Kuracağı hükümet modeli basına sızdı !

20 Ağustos 2015 Perşembe 16:57
kuracagi-hukumet-modeli--basina-sizdi-

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hükumet kurma görevinin kendisine verilmesi durumunda kurucağı hükümet modeli belli oldu.Kılıçdaroğlu'nun günlerdir ser verip sır vermediği hükümet modeli netleşti. Hükümeti nasıl kuracağı merak konusu olan ve bu yöndeki soruları "söylemem" diyerek geçiştiren CHP liderinin kafasındaki model,  Ecevit'in 1999'da kurduğu 5 ay süren azınlık hükümeti modeliymiş.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin kurulması için Anayasa'da öngörülen 45 günlük sürenin tamamlanacağı 23 Ağustos'tan önce görevin kendisine verilmesi durumunda Bülent Ecevit'in 1999'da kurduğu "azınlık hükümeti" modelini hayata geçirmeyi planlıyor.

ECEVİT'İN KURDUĞU 56. HÜKÜMET MODELİ


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, CHP, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun iade ettiği hükümeti kurma görevinin "geciktirilmeden" kendilerine verilmesini talep ederken, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun "24 saatte kurarım" dediği hükümet modelinin içeriğine dair bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Kılıçdaroğlu'nun kurmayı planladığı hükümetin, Ecevit'in kurduğu 56. Hükümet modeli olduğu belirtildi.

ÜÇ GÜNE HÜKÜMET KURARIZ ÇIKIŞI


CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in önceki gün Habertür ekranlarında yaptığı "3 güne hükümet kurarız" çıkışının perde arkasında Kılıçaroğlu'nu bu planı mı yatıyor? TIKLAYIN

Bu açıklamadan saatler sonra jet yanıt MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan'dan gelmişti. TIKLAYIN
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kendisine verilen görev çerçevesinde bir azınlık hükümeti kuran Ecevit, ocak ve mayıs ayları arasında görevde kalarak ülkeyi seçime götürmüştü.

7-8 AY SONRA ÜLKEYİ SEÇİME GÖTÜRMEYİ PLANIYORDU

Kılıçdaroğlu'nun da görevin kendisine verilmesi durumunda aynı yöntemi izleyerek, 7-8 ay sonra ülkeyi bir erken seçime götürmeyi planladığı kaydedildi.

GRUPLARIN SERBEST BIRAKILMASINI İSTEYECEK

Zonguldak Milletvekili Ecevit'in 76 milletvekili ile kurduğu azınlık hükümetinin, kısa süre içinde hayata geçirilebileceğine inanan Kılıçdaroğlu, görevi alması halinde MHP ve HDP genel başkanlarıyla görüşmeyi planlıyor. Kılıçdaroğlu'nun, kuracağı azınlık hükümetinin güvenoyu alabilmesi için liderlerden TBMM'deki gruplarının serbest bırakılmasını talep edeceği belirtiliyor.

CHP, bu modeli hayata geçirebilmek için parti yöneticileri ile resmi olmayan görüşmelerini de sürdürüyor.

Kılıçdaroğlu'nun, böyle bir modeli hayata geçirmek istemesinin nedeni olarak başında bulunduğu azınlık hükümeti ile seçime giren Ecevit'in genel başkanı olduğu DSP'nin, 18 Nisan 1999'daki seçimlerde oylarını yaklaşık 10 puan yükseltmesi gösteriliyor.

Haberin etiketleri:

kılıçtaroğlu, hükümet modeli, CHP


Haber okunma sayısı: 935

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1049 hit, 254 ziyaretçi, 284 ziyaret
Bu ay:
1760 hit, 493 ziyaretçi, 542 ziyaret
Toplam:
967918 hit, 251480 ziyaretçi, 302065 ziyaret