Hürses1

Oruç tutarken böbrek sağlığı nasıl korunur?

01 Haziran 2017 Perşembe 11:33
oruc-tutarken-bobrek-sagligi-nasil-korunur

Ramazanda günde yaklaşık 16 saat susuz kalmak, bazı kişilerde ürolojik sorunlara ve böbrek sağlığının bozulmasına yol açabiliyor. Peki bu sorunlara karşı ne yapmalı?Bu dönemde böbrek taşı oluşma riski de arttığı için sahur ve iftar vakitlerinde yeterli su tüketimine özen gösterilmesi gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü Op. Dr. Egemen İşgören, böbrek sağlığı için ramazan ayına özel tavsiyelerde bulundu.

Ramazanda, özellikle sıcak havaların da etkisiyle susuz kalmak kaçınılmaz olmaktadır. Böbrekler için susuz kalması risklidir ve böbrek hastalarının bu ayda oruç tutarken özellikle daha dikkatli beslenmeleri gerekmektedir.

Hasta, yakından takip eden doktoru ile görüşerek tavsiyeler almalıdır. Bu tür durumlarda önerilerin tamamı, içinde bulunulan duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlıklı insanların böbrekleri uzun süreler susuz kalmayı kaldırabilir. Ancak 16 böbrek fonksiyonları düşük olan ya da sınırda olan hastalarda risk artar.

TUZ TÜKETİN ANCAK…

Bir kişinin günlük tüketmesi gereken tuz miktarı 5 gramdır. Oruç tutan kişilerin de iftar ve sahur arasında yedikleri yemeklerle birlikte 5 gram tuz tüketmeleri gerekmektedir. Ancak bu noktada önemli olan bir ayrıntı tuzu yeterimiktarda suyla almalarıdır.  Bu nedenle oruç tutan bireylerin böbrek sağlıklarını korumaları adına iftar ve sahur arasındaki süre zarfında 2.5 – 3 litre su içmeleri önemlidir.

İFTARDAN SONRA BOL BOL SU TÜKETİN

Böbrek rahatsızlığı bulunan hastaların çoğunluğunda susuz kalmaya bağlı böbrek yetmezliği riski vardır. İftardan sonra vücudun ihtiyacı olan sıvıyı karşılamak biraz güç olsa da, ortalama 3 litre sıvı tüketmeye özen gösterilmelidir.

Böbrek rahatsızlıkları susuz kalma nedeniyle böbrek yetmezliğine gidebilir. Bu hastalara yapılan testler ile böbreklerin durumu belirlenir ve bazı konulara önem vererek hasta oruç tutabilir ancak düzenli ilaç kullanması gerekiyorsa kullanıma ara verilmemelidir.

Ancak alması gereken sıvıyı karşılayabileceklerini düşünüyorlarsa oruç tutabilirler. Böbrek sağlığı için oruç tutarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de iftarda ağır yemeklerden kaçınılmasıdır. Aşırı protein içeren gıdalar da böbreklere zarar verebilir.

SAHURA KALKMAMAK SAĞLIĞI BOZAR

Oruç tutarken yapılan en önemli hatalardan biri de sahura kalkılmamasıdır. Sahura kalkmadan oruca başlamak sağlık açısından sakıncalı olabilir. Sahura kalkmayan bir kişide vücudun susuz kalma süresi artar. Sıcak havada çok terleyen ve idrarla çok fazla tuz kaybeden böbrek hastaları bu gibi durumlarda ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.

Haberin etiketleri:

sağlık, böbrek


Haber okunma sayısı: 918

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
324 hit, 97 ziyaretçi, 109 ziyaret
Bu ay:
2827 hit, 861 ziyaretçi, 1003 ziyaret
Toplam:
900457 hit, 233833 ziyaretçi, 280434 ziyaret