Hürses1

Almanya'da İPhone'a satış yasağı geldi

05 Ocak 2019 Cumartesi 14:22
almanyada-iphonea-satis-yasagi-geldi

Daha önce Çin’de bazı İPhone modellerinin satışının durdurulmasına yönelik karar aldıran Qualcomm, Almanya'da da zafer kazandı.


Apple için Almanya genelinde yasak kararı bugün resmen yürürlüğe girdi. Daha önce Alman mahkemesi İPhone 7 ve İPhone 8'lerin yasaklanması yönünde karar almıştı. Bugün ise Qualcomm'un 1.52 milyar dolar kefalet bonosuna imza atması ile birlikte sözleşme resmen yürürlüğe girmiş oldu. Böylece bugünden itibaren Almanya'da hiçbir teknoloji mağazasında İPhone 7 ve İPhone 8 modellerinin satışı yapılamayacak. Hatta Apple bu cihazları satış noktalarından  birer birer toplayacak.

Münih mahkemesi, iPhone’un bazı modellerinde Qualcomm’un buluşu olan ve enerjinin verimli kullanımını sağlayarak pil ömrünü uzatan bir özellik kullandığını tespit edildi. iPhone modellerinde Intel ve Qorvo çipler bulunuyor. Bu çiplerin içinde, Qualcomm’un daha az şarj harcamasını sağlayan ‘envelope tracking’ olarak adlandırılan bir kablosuz iletişim teknolojisi bulunuyor. Dolayısıyla Apple her ne kadar bu teknolojiyi geliştirmemiş olsa bile  c ihazlarında  kullandığı için Qualcomm ile karşı karşıya kalmış  durumda.
Haber okunma sayısı: 1275

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER