Tercüman Gazetesi
SonHavadis 29 Ekim
21-belirtiden-en-az-biri-varsa-uzmana-basvur aile-hekimleri-yok-sayiliyor kamunun-131-milyon-tl-alacagi-var tehlike-gencler-arasinda-artiyor kotali-hastalik-donemi-1-ayda-en-fazla-3 capa-tip-acilinde-skandal-beyin-cerrahi-yok saglik-bakanligi-ek-odeme-yonetmeligine-tepki rehabilitasyon-merkezleri-kapanmasin maymun-cicegi-salgininda-erkeklere-uyari salmonella-tehdidi-artiyor

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Mehmet Akif Topçuoğlu, görüldüğünde nöroloji uzmanına başvurulması gereken semptomlar tek tek sıraladı ve uyardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlık binalarının elektrik faturalarının ticari abone tarifesi yerine konut tarifesi üzerinden düzenleneceğini açıkladı. Karara tepki gösteren aile hekimleri

Sayıştay’a göre “yabancılara verilen sağlık hizmetlerinden doğan alacakların takip edilmemesi” sorunu, dört yıldır çözülmedi. 2020’de 70 milyon TL’yi geçen alacaklar,

Elektronik sigara; kalp, solunum, sinir sistemi gibi organlara ciddi zarar veriyor. Prof. Dr. Elif Dağlı, e-sigaranın satışının yasak olduğunu ancak denetimsizlik nedeniyle özellikle

Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama ile randevuya kota getirdi. Yurttaş, bakanlığa bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarından 1 ayda en fazla 3 kez randevu alabilecek. Dr. Demir ve Dr.

Bugün Avcılar’da meydana gelen kaza sonrası Çapa Tıp Fakültesi aciline getirilen üç yaralının beyin cerrahı olmaması nedeniyle içeri alınmadığı, acil önünde 15 dakika

Türkiye Eczacılar Birliği, Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’ne tepki gösterdi, “Kamu eczacılarını yok sayan bu düzenlemeyi kabul etmemiz

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri kapanma noktasına geldi

Son dönemde onlarca ülkede binlerce vaka tespit edilen maymun çiçeği salgını ile ilgili endişe yaratan bir açıklama İtalya'dan geldi. İtalyan bilim insanları, maymun çiçeği

Dünya Sağlık Örgütü bugün açıklama yaparak monofazik Salmonella Typhimurium sekansı tip 34 olarak adlandırılan Salmonella enfeksiyonunun soruşturma sonucunda Belçika’daki bir

21-belirtiden-en-az-biri-varsa-uzmana-basvur

21 belirtiden en az biri varsa uzmana başvur

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Mehmet Akif Topçuoğlu, görüldüğünde nöroloji uzmanına başvurulması gereken semptomlar tek tek sıraladı ve uyardı.

aile-hekimleri-yok-sayiliyor

Aile hekimleri yok sayılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlık binalarının elektrik faturalarının ticari abone tarifesi yerine konut tarifesi üzerinden düzenleneceğini açıkladı. Karara tepki gösteren aile hekimleri “ASM’ler ticarethane sayılıyor. Peki kamu hizmeti veren aile hekimleri neden dikkate alınmıyor?” diye sordu.

kamunun-131-milyon-tl-alacagi-var

Kamunun 131 milyon TL alacağı var

Sayıştay’a göre “yabancılara verilen sağlık hizmetlerinden doğan alacakların takip edilmemesi” sorunu, dört yıldır çözülmedi. 2020’de 70 milyon TL’yi geçen alacaklar, 2021’de 131 milyon 378 bin 868 TL’ye yükseldi. Raporda ayrıca 112 ambulans hizmeti sunulan yabancılardan kimlik tespiti yapılamayanlara fatura düzenlenmediği ortaya kondu.

tehlike-gencler-arasinda-artiyor

Tehlike gençler arasında artıyor

Elektronik sigara; kalp, solunum, sinir sistemi gibi organlara ciddi zarar veriyor. Prof. Dr. Elif Dağlı, e-sigaranın satışının yasak olduğunu ancak denetimsizlik nedeniyle özellikle internet ortamında satıldığına dikkat çekiyor.

kotali-hastalik-donemi-1-ayda-en-fazla-3

Kotalı hastalık dönemi: 1 ayda en fazla 3..

Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama ile randevuya kota getirdi. Yurttaş, bakanlığa bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarından 1 ayda en fazla 3 kez randevu alabilecek. Dr. Demir ve Dr. Kılıç, kota uygulamasına tepki gösterdi: Muayene ve ameliyat randevularına çözüm üretemeyen iktidar çareyi randevular için kota uygulamasında buldu.

capa-tip-acilinde-skandal-beyin-cerrahi-yok

Çapa Tıp acilinde skandal.. Beyin cerrahı yok!

