Yenilik Partisi'nden gündeme dair..

31 Aralık 2020 Perşembe 14:37

Yenilik Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Kemal Abdullahoğlu 2020'nin son röportajını gazetemiz ile gerçekleştirerek, gündeme ilişkin sorularımızı yanıtladı.


TN : Sayın ABDULLAHOĞLU yılın son günlerindeyiz, bu yılı nasıl uğurluyoruz ?


KA : Doğrusu dünya da biz de şoklardayız . Böylesine olumsuz ve felaket bir  yıl yazılı dünya tarihinde hiç görülmedi bu güne dek. Yerel salgınlar tarihte hep olmuştur ancak tüm kıtaları kapsayan ölümcül bir salgın yazılı tarihte hiç yok. Silahsız dünya savaşı gibi.

Yine de bazı açılardan bu salgının öğretici ve hayat dersi veren yanları da  olduğunu düşünüyorum.

Evet 2020 çok olumsuz bir yıl oldu ama unutmayalım hiçbir şey sebepsiz değildir yaşam sürecinde.

TN : Evet haklısınız , gündeme dönelim şimdi. Asgari ücret belirlendi dün, sizce beklentileri karşıladı mı ?

KA : Keşke evet diyebilseydim .Bir ülke düşünün ücretli çalışanların yüzde altmışa yakını asgari ücretle çalışıyor olsun .Yetmedi bir de açlık yada yoksulluk sınırında yaşayan ailelerin toplumun çoğunluğu olduğu TÜİK ce açıklansın ama  sonuçta hem açlık hem de yoksulluk sınırının altında bir düzeyde asgari ücret belirlensin. Bu nasıl bir anlayıştır, izahı mümkün değil !

26 Avrupa ülkesinin içinde asgari ücreti en düşük ülke Türkiye nasıl olur ? Bu sorunun cevabını 19 yıldır tek başına iktidar olan AKP iktidarları asla veremeyecektir.

Bu konuda son sözüm şu olsun: Bu asgari ücret yani 2825,90 TL aylık değil dört kişilik bir ailenin sadece 15 günlük ihtiyacını kısmen karşılayabilir.

Yani asgari ücret dedikleri yarım aylık ücrettir aslında  !

TN. AİHM nin Demirtaş kararı çok tartışılıyor . Sizce nedir işin aslı ?

KA: İnanın ülkede akla ziyan o kadar çok şey oluyor ki anlamak zor. Bu ülkeyi yönetenler ne devlet teamül ve geleneklerinden haberleri var nede diplomasinin yazılı olmayan kurallarından.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarının yerel mahkeme kararlarının üstünde olacağını imzaladığın anlaşma ile kabullenmişsin, yetmedi bir de bu şartı gelmiş kendi anayasana koymuşsun sonra da ben AİHM kararını tanımam diyorsun. Buna ancak pes denebilir.

Neden dört yıldır mahkeme sonuçlanmaz ve suçluysa onca yıl  neden hüküm giymez o kişi ?

Hüküm giymeksizin bu kadar uzun tutukluluk sürecinin mantıklı bir izahı olamaz.

Ayrıca AİHM nin eline ciddi bir koz verilmiştir. Çünkü eğer makul bir sürede dava sonuçlanmış olsaydı bu karar bu kadar kolay alınamazdı.

Şimdi gelinen noktada Türkiye ciddi bir çıkmaz sokağa girmiş görünüyor ya AİHM kararını uygulayacak yada Avrupa ile bir dizi yeni ve ciddi sorunlarla baş başa kalacak.

Tümüyle öngörüsüzlük ve beceriksizlik sonucu , bütün bu gelişmeler.

TN:  2021 bütçesi geçti meclisten.Bütçe nasıl bir tablo getiriyor yeni yılda ?

K:A : 1.3 Trilyon liralık bütçede 246 milyar tl lik açığın verileceğini peşinen öngören bir bütçe.

Yani 2-0 yenik başlıyor daha maçın ilk dakikasında !

Bunun türkçesi yeni yılda yeni zam ve vergiler dörtnala devam edecek demek. Tabi tüm yük yine dar gelirliye ve ücretliye.

Bütçe açığını kapatmak için özellikle dış kaynak gerekecek IMF ye gidemezler, psikolojik nedenlerle oysa en düşük maliyetli para orada . Peki ne yapacaklar ?

İç ve dış borçlanmaya gidecekler ve dünyanın en maliyetli yüksek faiziyle borçlanacaklar.

Borcu borçla kapatmaya çalışacaklar. Yük kimin sırtına, yine vatandaşın sırtına  tabi .

Özetle bu bütçede çare yok , çözüm yok, yoksul yok, işsiz yok, büyüme yok,kalkınma yok.

Peki ne var derseniz, yılı nasıl kazasız belasız geçiştiririz var.

TN: Olumsuz bir tablo bu. Peki Ekonomi nasıl gidiyor ?

KA: Gitmiyor ki !

Her saat başı 3.1 milyon dolar ve sonuçta her gün 75.5 milyon dolar faiz ödeyen, merkez bankasında 52 milyar dolar  açığı yani eksi bakiyesi olan bir ülkede olumlu bir ekonomik tablodan söz edilebilir mi ?

