Tercüman Gazetesi
SonHavadis 29 Ekim

Google’ın gelirleri düştü!

27 Nisan 2022 Çarşamba 09:17
googlein-gelirleri-dustu
resim altı

Google'ın geliri 2022'nin ilk çeyrek beklentilerini karşılamadı. Geçen yıla göre artış yaşayan gelirler üzerinde enflasyon baskısı yaşandı.


Google ve YouTube’un çatı şirketi Alphabet, 2022’nin ilk çeyreği için gelir raporunu paylaştı. 

Teknoloji dünyasının genelini etkileyen faktörler Alphabet’i de derinden sarsmış durumda. 

Reklam satışları, tedarik zinciri sorunları, enflasyon endişeleri ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle baskı altında olan şirket, ilk çeyrek gelirini beklentileri karşılayamadığını duyurdu.

2022’nin ilk üç aylık döneminde 68.01 milyar dolar gelir bildiren Alphabet, geçen yıla göre yüzde 23 daha yüksek bir kazanç açıkladı. 

Ancak 2019’un dördüncü çeyreğinden bu yana Koronavirüs pandemisi kaynaklı maliyet artışları henüz kapatılabilmiş değil.

Google’ın ilk çeyrek geliri rekor seviyede ama yeterli değil

Google’ın ana şirketi Alphabet, YouTube’un mali hedefleri tutturamaması sonucunda ilk çeyrek gelirinin beklentilerin altında olduğunu bildirdi. 

YouTube’un zayıf performansına ek olarak reklam satışlarındaki düşüş, enflasyon endişeleri ve Ukrayna’daki savaş, gelirlerin baskılanmasına yol açtı.

İlk üç aylık dönemdeki 6.9 milyar dolarlık YouTube reklam geliri, Wall Street yatırımcılarının 7.5 milyar dolarlık hedefinin altında kaldı.

Google Cloud pazarı bir çeyrek öncesine göre daha yavaş hızda büyüdü. 

Ayrıca Google’ın uygulama, donanım ve abonelik satışlarını içeren “diğer geliri” ise 6,8 milyar dolar seviyesinde kaldı (beklentiler 7,3 milyar dolar civarındaydı).

2022’nin ilk çeyrek geliri, 2021 yılının aynı dönemindeki 55.3 milyar dolara kıyasla yüzde 23 arttı, fakat tüm dünyada etkili olan enflasyon krizi yüzünden beklentiler hala karşılanmış değil. 

Alphabet’in bu çeyrek için işletme geliri 20.09 milyar dolar ve net geliri ise 16.44 milyar dolar civarındaydı.

Ayrıca 2021’in son çeyreği ile karşılaştırma yapmak gerekirse, 75.3 milyar dolar gelir ve 20.64 milyar dolar net gelir açıklamıştı. 

Kazanç raporunun açıklanmasının ardından Alphabet hisseleri yüzde 6.5 oranında düştü.

Son çeyreğin raporuyla ilgili açıklamalarda bulunan Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, dijital dönüşümde yaşananlara dikkat çekti. 

Arama ve Bulutta güçlü bir büyüme görüldüğünü dile getiren CEO Pichai, dünya çapındaki kullanıcılar için fırsatlar yaratmaya devam edileceğinin altını çizdi.

Haberin etiketleri:

Google, gelirleri, düştü


Haber okunma sayısı: 122

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER