Hürses1

İstanbul'da eğitim uçağı düştü!

22 Ekim 2020 Perşembe 14:52
istanbulda-egitim-ucagi-dustu-

İstanbul Hezarfen Havalimanı’ndan havalanan bir eğitim uçağı Büyükçekmece Gölü kıyısında düştü. Olay yerine sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Yaralı pilot enkazdan çıkarıldı ve durumunun ağır olduğu öğrenildi. İstanbul Valiliği, kazanın nedeninin motor arızası olduğunu açıkladı. Görgü tanıklarından Mehmet Mert, "Sağa doğru manevra yapmasaydı TEM'e düşebilirdi" dedi. Düşen uçak ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Uçağın pilotu pilotaj lisans öğrencisi Beytullah Nart’ın kalkıştan kısa bir süre sonra kule ile iletişime geçerek, acil iniş izni istediği ortaya çıktı.


İstanbul'da eğitim uçağı düştü, pilotaj öğrencisi yaralı kurtarıldı

AYJET Uçuş Okulu'na ait TC-UUG kuyruk tescilli eğitim uçağının  Beylikçayırı mevkisinde boş araziye düşmesi üzerine polis, jandarma, itfaiye ve  sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi. Burun kısmından toprağa gömülü haldeki uçak,  ekipler tarafından halat yardımıyla çıkarıldı.
 
Kazada yaralanan pilot, itfaiye ekipleri tarafından uçağın enkazından  çıkarıldı. Sağlık ekipleri yaralı pilota olay yerinde müdahale etmeye başlarken,  bölgeye hava ambulansı istendi.
 
Yaralı, hava ambulansla hastaneye sevk edildi.
 
İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, Hezarfen Ahmet Çelebi  Havaalanından bugün saat 10.56'da havalanan özel bir havayolu şirketine ait  eğitim uçağının, ilk bilgilere göre motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada  saat 11.05’te havalimanı yakınlarında düştüğü kaydedildi.
 
Olay yerine hemen güvenlik, sağlık, itfaiye ve AFAD ekiplerinin sevk  edildiği belirtilen açıklamada, "Uçağın pilotaj lisans öğrencisi Beytullah Nart, yaralı  olarak kurtarılmıştır. Olay yerine tekerlekli araçlarla ulaşımın mümkün olmaması  nedeniyle ambulans helikopter sevk edilmiştir." ifadelerine yer verildi.
 
Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı da eğitim uçağının düşmesi  üzerine soruşturma başlattı. Savcılığın talimatı doğrultusunda kolluk  görevlilerince inceleme ve gerekli tespitlerin yapıldığı belirtildi.

Son dakika! İstanbul'da eğitim uçağı düştü... Görgü tanığından ilk  ifadeler... - Son Dakika Milliyet
 
DÜŞEN UÇAKLA İLGİLİ YENİ DETAYLAR
 
Bu arada düşen uçak ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Uçağın pilotu Beytullah Nart’ın havalandıktan kısa bir süre sonra kule ile iletişime geçerek motor arızasını bildirdiği öğrenildi. Nart’ın sorunun devam etmesi üzerine acil iniş için izin istediği, bunun üzerine kule yetkilileri tarafından en yakın boş alanın tarif edildiği öğrenildi.
 
UÇUŞ OKULU GENEL MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
 
Uçuş okulu yetkilileri olay yerine gelerek incelemeler yaptı. Okulun genel müdürü Celal Cingöz incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Cingöz, "Uçak saat 10.56 sıralarında kalmış yapmıştır. Öğrencimiz yalnız görevi için Hezarfen Havaalanı'nda 05 pistinden kalkış yapmış. Yaklaşık 2 dakika sonra kalkışı takiben bilinmeyen bir nedenle gördüğünüz noktaya zorunlu iniş planlamış. Şuanda Ankara'dan kaza kırım ekibi ve sivil havacılık genel müdürlüğünün araştırma ekibi geliyor. Kaza sonunda öğrencimiz 112 ambulansıyla hastaneye kaldırıyor." dedi.
 
