Tercüman Gazetesi
rehabilitasyon-merkezleri-kapanmasin maymun-cicegi-salgininda-erkeklere-uyari salmonella-tehdidi-artiyor mehmet-ceyhandan-maske-uyarisi pandemi-daha-bitmedi bilim-kurulu-toplantisi-ertelendi mhrsden-randevu-almak-imkansiz ttbden-tus-kadrolarinda-artis-degerlendirmesi saglikci-sorunu-bas-gostermeye-basladi normale-donuyoruz-aciklamalarina-uzmanlardan-tepki

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri kapanma noktasına geldi

Son dönemde onlarca ülkede binlerce vaka tespit edilen maymun çiçeği salgını ile ilgili endişe yaratan bir açıklama İtalya'dan geldi. İtalyan bilim insanları, maymun çiçeği

Dünya Sağlık Örgütü bugün açıklama yaparak monofazik Salmonella Typhimurium sekansı tip 34 olarak adlandırılan Salmonella enfeksiyonunun soruşturma sonucunda Belçika’daki bir

Bilim Kurulu son toplantısının ardından Erdoğan, toplu taşıma hariç kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan katıldığı bir

Pandemi bakım ve yoğun bakım hizmeti ödemelerinin durdurulmasına TTB’den tepki geldi ,Pandemi bitmedi. Daha geçen hafta 150'den fazla insanı yitirdik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün için planlanan ve herkesin merakla beklediği Bilim Kurulu toplantısının ertelendiğini duyurdu.

Hastanelerde yaşanan yoğunluk nedeniyle Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden yaşanan randevu sorununa yurttaşlar ve uzmanlar tepki gösterdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Bakanlığı’nın Tıp ve Tıpta Uzmanlık için açıkladığı 12 bin 294 kadronun, hekimlikte ucuz işgücünü amaçladığını, üniversite

Çok sayıda doktorun ayrılması nedeniyle, sağlık personeli açığı olduğu ifade edildi

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de açıklanan vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor, salgın kadere kısmete kaldı değerlendirmesini yaptı.

rehabilitasyon-merkezleri-kapanmasin

Rehabilitasyon merkezleri kapanmasın..

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri kapanma noktasına geldi

maymun-cicegi-salgininda-erkeklere-uyari

Maymun çiçeği salgınında erkeklere uyarı

Son dönemde onlarca ülkede binlerce vaka tespit edilen maymun çiçeği salgını ile ilgili endişe yaratan bir açıklama İtalya'dan geldi. İtalyan bilim insanları, maymun çiçeği hastalığının sperm örneklerinde ortaya çıktığını duyurdu.

salmonella-tehdidi-artiyor

Salmonella tehdidi artıyor!

Dünya Sağlık Örgütü bugün açıklama yaparak monofazik Salmonella Typhimurium sekansı tip 34 olarak adlandırılan Salmonella enfeksiyonunun soruşturma sonucunda Belçika’daki bir çikolata üretim tesisinden kaynaklandığını ve bugüne kadar 11 ülkeden 151 vaka bildirildiğini belirtti.

mehmet-ceyhandan-maske-uyarisi

Mehmet Ceyhan'dan maske uyarısı

Bilim Kurulu son toplantısının ardından Erdoğan, toplu taşıma hariç kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan katıldığı bir canlı yayında Korunmak isteyen insanlar maske takmaya devam etmeli. Çünkü artık kendilerini korumak durumundalar dedi.

pandemi-daha-bitmedi

Pandemi daha bitmedi

Pandemi bakım ve yoğun bakım hizmeti ödemelerinin durdurulmasına TTB’den tepki geldi ,Pandemi bitmedi. Daha geçen hafta 150'den fazla insanı yitirdik

bilim-kurulu-toplantisi-ertelendi

Bilim Kurulu toplantısı ertelendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün için planlanan ve herkesin merakla beklediği Bilim Kurulu toplantısının ertelendiğini duyurdu.

mhrsden-randevu-almak-imkansiz

MHRS'den randevu almak imkansız

Hastanelerde yaşanan yoğunluk nedeniyle Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden yaşanan randevu sorununa yurttaşlar ve uzmanlar tepki gösterdi.

ttbden-tus-kadrolarinda-artis-degerlendirmesi

TTB’den TUS kadrolarında artış değerlendirmesi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Bakanlığı’nın Tıp ve Tıpta Uzmanlık için açıkladığı 12 bin 294 kadronun, hekimlikte ucuz işgücünü amaçladığını, üniversite hastanelerinin bakanlığa devredilmesi niyetinin sinyallerini taşıdığını açıkladı.