Bankalardaki döviz mevduat hesaplarının yüzde 57 si yabancı para cinsinden.

Milli para cinsine güven kalmamış durumda.

Bakın istanbul borsasındaki 30 büyük şirketin 2017 değeri 150 milyar dolar iken bugün aynı şirketlerin değeri  60 milyar dolara düşmüş durumda. bu durum çok şey söylemiyor mu ?

AKP nin bir de tarihi ve yeni bir icadı daha var :

Daha da yoksullaştıran, fakirleştiren ekonomik büyüme modeli !

Resmen 6.7 oranında ekonomik büyüme yüzdesı açıklıyorlar ama ülkede büyüyen kişi sayısını ancak parmakla sayabilirsiniz.

Dünyada eşi görülmemiş bir durum bu.
       
TN: Sayın Kemal ABDULLAHOĞLU,  peki sorun  ne , kaynak eksikliği mi ?

KA: Hayır, kesinlikle sorun sadece kaynak değil.. Ülke kaynakları yeterli hatta daha da arttırılabilir doğru politikalarla.

Sorunun temelinde plansızlık, israf , savurganlık ve sonuçta kaynakların yanlış yerlerde hatta keyfi ve rastgele kullanımı var.

Mesela böylesine zor süreçte Tunus' a hibe, Somali'nin IMF borcunu silme, Nijerya'ya yardım. Okluk koyunda , Ahlat'ta  milyonlarca dolar maliyetli saraylar nedir ?

Günlük masrafı 10 milyon tl olana saray ne anlama geliyor ?
Üretim ve istihdama yatırım yapmayıp sadece tribüne ve seçmene şirin görünmeyi tercih eden bu iktidar ülkeyi 19 yılda bu noktaya getirmiş bulunuyor .

TN: Erken seçim tartışmaları yine gündemde . Erken seçime ihtiyaç var mı ?

KA: Erken seçim demokrasilerde mümkün tabi ama her rüzgar estiğinde erken seçim olmaz. Bunun önce ülke genelinde bir ihtiyaç ve gereksinim haline gelmesi yada getirilmesi gerek.

Daha geçenlerde yapılan bir kamuoyu araştırmasında halkın yüzde 75' i erken seçim istemediğini beyan etmiş. Bu durumda nasıl erken seçim olsun ?

Onca olumsuzluk ve sıkıntıya rağmen halkın erken seçim tercihinin olmaması meclisteki ana muhalefetin  en az iktidar kadar sorumluluğunun net kanıtıdır. İktidardan ciddi şikayetleri olsa da halkın  ana muhalefetten de beklentisiz ve umutsuz olduğunu gösteriyor bu durum. Çok ciddi bir sorundur bu görüntü.

İşte bu nedenledir ki Yenilik Partisi Türkiye ye yepyeni bir lider, program ve kadro ile tüm sorunları çözme sözü veriyor ülkeye.

Mevcut iktidar da muhalefet de artık bu ülkenin ağırlasan sorunlarına çözüm  getiremez. Çünkü onlar zaten sorunun bir parçası haline  gelmiş durumdalar.

TN:Yenilik Partisi nasıl bir Türkiye hedefliyor ?  

KA: Öncelikle, Yenilik Partisi bir ideolojik parti olmayıp Edirne'den Ardahan'a tüm ülkeyi kucaklayan bir kitle partisidir. Anayasanın ilk dört maddesi ile sorunu olmayan her yurttaşımıza kapımız da yüreğimiz de açıktır.

Yenilik Partisi milli ilaç, milli üretim, milli enerji politikalarına büyük önem verir ve gereğini de yapar. Yargı bağımsızlığı, tam bağımsız Merkez bankası , partisiz cumhurbaskanligi partimizin önemli hedeflerindendir.

Sürekli büyüyen ve planlı milli üretimle birlikte artacak istihdamla  işsizliği makul bir sürede yok etmeyi öngörüyoruz.

Milli tarım ve hayvancilik ekonomisi modelimizleTurkiye dış ülkelerden tarim ürünleri ithal eden değil tum dünyaya tarım ürünleri ihracatı yapan bir ülke haline getirirecegiz.

Bir başka hedef ileri teknoloji gelişmelerin ülkemize kazandırılmasıdır.

Özetle milli iradenin siyasete tam yansıdığı, demokratik özgürlüklerin eksiksiz olduğu, milli bir ekonominin uygulandığı   refah içinde bir Türkiye hedefliyoruz.
Büyük önder ATATÜRK 'ün işaret ettiği muasır medeniyetin üstüne çıkmak bunu ifade ediyor.

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ , program ve kadrosuyla milletin teveccühüyle Türkiye 'yi yönetmeye hazırdır.

Türkiye ye artık ittifaklar değil YENİLİK lazım.

TN : Sayın ABDULLAHOĞLU teşekkür ederiz. Çarpıcı açıklamalar yaptınız.


KA: Ben teşekkür ederim davetinize. Buradan Yenilik Partisi olarak  tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyor sağlık ve esenlikler diliyoruz.Haber okunma sayısı: 1658

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