Sağlık durumu hakkında açıklama yapan Cingöz, "Yaralı. Ancak tıbbi olarak net bir şey söyleme şansım yok. Ancak gerekli müdahalelerin yapıldığı söyleniyor. Vücudunda kırıklar olduğu söylendi ama durumu hakkında net bir bilgi verilmedi. Yalnız görevlerde uçtuğu için eğitimin ileri safhasında. Kazanın oluş nedeniyle alakalı şuanda bir şey söylemek için çok erken. Bütün hava hadiselerinde olduğu gibi kırım ekibi çok detaylı bir inceleme yapıyor. Bunun pilotaj mı yoksa teknik bir arıza mı olduğu konusunda bizim bir şey söyleme şansımız yok. Ancak hem hava durumu hem de bütün şartlar eğitim uçuşu için müsait. Yaklaşık iki ay içerisinde kaza kırım ekibinin raporları açıklanır" diye konuştu.
 
PİLOT SABAH SAATLERİNDE İLK UÇUŞUNU YAPMIŞ
 
Uçağın şuana kadar herhangi bir arızası olmadığını söyleyen Cingöz, "Aynı uçak tipinde beş tanesi uçuştadır. Şuana kadar herhangi bir arızamız olmadı. Sabah pilotumuz aynı uçakla kendi uçtu. Uçakla ilgili herhangi bir sorun olduğunu tahmin etmiyorum." diyen Cingöz valiliğin kaza sebebini motor arızası olarak açıklamasıyla ilgili 'Kendi yorumlarını yapmışlar' dedi.

GÖRGÜ TANIKLARI KONUŞTU
 
Kazayı gören Uğur Önver, ''Yetkililer ve ekipler de olay yerine ulaştıktan sonraki görüntü bu. Artık profesyonel bir müdahale gerçekleşiyor'' diye konuştu.
 
Yine görgü tanıklarından Mehmet Değirmenci, ''Maalesef bu üzücü olaya tanık oldum. Olay yerine ekipler yeni ulaşmışlar. Olayın 11.00-11.05 civarında olayın olduğunu düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla uçağın burnu maalesef toprağın içine girmiş. İnşallah ölen ya da yaralanan yoktur ama umutsuzum. Uçak düştükten sonra görüntüyü 11.07 civarında çektim. Yangın ya da dumanla ilgili herhangi bir şey yok. Orası tarım yapılan bir yer zaten. Kayalık bölge de değil. Maalesef uçak çakılmış durumda'' ifadelerini kullandı.
 
UZMANLARDAN DEĞERLENDİRME
 
Kazayı değerlendiren Emekli Hava Pilot Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş:
''Bu eğitim uçağı eğitim uçakları 2 kişilik olur. Bir uçuş öğretmeni bir de normal eğitimdeki pilot. Hezarfen Havalimanı bu işler için kullanılıyor. Pilot yetiştirmek için. Yalnız uçuşsa pilot belirli bir mesafe kat ettikten sonra pilot olmak için eğitim gören kişi yalnız uçar. Yaptığı yanlışları doğruları belirlenir. Pilot olabilir mi olamaz mı ona kanaat getirilir. Hava kuvvetlerinde pilot olabilmek için 24 civarında uçuş kontrolünden geçer. Her ay neredeyse bir kontrolden geçerek uçuşların kontrolünden geçer yani sınavdan geçer. Orası Hezafen Havalimanı'na çok yakın. Bu olaylarla ilgili SHGM sorumlu. genelde şirketlerin eğitim yaptığı havaalanı orası.''
 
''ÖĞRENCİLERİN TEK BAŞINA UÇMASI GEREKİYOR''
 
Havacılık Yazarı Musa Alioğlu:
''Olabilen kazalardan birisi. Havacılık sektöründe bu tür kazaları görebiliyoruz. Hazerfen Havaalanı eğitim amaçlı kullanılan bir yer. Her gün onlarca insan eğitim alıyor. Kırk yılda bir olan kaza bugün olmuş oldu. Öğrencilerin tek başına uçması gerekiyor. Birçok yerde bazı öğrencilerin yanına öğretmenleri de geliyor, daha garanti olsun, sorun çıkmasın diye. Öğrenci yarın öğretmenle birlikte uçmayacak. Tek başına uçağı için eğitim uçuşlarında da tek başına uçması gerekiyor. Kurallara uygun bir uçuştur. Bana gelen bilgiye göre eğitim alan bir kişi. Yanında öğretmen olmadan çıkması gereken bir uçuştur. Anladığım kadarıyla tecrübeye sahip bir kişi. Tüm kazalar hava şartlarından meydana gelecek diye bir kural yok. Farklı sorunlar da olabilir. Kişinin sağlık sorunu da olabilir. Değişik olasılıkları göz önüne almak gerekiyor. Ay-Jet eğitim uçağı. Bunlar çok kullanılan, problem yaratmayacak bir uçak. Tabi ki varsayımlar üzerinden konuşmak doğru değil. Yeni bir uçak olduğunu söyleyebiliriz. Birçok şirkete öğrenci yetiştiren bir şirkettir. 2 kişilik bir uçak. Yapılan incelemelerden sonra ortaya çıkacaktır.''
 
