ortada-bir-asi-yok-asi-iddia-edilen-bir-solusyon-var ucretsiz-sma-tarama-testi-istanbulda-basladi omicron-asi-olmayan-gencleri-vuruyor-iddiasi koronavirus-illetinden-kurtuluyoruz kagit-bardakta-cay-icenler-dikkat biontech-asisinda-endise-veren-sonuclar turkiye-ingiltere-ve-rusyada-vakalar-artiyor koronavirus-salgininda-yeni-vaka-sayisi-28-bin-168 saglik-calisanlarina-sopali-saldiri dr-fauciden-delta-varyanti-uyarisi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) acil kullanım onayı verdiği Turkovac aşısının Faz-1, Faz-2 ve Faz-3

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığının önlenmesine yönelik evlilik öncesi çiftlerin SMA tarama uygulaması İstanbul'da başladı.

Corona virüsü salgınının en çok mutasyona uğramış varyantı olan Omicron varyantı ile ilgili araştırmalarda dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı.

ABD'de yapılan bir çalışma, Omicron varyantının salgının sonunu getirebileceğini ortaya koydu. Bilim insanları tam aşılı olan kişilerin Omicron varyantı ile enfekte olduklarında

Kağıt bardaklar sıcak içeceklerle temas ettiğinde yüksek düzeyde mikroplastik parçacığın açığa çıktığı bildirildi.

Corona virüsü salgınına karşı geliştirilen ve Türkiye'de de kullanılan Pfizer/BioNTech aşısı ile ilgili endişe verici araştırmalar yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü, geçen hafta yeni corona virüsü vakalarının en hızlı arttığı bölgenin yüzde 7 ile Avrupa olduğunu duyurdu. Değerlendirmeye göre, vakaların yükseldiği

Sağlık Bakanlığı yeni koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 28 bin 168 kişinin testi pozitif çıktı, 242 kişi ise yaşamını yitirdi. Bakan Koca sosyal medya

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde bulunan devlet hastanesinde hasta yakınları sağlık çalışanlarına saldırdı. 9 sağlık çalışanını darp sonucu yaralandı. Hastane giriş-çıkışlar

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Delta varyantına ilişkin uyarılarda bulundu. Durumun daha da kötüleşeceğini öne süren Dr. Fauci,

ortada-bir-asi-yok-asi-iddia-edilen-bir-solusyon-var

Ortada bir aşı yok, aşı iddia edilen bir solüsyon var

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) acil kullanım onayı verdiği Turkovac aşısının Faz-1, Faz-2 ve Faz-3 çalışmalarının olmadığını belirterek, "Ortada bir aşı yok, aşı olduğu iddia edilen bir solüsyon var” diye konuştu.

ucretsiz-sma-tarama-testi-istanbulda-basladi

Ücretsiz SMA tarama testi İstanbul’da başladı

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığının önlenmesine yönelik evlilik öncesi çiftlerin SMA tarama uygulaması İstanbul'da başladı.

omicron-asi-olmayan-gencleri-vuruyor-iddiasi

Omicron aşı olmayan gençleri vuruyor iddiası

Corona virüsü salgınının en çok mutasyona uğramış varyantı olan Omicron varyantı ile ilgili araştırmalarda dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı.

koronavirus-illetinden-kurtuluyoruz

Koronavirüs illetinden kurtuluyoruz

ABD'de yapılan bir çalışma, Omicron varyantının salgının sonunu getirebileceğini ortaya koydu. Bilim insanları tam aşılı olan kişilerin Omicron varyantı ile enfekte olduklarında süper bağışıklık kazanabileceğini açıkladı.

kagit-bardakta-cay-icenler-dikkat

Kağıt bardakta çay içenler dikkat!

Kağıt bardaklar sıcak içeceklerle temas ettiğinde yüksek düzeyde mikroplastik parçacığın açığa çıktığı bildirildi.

biontech-asisinda-endise-veren-sonuclar

BioNTech aşısında endişe veren sonuçlar

Corona virüsü salgınına karşı geliştirilen ve Türkiye'de de kullanılan Pfizer/BioNTech aşısı ile ilgili endişe verici araştırmalar yapıldı.

turkiye-ingiltere-ve-rusyada-vakalar-artiyor

Türkiye, İngiltere ve Rusya’da vakalar artıyor

Dünya Sağlık Örgütü, geçen hafta yeni corona virüsü vakalarının en hızlı arttığı bölgenin yüzde 7 ile Avrupa olduğunu duyurdu. Değerlendirmeye göre, vakaların yükseldiği yerlerin başında İngiltere, Rusya ve Türkiye geliyor.

koronavirus-salgininda-yeni-vaka-sayisi-28-bin-168

Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı 28 bin 168

Sağlık Bakanlığı yeni koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 28 bin 168 kişinin testi pozitif çıktı, 242 kişi ise yaşamını yitirdi. Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da, "Türkiye genelinde, 18 yaş ve üzeri nüfusta iki doz aşı olma oranımız yüzde 68,91. Sadece 7 ilde bu oran yüzde 75’in üzerinde. İki doz aşıda, il bazında en düşük oranımızsa yüzde 42,5. İlk doz başlangıç, ikinci dozla sonuç almaya başlıyoruz. Covid-19 tablosuna karşı aşılarımızı hemen yaptıralım" ifadelerini kullandı

saglik-calisanlarina-sopali-saldiri

Sağlık çalışanlarına sopalı saldırı

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde bulunan devlet hastanesinde hasta yakınları sağlık çalışanlarına saldırdı. 9 sağlık çalışanını darp sonucu yaralandı. Hastane giriş-çıkışlar kapatıldı. Ortaya korkunç görüntüler çıktı. Kavganın nedeninin maske uyarısı olduğu öğrenildi.

