Hürses1

TTB'den yanıt gecikmedi..

08 Şubat 2018 Perşembe 17:05
ttbden-yanit-gecikmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türk" ve "Türkiye" ifadeleri için söylediği sözlere önceki gün İzmir Tabip Odası'ndan bir tepki geldi.


Yapılan açıklamada, Erdoğan'ın "Bir defa onun (Türk Tabipler Birliği) başındaki 'Türk' ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Türkiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey" ifadelerinin, üzüntü ve kaygı verici olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Türk hekimlerinin Tıbbiyelilik geleneğinden kaynaklanan yurtseverliği, tarihsel gerçeklerle de doğrulanacağı gibi tartışılmayacak denli sağlam temellere dayanmaktadır" diye belirtilirken, "Yurtseverliği ve ülkeye bağlılığı tarihin derinliklerindeki köklere dayanan Türk hekimlerinin meslek örgütünün adından Türk adının çıkartılmasının düşünülmesi bile Türk hekimlerini üzmeye yetmektedir. Yöneticileri bu yanlış düşünceden uzak durmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

İzmir Tabip Odası tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 6 Şubat 2018’de yaptığı açıklamanın bir bölümünde, Türk Tabipleri Birliği’nin adında yer alan TÜRK unvanının kaldırilması için Bakanlar Kurulu’nu göreve çağırdığı basından öğrenilmiştir.

Bu açıklamayı üzüntü ve kaygı verici buluyoruz!
TÜRK adı hekimlerin meslek odasınin adından silinmemelidir!

Türk hekimlerinin Tıbbiyelilik geleneğinden kaynaklanan yurtseverliği, tarihsel gerçeklerle de doğrulanacağı gibi tartışılmayacak denli sağlam temellere dayanmaktadır.

Birinci Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’de, Kafkas Cephesi’nde ve onları izleyerek Kurtuluş Savaşı’nda kanlarıyla, canlarıyla bedenlerini siper etmiş hekimlerin ocağına Atatürk’ün tanımını yaptığı TÜRK nitelemesini çok görerek onları incitmek anlaşılır ve kabul edilebilir değildir.

Bu önemli konuyu bir yandan kamuoyunun dikkatine sunarken diğer yandan da yetkililere ve TBMM üyelerine seslenmeyi tarihsel bir görev sayıyoruz.

Yurtseverliği ve ülkeye bağlılığı tarihin derinliklerindeki köklere dayanan Türk hekimlerinin meslek örgütünün adından TÜRK adının çıkartılmasının düşünülmesi bile Türk hekimlerini üzmeye yetmektedir.

Yöneticileri bu yanlış düşünceden uzak durmaya çağırıyoruz!"

Haberin etiketleri:

ttb, Erdoğan, yanıt, sonhavadis


Haber okunma sayısı: 839

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