Oğuz Yeten (Pilot):  ''Tek motorlu pervaneli bir uçak. Son derece güvenilir uçaklardır. Modern bir uçaktır. Alet cihaz her türlü uçak cihaz yapabilir. Modern derken arıza yapmaz anlamı çıkmasın. (Burun üstüne çakılması) Bir kere bu görüntülerden bir sonuca varmak kesinlikle imkansız. Olasılıkları size aktarıyorum. Anladığımız kadarıyla burun üzerine yere vurmuş. İnişle ilgili herhangi bir emare yok. Bantlarla çevrili alanın arkasında tekerlek izi yok. Acil bir durum olmuş, yere inmiş istemiş diyemeyiz. Öyle olsaydı arkaya doğru kuyruğuna doğru tekerlek izi görürdük. En azından ben göremiyorum. Pervane uçak yere vurduğu esnada pervanenin burkulduğunu görebiliriz. Ama pervanede de burkulma göremiyorum.''
 
Eyüp Turşucu (Kaza inceleme uzmanı): Bu tip kazalar zaman zaman yaşanmakta. Eldeki veriler şu an o kadar ham ve doğrulanmaya muhtaç. Motor arızası diyemiyorum çünkü şu anda bu bilgi bende yok. Sanırım düşen uçağın pilotu telsizle haber verdi "Motorum stop etti" diye. Motor arızası demek bir yanılgıya sebep olabilir. 500 metre civarında bir irtifaya uçuyordur. Motor arızası olduğunda en yakın düz bir alana iniş yapmak istemiştir. Bugün İstanbul'da ve çevresinde bunu etkileyecek şiddette bir rüzgar söz konusu değil. Bulut ve hava şartları bakımından gayet olumlu hava şartları var. Rüzgardan kaynaklandığını düşünemiyorum.

Bir diğer görgü tanığı Mehmet Mert ise, ''11.00 civarında Hadımköy üzerinden gişelerden çıktım, viyadükten geçerken uçağın sağa doğru kaydığını gördüm. Önce tam anlamadım. Hemen arkadaşları aradım. O andan görüntü de bulduk biz. 2 kişinin olduğu, eğitim uçağı olduğu anlaşıldı. Olay yerinde durmadım. Uçak havadayken gördüm. Viyadükten sağa doğru kaydı. Tam olarak kestiremedim, kazaya sebebiyet vermemek için. Nereye düştüğünü görmedim. Uçak havadayken yere düşmek üzere olduğunu gördüm. Araç kullanırken farkettim. Uçağın sağa doğru kaydığını gördüm. Manevra yapmasaydı TEM'e düşecekti.''
 
Kazayı değerlendiren Emekli Hava Pilot Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş, şu ifadeleri kullandı:

''Bu eğitim uçağı eğitim uçakları 2 kişilik olur. Bir uçuş öğretmeni bir de normal eğitimdeki pilot. Hezarfen Havalimanı bu işler için kullanılıyor. Pilot yetiştirmek için. Yalnız uçuşsa pilot belirli bir mesafe kat ettikten sonra pilot olmak için eğitim gören kişi yalnız uçar. Yaptığı yanlışları doğruları belirlenir. Pilot olabilir mi olamaz mı ona kanaat getirilir. Hava kuvvetlerinde pilot olabilmek için 24 civarında uçuş kontrolünden geçer. Her ay neredeyse bir kontrolden geçerek uçuşların kontrolünden geçer yani sınavdan geçer. Orası Hezafen Havalimanı'na çok yakın. Bu olaylarla ilgili SHGM sorumlu. genelde şirketlerin eğitim yaptığı havaalanı orası.'' dedi.Haber okunma sayısı: 1388

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1612 hit, 448 ziyaretçi, 493 ziyaret
Bu ay:
1091 hit, 245 ziyaretçi, 269 ziyaret
Toplam:
960602 hit, 249952 ziyaretçi, 300303 ziyaret