Bugün Avcılar’da meydana gelen kaza sonrası Çapa Tıp Fakültesi aciline getirilen üç yaralının beyin cerrahı olmaması nedeniyle içeri alınmadığı, acil önünde 15 dakika bekletildiği öğrenildi.

saglik-bakanligi-ek-odeme-yonetmeligine-tepki

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’ne tepki

Türkiye Eczacılar Birliği, Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’ne tepki gösterdi, “Kamu eczacılarını yok sayan bu düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

rehabilitasyon-merkezleri-kapanmasin

Rehabilitasyon merkezleri kapanmasın..

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri kapanma noktasına geldi

maymun-cicegi-salgininda-erkeklere-uyari

Maymun çiçeği salgınında erkeklere uyarı

Son dönemde onlarca ülkede binlerce vaka tespit edilen maymun çiçeği salgını ile ilgili endişe yaratan bir açıklama İtalya'dan geldi. İtalyan bilim insanları, maymun çiçeği hastalığının sperm örneklerinde ortaya çıktığını duyurdu.

salmonella-tehdidi-artiyor

Salmonella tehdidi artıyor!

Dünya Sağlık Örgütü bugün açıklama yaparak monofazik Salmonella Typhimurium sekansı tip 34 olarak adlandırılan Salmonella enfeksiyonunun soruşturma sonucunda Belçika’daki bir çikolata üretim tesisinden kaynaklandığını ve bugüne kadar 11 ülkeden 151 vaka bildirildiğini belirtti.

mehmet-ceyhandan-maske-uyarisi

Mehmet Ceyhan'dan maske uyarısı

Bilim Kurulu son toplantısının ardından Erdoğan, toplu taşıma hariç kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan katıldığı bir canlı yayında Korunmak isteyen insanlar maske takmaya devam etmeli. Çünkü artık kendilerini korumak durumundalar dedi.

pandemi-daha-bitmedi

Pandemi daha bitmedi

Pandemi bakım ve yoğun bakım hizmeti ödemelerinin durdurulmasına TTB’den tepki geldi ,Pandemi bitmedi. Daha geçen hafta 150'den fazla insanı yitirdik

bilim-kurulu-toplantisi-ertelendi

Bilim Kurulu toplantısı ertelendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün için planlanan ve herkesin merakla beklediği Bilim Kurulu toplantısının ertelendiğini duyurdu.

mhrsden-randevu-almak-imkansiz

MHRS'den randevu almak imkansız

Hastanelerde yaşanan yoğunluk nedeniyle Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden yaşanan randevu sorununa yurttaşlar ve uzmanlar tepki gösterdi.

ttbden-tus-kadrolarinda-artis-degerlendirmesi

TTB’den TUS kadrolarında artış değerlendirmesi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Bakanlığı’nın Tıp ve Tıpta Uzmanlık için açıkladığı 12 bin 294 kadronun, hekimlikte ucuz işgücünü amaçladığını, üniversite hastanelerinin bakanlığa devredilmesi niyetinin sinyallerini taşıdığını açıkladı.

saglikci-sorunu-bas-gostermeye-basladi

Sağlıkçı sorunu baş göstermeye başladı

Çok sayıda doktorun ayrılması nedeniyle, sağlık personeli açığı olduğu ifade edildi

normale-donuyoruz-aciklamalarina-uzmanlardan-tepki

Normale dönüyoruz açıklamalarına uzmanlardan tepki

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de açıklanan vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor, salgın kadere kısmete kaldı değerlendirmesini yaptı. Prof. Dr. Saltık ise Salgının bittiğini söyleyemeyiz ifadelerini kullandı.

ozlu-acik-havada-maskenin-anlami-kalmadi

Özlü: Açık havada maskenin anlamı kalmadı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kapalı ortamların riskli olduğunu belirterek, Açık havada maske kullanmanın artık bir anlamı kalmadı. Bunu söylemekte yarar var. Bunun dışında korumamız gereken riskli gruplar var dedi.

hekimler-ve-saglik-calisanlari-meydanlara-cikti

Hekimler ve sağlık çalışanları meydanlara çıktı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Sağlık Meslek Örgütlerinin katılımıyla, sağlıkta giderek artan şiddete karşı, 10 yıl önce öldürülen Dr. Ersin Arslan şahsında kaybedilen tüm hekimleri anmak için hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve tüm sağlık kurumlarında anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

bilim-kurulu-haftaya-onemli-toplantilarindan-birini-yapacak

Bilim Kurulu, haftaya önemli toplantılarından birini yapacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nun haftaya en önemli toplantısını yapacağını ve sonucunda önemli kararlar alınacağını duyurdu.