saglikci-sorunu-bas-gostermeye-basladi

Sağlıkçı sorunu baş göstermeye başladı

Çok sayıda doktorun ayrılması nedeniyle, sağlık personeli açığı olduğu ifade edildi

normale-donuyoruz-aciklamalarina-uzmanlardan-tepki

Normale dönüyoruz açıklamalarına uzmanlardan tepki

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de açıklanan vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor, salgın kadere kısmete kaldı değerlendirmesini yaptı. Prof. Dr. Saltık ise Salgının bittiğini söyleyemeyiz ifadelerini kullandı.

ozlu-acik-havada-maskenin-anlami-kalmadi

Özlü: Açık havada maskenin anlamı kalmadı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kapalı ortamların riskli olduğunu belirterek, Açık havada maske kullanmanın artık bir anlamı kalmadı. Bunu söylemekte yarar var. Bunun dışında korumamız gereken riskli gruplar var dedi.

hekimler-ve-saglik-calisanlari-meydanlara-cikti

Hekimler ve sağlık çalışanları meydanlara çıktı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Sağlık Meslek Örgütlerinin katılımıyla, sağlıkta giderek artan şiddete karşı, 10 yıl önce öldürülen Dr. Ersin Arslan şahsında kaybedilen tüm hekimleri anmak için hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve tüm sağlık kurumlarında anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

bilim-kurulu-haftaya-onemli-toplantilarindan-birini-yapacak

Bilim Kurulu, haftaya önemli toplantılarından birini yapacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nun haftaya en önemli toplantısını yapacağını ve sonucunda önemli kararlar alınacağını duyurdu.

sisli-etfal-dayanismasi-

Şişli Etfal Dayanışması

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılıp Sarıyer Büyükdere ve Seyrantepe yerleşkesine taşınmıştı. Şişli Etfal Dayanışması, bugün basın açıklaması yaparak binaya İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün taşınacağını iddia etti.

aile-hekimlerinden-bakan-kocaya-mektup

Aile hekimlerinden Bakan Koca’ya mektup

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 14 Mart Tıp Bayramında hekimlere gönderdiği mektupta belirttiği müjdelerin hayata geçirilmediğini belirten Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimleri Kolu (AHEK), Bakan Koca'ya mektup yazmaya karar verdi. AHEK üyesi tüm aile hekimlerinin on gün içinde Sağlık Bakanı Koca’ya göndereceği mektubu kamuoyu ile paylaştı.

col-tozlari-buyuk-tehdit-

Çöl tozları büyük tehdit !

Suriye üzerinden gelen ve Türkiye'de etkili olan çöl tozlarını değerlendiren uzmanlar, özellikle kronik akciğer hastalığı olanlar ve çocuklar için uyarıda bulunuyor.

destekleyici-asi-olanlarda-omicron-gripten-daha-kisa-suruyor

Destekleyici aşı olanlarda Omicron gripten daha kısa sürüyor

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü salgınında aşının önemini gösteren bir araştırmanın sonuçları yayınlandı İngiltere’de King’s College London’dan bilim insanları tarafından yürütülen araştırma, destekleyici aşının Covid-19’daki semptomatik dönemi önemli oranda azalttığını ve hastalık süresinin gripten de kısa sürmesini sağladığını ortaya koydu.

bilim-kurulu-5-haftadir-toplanmiyor

Bilim Kurulu, 5 haftadır toplanmıyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, son toplantısını 2 Mart'ta yaptıktan sonra Covid-19 vaka sayılarının düşüş trendine girmesiyle birlikte 5 haftadır toplanmadı.

tevfik-ozluden-maske-aciklamasi

Tevfik Özlü’den maske açıklaması

Korona virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, hastaneye yatış oranları ve yoğun bakım doluluk oranlarında da azalma görüldüğünü açıkladı. Maske kullanımı konusunda da açıklama yapan Özlü, Kalabalık alanlarda sosyal alanlarda kapalı alanlarda maske kullanmaya devam etmek lazım ama açık havada artık maske takmanın çok bir gereği ya da faydası olduğunu düşünmüyorum dedi.

omicronun-yeni-varyanti-cikti

Omicron’un yeni varyantı çıktı

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsüne karşı birçok ülke normalleşmeye başlarken, son dönemde başta İngiltere ve Tayland olmak üzere birçok ülkede Omicron XE varyantı tespit edildi.