Hürses1

Sigarayı bırakmak isteyenlere umut..

02 Ocak 2018 Salı 17:35
sigarayi-birakmak-isteyenlere-umut

Rockefeller Üniversitesi’nden bilim adamları, nikotin bağımlılığına sebep olan küçük bir beyin hücresi grubunun ortaya çıkarıldığını açıkladı. Bu hücrelerin üzerinde çalışılıp bağımlılığın bitirilmesi sağlanacak.


B
ilim insanları, nikotine tepki veren küçük bir beyin hücresi grubu tespit etti. Bu gelişmenin bağımlılığın temel nedenini ortaya koyabileceği ve ileride de bağımlılığın ortadan kaldırılması için yeni tedaviler bulunmasına katkı sağlayabileceği kaydedildi.

NİKOTİN BAĞIMLILIĞINA SEBEP: ORTA BEYİNDEKİ İKİ KÜÇÜK BÖLÜM

Rockefeller Üniversitesi’nde yapılan incelemeye göre; kronik bir biçimde nikotine maruz kaldıktan sonra beyin hücrelerinin küçük bir bölümünün aktivitelerinin değiştiği gözlemlendi. Incelemede ortabeyinde bulunan iki küçük bölgeye odaklanıldı. Birbirine bağlı bu iki bölge, madde bağımlılığıyla ilişkili olarak biliniyor. Öte yandan, nikotinin kana karıştığında ve beyne doğru ilerlediğinde tutunduğu alıcılar da bu bölgelerde bulunuyor.

SİGARAYI BIRAKMADA ÇÖZÜM OLACAK

ABD’li araştırmacılar, nikotin bağımlılığının arkasında yatan beyin mekanizmalarını, bağımlılıkla savaşmak için umut olarak görüyorlar. Araştırmacılar, nikotin bağımlılığının arkasında yatan beyin mekanizmalarını tespit etti ve insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olacak çözümler bulmanın önünü açtı.Haber okunma sayısı: 684

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