Hürses1

İBB ATISU açıklaması : Haliç'e Atısu girmiyor

02 Ekim 2019 Çarşamba 11:13
ibb-atisu-aciklamasi---halice-atisu-girmiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kurumlarından İSKİ’nin ihalesi iptal edilen “Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” ile ilgili son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ, hayata geçirdiği çevre koruma yatırımları ile İstanbul’un denizlerini, Haliç’i ve tüm su kaynaklarını korumakta, su kalitesini her geçen gün daha iyi kriterlere ulaştırmaktadır.

Bugün uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan, içerisinde 47 farklı balık türünün yaşadığı Haliç’in su kalitesi de İSKİ tarafından sürekli olarak takip edilmektedir. 6 ve 10 Eylül 2019 tarihlerinde alınan numunelere göre Haliç’in deniz suyu kalitesi deniz canlıların yaşayabileceği kriterlerdedir. Haliç’te çözünmüş oksijen oranı ortalama 6-7 mg/l’dir.

İSKİ, Master Plan doğrultusunda içme suyu, atıksu ve Ar-Ge gibi farklı konularda bir dizi yatırımlar planlanmakta ve belli bir program dahilinde hayata geçirmektedir.

ATIKSULAR BALTALİMANI VE YENİKAPI’DA ARITILIYOR

Haberlere konu olan, “Silahtarağa İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi” planlanan ve imkanlar doğrultusunda hayata geçirilecek olan yatırımlardan sadece bir tanesidir.

İSKİ, herhangi bir aciliyeti olmayan, master plan doğrultusunda öngörülen yatırımları Yönetim Kurulu ve İBB Başkanlık Makamınca uygun görülen zamanlarda hayata geçirecektir.

Söz konusu tesis ihalesinin iptal edilmiş olmasının Haliç’in su kalitesini etkilemesi söz konusu değildir.

Çünkü Silahtarağa bölgesinde toplanan atıksular, pompa vasıtası ile Baltalimanı ve Yenikapı Atık su Arıtma Tesisleri’ne verilmekte, böylece Haliç’e herhangi bir atıksu girişi olmamaktadır.


Kamuoyunun bilgisine sunulur.Haber okunma sayısı: 2933

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