turkiyede-de-gorulen-mutasyon-aciklamasi koronaviruste-bulas-riski-ne-zaman-sifirlaniyor- mehmet-ceyhan-artan-vakalar-sonrasi-uyardi koronavirus-oksurugu-nasil-anlasilir kan-grubu-0-olanlara-koronavirus-uyarisi validen-vaka-yuku-artik-kaldirilamaz-bir-noktaya-ilerliyor agiz-gargarasi-koronavirusu-30-saniyede-yok-ediyor koronavirus-onlemleri-nedeniyle-grip-vakalari -koronavirus-akil-sagligini-tehdit-ediyor sisli-havalar-da-koronavirus-bulas-riskini-artiriyor

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz mutasyon virüsün Türkiye'de görülmesiyle ilgili olarak, “Paniğe gerek yok. Şu an kontrol altında gibi görünüyor. İki kere önlem

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, koronavirüs hastalığında karantina sürelerinin 14 günden 10 güne düşürülmesiyle ilgili

Katıldığı bir programda koronavirüs salgınının Türkiye'deki seyrini değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 14 günlük bir tam kapanmanın yeterli olmayacağını belirterek, 28 günlük

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Düger, koronavirüs öksürüğünün özelliklerini anlattı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde önemli bilimsel veriler de ortaya çıkıyor. Bunlar arasında New York'taki Columbia Üniversitesi'nde yapılan ve Nature

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, kentte artan koronavirüs vakalarıyla ilgili olarak "Görünen o ki, il merkezimizde ve bazı ilçelerimizde vaka yükü, artık kaldırılamaz bir noktaya doğru

Koronavirüs tedavisi için ilaç ve benzeri çalışmalar, hız kesmeden devam ediyor. İngiltere’de bilim insanlarının yaptığı son çalışma sonucunda gargara, laboratuvar ortamında yeni

Araştırmacılar, mevsimsel grip, RSV ve diğer hastalıklara ilişkin vaka sayısındaki düşüş nedeniyle savunmasız insan sayısının arttığını ve bu yüzden gelecek kış vaka

Oxford Üniversitesi'nin yaptığı yeni bir araştırmada koronavirüsü atlatan kişilerde gelişen psikolojik sorunlarının başında kaygı, depresyon ve uykusuzluk geliyor.

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, sisli havalarda koronavirüsün

turkiyede-de-gorulen-mutasyon-aciklamasi

Türkiye'de de görülen ''mutasyon'' açıklaması

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz mutasyon virüsün Türkiye'de görülmesiyle ilgili olarak, “Paniğe gerek yok. Şu an kontrol altında gibi görünüyor. İki kere önlem alalım. Aşı başladıktan sonra mutasyon sayısı da azalacaktır” dedi.

koronaviruste-bulas-riski-ne-zaman-sifirlaniyor-

Koronavirüste bulaş riski ne zaman sıfırlanıyor ?

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, koronavirüs hastalığında karantina sürelerinin 14 günden 10 güne düşürülmesiyle ilgili olarak "10'uncu günden sonra bulaş riski sıfırlanıyor" dedi.

mehmet-ceyhan-artan-vakalar-sonrasi-uyardi

Mehmet Ceyhan, artan vakalar sonrası uyardı

Katıldığı bir programda koronavirüs salgınının Türkiye'deki seyrini değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 14 günlük bir tam kapanmanın yeterli olmayacağını belirterek, 28 günlük bir kapanma uygulanması gerektiğini ifade etti.

koronavirus-oksurugu-nasil-anlasilir

Koronavirüs öksürüğü nasıl anlaşılır?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Düger, koronavirüs öksürüğünün özelliklerini anlattı.

kan-grubu-0-olanlara-koronavirus-uyarisi

Kan grubu 0 olanlara koronavirüs uyarısı!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde önemli bilimsel veriler de ortaya çıkıyor. Bunlar arasında New York'taki Columbia Üniversitesi'nde yapılan ve Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmada koronavirüs ile kan grupları arasındaki bağlantı öne çıktı.

validen-vaka-yuku-artik-kaldirilamaz-bir-noktaya-ilerliyor

Vali'den: Vaka yükü, artık kaldırılamaz bir noktaya ilerliyor

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, kentte artan koronavirüs vakalarıyla ilgili olarak "Görünen o ki, il merkezimizde ve bazı ilçelerimizde vaka yükü, artık kaldırılamaz bir noktaya doğru adım adım ilerliyor" dedi.

agiz-gargarasi-koronavirusu-30-saniyede-yok-ediyor

Ağız gargarası, koronavirüsü 30 saniyede yok ediyor

Koronavirüs tedavisi için ilaç ve benzeri çalışmalar, hız kesmeden devam ediyor. İngiltere’de bilim insanlarının yaptığı son çalışma sonucunda gargara, laboratuvar ortamında yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) 30 saniyede etkisiz hale getiriyor.

koronavirus-onlemleri-nedeniyle-grip-vakalari

Koronavirüs önlemleri nedeniyle grip vakaları..

Araştırmacılar, mevsimsel grip, RSV ve diğer hastalıklara ilişkin vaka sayısındaki düşüş nedeniyle savunmasız insan sayısının arttığını ve bu yüzden gelecek kış vaka sayılarında patlama olabileceğini belirtti.

-koronavirus-akil-sagligini-tehdit-ediyor

Koronavirüs akıl sağlığını tehdit ediyor

Oxford Üniversitesi'nin yaptığı yeni bir araştırmada koronavirüsü atlatan kişilerde gelişen psikolojik sorunlarının başında kaygı, depresyon ve uykusuzluk geliyor.

sisli-havalar-da-koronavirus-bulas-riskini-artiriyor

Sisli havalar da koronavirüs bulaş riskini artırıyor

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, sisli havalarda koronavirüsün havada asılı kalma süresinin uzadığını ve rüzgarla birlikte virüsün taşınma mesafesinin de arttığını belirtti.

artan-vakalar-sonrasi-cok-acil-cagri

Artan vakalar sonrası ''ÇOK ACİL'' çağrı!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İstanbul'da vaka artışını önlemek için çok acil olarak kademeli mesaiye geçilmesi gerektiğini söyledi.

bilim-kurulu-uyesi-kara-yeni-onlemler-gelebilir

Bilim Kurulu Üyesi Kara: Yeni önlemler gelebilir

Yeni önlemlerin gelebileceğini belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Rakamlara göre, gidişata göre konuşulacaktır" dedi. Kara ayrıca, "Hastalığı geçirmiş olmanın, koruyucu olmadığının vurgusunu tekrar yaparak, bizim tüm önlemleri tekrar tekrar hep birlikte hastalığı geçirsek de geçirmesek de uymamız gerekiyor." uyarısında bulundu.

akilli-mercek-uygulamasi-ile-gozluge-son

Akıllı mercek uygulaması ile gözlüğe son

Göz Hastalıkları Uzm. Dr. Murat Ayan, gözlük takma problemini bitirecek son teknoloji trifokal lenslerin uzak, yakın ve ara mesafe görme problemlerini bitirdiği söyleyerek, "Son gelişen akıllı ve göz içi merceklerle çok iyi yapılmış cerrahilerle bile yakın gözlük takmak zorunda olan hastalar, tekrar gözlüksüz hayatlarına dönebiliyor" dedi

sigara-icilen-ortamda-koronavirus-daha-hizli-bulasiyor

Sigara içilen ortamda koronavirüs daha hızlı bulaşıyor

Sigara içilen kapalı ortamlarda sosyal mesafe 4 metreye çıkarılmalı.

anestezi-oncesi-sigara-ve-ilac-kullanimina-dikkat

Anestezi öncesi sigara ve ilaç kullanımına dikkat!

Her cerrahi operasyon öncesi anestezi değerlendirmesi çok önemlidir.

sadece-bas-donmesi-koronavirus-belirtisi-olabilir-mi

Sadece baş dönmesi koronavirüs belirtisi olabilir mi?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili Prof. Dr. Arif Şanlı, baş dönmesinin tek başına koronavirüs belirtisi olabileceği iddiasında bulundu.

saglik-bakanligi-yeni-calisma-baslatiyor

Sağlık Bakanlığı yeni çalışma başlatıyor

Sağlık Bakanlığı'nda grip salgınıyla ilgili bir çalışma başlatılacağını belirten Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, grip ve COVID-19'u aynı anda tespit edebilecek test için çalışmaları hızlandırdığını söyledi.

sifa-niyetine-esek-sutu-icen-kadin-ne-hale-geldi

Şifa niyetine Eşek sütü içen kadın ne hale geldi!

Yıllardır insan vücuduna iyi geldiği iddia edilen eşek sütü ile ilgili gerçek sonradan ortaya çıktı. Yapılan araştırmalarla eşek sütünün şifa yönünün bulunmadığı bilimsel olarak kanıtlandı.

saglik-bakanligi-o-makaleyi-duzeltti-subat-gitti-nisan-geldi

Sağlık Bakanlığı o makaleyi düzeltti; Şubat gitti, Nisan geldi!

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının Şubat ayında görüldüğünün yazılı olduğu makaleyi düzeltti. Makalenin ilk halinde şubat-mart arası koronavirüs hastalarından bahsedilirken, yeni halinde tarih aralığı mart-nisan olarak değiştirildi.

ek-odemelerini-alamayan-saglik-emekcilerinden-protesto

Ek ödemelerini alamayan sağlık emekçilerinden protesto

Haziran ve temmuz ayı ek ödemelerini alamayan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi sağlık emekçileri, durumu protesto etti. Sağlık emekçileri, ek ödemelerinin yatırılacağına dair güvence alana kadar her gün yürüyüş düzenleyeceklerini açıkladı.