dr-fauciden-delta-varyanti-uyarisi

Dr. Fauci’den Delta varyantı uyarısı

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Delta varyantına ilişkin uyarılarda bulundu. Durumun daha da kötüleşeceğini öne süren Dr. Fauci, "Aşı olmayanları salgını onların yaydığı konusunda ikna etmeliyiz. Bu insanların fikirlerini değiştirmeliyiz" dedi.

dorduncu-dalga-tehlikesi

Dördüncü dalga tehlikesi...

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, megakentte salgının seyrine yönelik açıklamalarda bulundu. Dördüncü dalga tehlikesi olduğunu belirten Memişoğlu, “Vaka anlamında şu andaki hızla bu tehlike var ama ağustos ayı çok stratejik bir ay. Pozitif vakalarımız 2 hafta evveline göre yüzde ellinin üzerinde artmış durumda” diye konuştu.

koronavirus-kisitlamalari-geri-donecek-mi-

Koronavirüs kısıtlamaları geri dönecek mi?

Yeni yasaklar gelecek mi sorusu, aşı vurulma oranının düşük kalması ve Koronavirüs vakalarında artış gözlemlenmesi dolayısıyla pek çok vatandaşın gündeminde yer aldı. Her gün yaptığı açıklamada Koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybeden ve hastalığa yeni yakalanan kişilerin sayısını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili sık sık uyarılarda bulunuyor. Peki, yeni yasaklar gelecek mi ve Koronavirüs kısıtlamaları geri dönecek mi?

ttbden-kritik-aciklama

TTB'den kritik açıklama...

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, “Bayramdan önce 6 bin yeni vaka ilanı vardı ama şimdi aranın açıldığını ve 9 binlik bir fark oluştuğunu görüyorsunuz. Türkiye’de salgın yine kontrolden çıkıyor” dedi.

abdden-ucuncu-doz-aciklamasi-hemen-ihtiyac-yok

ABD’den üçüncü doz açıklaması: Hemen ihtiyaç yok

ABD Başkanı Joe Biden'ın sağlık başdanışmanı Dr. Anthony Fauci, iki doz aşı olanların merakla beklediği üçüncü doz kararı ile ilgili açıklama yaptı.

sosyal-medyayi-ayaga-kaldiran-karar

Sosyal medyayı ayağa kaldıran karar..

Sağlık Bakanlığı korona virüs aşılama programında önemli bir değişikliğe gidildi. Buna göre korona virüs geçirmiş kişilere, 1 doz Biontech aşısı uygulanacak. Sosyal medyada ise korona virüs geçirmiş bazı vatandaşlar, ikinci doz Biontech aşı randevusunun verilmediği ya da iptal edildiği paylaşımlarında bulunuyor.

50-kanser-turunu-tespit-eden-kan-testi

50 kanser türünü tespit eden kan testi..

Bilim insanları, 50’den fazla kanser türünü kan örneğinden tespit eden yeni bir kan testi üzerinde yaptıkları ‘doğrulama analiz çalışmasının’ sonuçlarını açıkladı. İngiltere ulusal sağlık hizmetlerinin pilot uygulama yaptığı kan testinin piyasaya sürülecek doğrulukta kanda kanser tipini ve kaynağını ‘belirti ortaya çıkmadan önce’ tespit ettiği belirtildi

biontech-asisi-olduktan-sonra-fark-etti-

Biontech aşısı olduktan sonra fark etti !

Karabük'te kadın kuaförü olan Şeyda Öztürk, Biontech aşısı olduktan sonra bazı metal eşyaların vücuduna yapışmaya başladığını iddia etti.

kurye-ve-kargo-calisanlarinin-asilamasi-basliyor

Kurye ve kargo çalışanlarının aşılaması başlıyor

Bakan Koca, sosyal medyadan paylaştığı mesajda, "Kargo çalışanlarıyla kuryelerin aşılarına da yarın başlıyoruz. Artık iyice hızlandık" ifadelerini kullandı.

asilamaya-2-yeni-grup-daha-eklendi

Aşılamaya 2 yeni grup daha eklendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılamaya iki yeni grubu daha ilave ettiklerini açıkladı. Müzisyen, film ve dizi prodüksiyon ekiplerine yarından itibaren Kovid-19 aşısı yapılmaya başlanacağını bildiren Bakan Koca ayrıca, "Bir meslek grubu daha aşı programında yerini alıyor. Üniversitelerimizin Eylül'de yüz yüze eğitime başlayabilmesi için öğretim üyelerimizin ve üniversite personellerinin aşılanmasına da yarın başlıyoruz. Bu güce güvenin" ifadelerini kullandı

covid-19-olup-belirti-gostermeme-geni-kesfedildi

Covid-19 olup belirti göstermeme geni keşfedildi

Newcastle Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmada, Covid-19'a yakalanan bazı kişilerin neden hastalanmadığını açıklayan genetik bir bağlantının ilk kanıtı bulundu.