzluğa izin verilmeyecektir” denilen ilkelerde, bu konudaki denetimlerin yetkin kişilerin görevlendirilmesi ve adaletli olunması gerektiği ifade edildi.

İlkelerde bir ihbar furyası ile karşılaşılabileceği belirtilirken, isimsiz ihbarların ciddiye alınmaması, soruşturmaların vicdana, ahlaka ve hukuka uygun olması gerektiği vurgulandı.

ŞEFFAF VE HESAP VERİLEBİLİR OLUN

İşte CHP’li belediye başkanlarına gönderilen metindeki diğer ilkeler:

Belediye personeline; ayrımcılığa uğramayacakları, özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri, kimsenin işiyle aşıyla uğraşılmayacağı bildirilmeli. Atamalarda mutlaka liyakat esas alınmalı, partizanca uygulamalara fırsat verilmemeli. Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetler, kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmeli. Harcamalar, yatırımlar mali disiplin içerisinde, şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde yapılmalı. Bütçe harcamalarıyla ilgili olarak belirli aralıklarla belde sakinleri ve kamuoyu mutlaka bilgilendirilmeli.

ASGARİ ÜCRET VE ULAŞIM

Belediyede çalışan personelin asgari ücreti en az 2 bin 200 lira olarak belirlenmeli ve bu düzenlemenin Ocak 2019’dan itibaren geçerli sayılması hususunda gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı. Ulaşımın, dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması konusunda belediye meclislerinden karar alınmalı. Özellikle gençlerin ve çocukların, okul servisi ile toplu taşıma masraflarını en aza indirmek için gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı. İstihdam politikalarında ve toplu sözleşmelerde dezavantajlı gruplar ile kadınlar lehine irade ortaya konulmalı. Örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilmeli. Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde, hangi partiden olursa olsun ilçe belediyeleriyle eş güdüm ve uyum içinde olunmalı. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiniz gibi ilçe belediyeleri de ötekileştirilmemeli.Haber okunma sayısı: 2039

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER