Hürses1

Yenilik Parti'den İstanbul'un Kurtuluşu kutlaması..

06 Ekim 2020 Salı 17:39
yenilik-partiden-istanbulun-kurtulusu-kutlamasi

YENİLİK Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Kemal Abdullahoğlu; 6 Ekim İstanbul'un yabancı güçlerden gerçek anlamda son kurtuluş gününü bir açıklamayla kutladı.


YENİLİK PARTISI parti sözcüsü Kemal Abdullahoğlu açıklamasında şöyle dedi :

Bugün 6 Ekim, İstanbul'un gerçek anlamda düşman işgalinden son kurtuluş günüdür.

Ne yazık ki Türkiye'de bir kesim Fatih Sultan Mehmet'i  ve 1453 İstanbul'un fethini yüceltirken 6 Ekimi yok sayma yada itibarsızlaştırma çabası içinde olmuştur.

Bu durum tam anlamıyla bir nankörlük örneği olduğu gibi ciddi bir utanç konusudur da.6 Ekim 1923 ün ne anlama geldiğini  anlayabilmek icin bu tarihin 5 yil öncesine gitmek gerekmektedir.

İstanbul'un fethinden 465 yıl sonra 13 Kasım 1918 yılında fiilen ve sonrasında 16 Mart 1920'de  İngiliz, Fransız ve italyan askerlerince resmen işgal edilmişti.

Yaklaşık 5 yıl işgal altında zulüm gören Istanbul bugun yani 6 Ekim 1923 tarihinde kurtarılıp vatanın bir parçası yapıldı.

Kim tarafından ?

Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK  ve arkadaşları tarafından.

Siyasi kazanc ve beklentileri uğruna tarihi  çarpıtarak uydurma bir tarih anlayışı ile bu ülkeyi kuran ve bu aziz vatani kanı, canı pahasına  millete emanet edenleri unutturma ve itibarsizlastirma çabalarını  ne bu millet nede tarih affetmeyecektir.

Ayrıca Lozan antlaşmasının imzalandığı tarihte bile Istanbul, Trakya ve Marmara'nın İngiliz işgali altında olduğunun asla unutulmaması gerektiğini buradan hatırlatmak isterim.

Lozan anlaşmasındaki bir protokol ile işgal kuvvetlerinin İstanbul'u belli bir takvimde terk Etmeleri de karara bağlanmıştı.

Lozan'ı kafalarına göre yorumlamayı alışkanlık haline getirip sürekli zig zag çizenler  bu gerçeği  asla unutmamalıdır.

İstanbulu 1453 te  fetheden Fatih Sultan Mehmet'i  daima minnet ve şükranlarımızla anarız.

Ancak 465 yıl sonrasında  istanbuldaki ingiliz işgalini sarayının penceresinden yillarca izlemekle yetinen o dönemin padişahını da anlamakta güçlük çektiğimizi  belirtmek isteriz.

YENİLİK PARTİSİ olarak 6 Ekim 1923 tarihinde İstanbul'u 5 yıl işgal eden yabancı güçlerin elinden kurtaran büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarını en kalbi minnet duygularımızla ve rahmetle anıyoruz.

İstanbulun gerçek anlamda  son kurtuluş günü olan bugünü yani 6 Ekim İstanbul'un Kurtuluş Bayramını yürekten kutluyor başta İstanbullular olmak üzere 81 milyon vatandaşımıza sağlık ve esenlikler diliyoruz.Haber okunma sayısı: 2717

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