Hürses1

Maskeyi iplerinden tutmayın!

19 Haziran 2020 Cuma 13:25
maskeyi-iplerinden-tutmayin

20 günü yoğun bakımda geçen 30 günlük coronavirus mücadelesini kazanan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, maske kullanımıyla ilgili uyarılarda bulundu.


Coronavirus nedeniyle 42 ilde maske takma zorunluluğu getirildi. Ancak yurttaşlar maskeyi takmıyor yada yanlış kullanıyor.

20 günü yoğun bakımda geçen 30 günlük coronavirus mücadelesini kazanan Akademik Solunum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu,  maske kullanımıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Tutluoğlu,  coronavirusün yüzde 80 burundan bulaştığını belirterek, tek başına kalındığında ise maskenin indirilerek  ya da çıkarılarak kısa bir süre temiz hala alınabileceğini söyledi.

MASKENİN İKİ İŞLEVİ VAR

Tutluoğlu, “Maskeyi niye takıyoruz? Maskeyi aslında eğer bizde bir enfeksiyon varsa, her şeyden önce karşımızdaki insana bulaştırmamak için takıyoruz. En önemli takma nedenimiz bu. Kimde enfeksiyon olduğu da şu dönemde belli değil. Hiçbir belirti vermeyen ama belki de akciğerlerinde zatürresi olan, bu şekilde de aramızda dolaşan binlerce kişi var. Kimin hasta olduğunu bilmediğimiz için maske takılmak ve bu şekilde korunmak gerekiyor.  İkinci işlevi de kendimizi korumak. Birisiyle yüz yüze konuşurken onun çıkardığı tükürükle bize bulaşması söz konusu. Bu gerçekten koruyucu olarak en önemli araç” dedi.

Maskenin nefes almada güçlük ve bir takım alerjik reaksiyonlara neden olabildiğini kaydeden Tutluoğlu, tek başınayken maskelerin rahatlamak için indirilebileceğini belirtirken aynı zamanda uyardı. Tutluoğlu, " İndirirken dikkat etmemiz veya çıkarırken dikkat etmemiz gereken hep iplerinden veya lastiklerinden tutmak. Çünkü dışarıdan gelen partiküller dış kısımda birikiyor elimizi sürüp, kirletip ondan sonra solunum yollarımıza sürersek gene bulaştırmış oluyoruz” şeklinde uyardı.

'MASKENİN MADDESİNDEN ÖNCE YÜZÜ KAPATMASI ÖNEMLİ'

Prof. Dr. Tutluoğlu, “Önemli olan maskenin burnu sıkıca sarması, çeneyi alttan kapsaması ve yanlardan boşluk bırakmaması. Şimdi pamuklu yüzeylerde virüsün daha az yaşadığı konusunda birtakım yayınlar oldu. Belki pamuklu maskeler o açıdan tercih edilebilir. Ama maddesinden ziyade yüzü kapatması önemli. Özellikle buruna çok dikkat etmemiz lazım çünkü burun en önemli bulaşma noktası. Göz ve ağızdan daha az bulaşıyor, yüzde 80 burundan bulaşıyor, burunu iyi kapatmamız lazım. Nefes alma açısından burunu serbestleştirmek çok rahatlatıyor ama maalesef hatalı davranış. Burunu mutlaka kapatmamız, özellikle insanlarla yakın temastayken buna dikkat etmemiz lazım. Ortamda yalnızsanız tamamen indirebilirsiniz maskeyi” şeklinde konuştu

Haberin etiketleri:

maske, maske kullanımı, virüs


Haber okunma sayısı: 3656

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
733 hit, 154 ziyaretçi, 174 ziyaret
Bu ay:
4912 hit, 1511 ziyaretçi, 1669 ziyaret
Toplam:
957723 hit, 249187 ziyaretçi, 299384 ziyaret