Hürses1

Fındık üreticisinin sesi Başkan Karan, kararlı..

26 Ağustos 2018 Pazar 18:00
findik-ureticisinin-sesi-baskan-karan-kararli

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bu sezon fındık fiyatını üreticinin sabrı ve dirayetinin belirleyeceğini bildirdi.


GİRESUN (Son Havadis) Mehmet Uzun
 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bu sezon fındık fiyatını üreticinin sabrı ve dirayetinin belirleyeceğini bildirdi. Karan yaptığı açıklamada, Ağustos ayının sonuna gelinmesine rağmen halen, 2018 yılı fındık rekoltesi ve Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla devlet adına yapılacak olan alım taban fiyatının açıklanmadığına vurdu yaptı. Bu sezon fındıkta bir ilke daha imza atıldığına dikkat çeken Karan, tekelci firmanın fındık alım fiyatı açıklayarak, fındık sektöründeki ilkesizliğe bir ilkesizlik daha eklediğini ifade etti.

Fındıkta serbest piyasaya diye bir şey kalmadığını, serbest piyasanın tamamen monopson (tekel alıcı) firmanın güdümü altında olduğunu savunan Karan, “sektörde monopson oluşturan firma ve işbirlikçileri ilke kararı alınmasına rağmen Dünya Sert Kabuklu Kuruyemişçiler Kongresi’nde (INC) açıklıyor daha sonra monopson firma sanki kapitülasyon uygularmış gibi fındık alım fiyatı açıklayarak ilkesizliğine bir ilkesizlik daha katmıştır. Orman ve Tarım Bakanlığı ise herkesin kafasına göre rekolte ve fiyat açıkladığı bir sezonda bize göre ne rekolte nede fiyat açıklayamamaktadır. O zaman bizde bugünden bu sezon Türkiye’nin tahmini fındık rekoltesinin 400 bin tonu geçmeyeceğini açıklıyor ve iddia ediyoruz. Böylesine belirsiz ve boşluktan istifade eden fındık farelerinin ortalıkta cirit attığı bir sezonda üreticilerimiz aceleci davranmamalı, kafalarındaki fiyat oluşuna kadar beklemelidir. Bu sezon fındık fiyatını üreticinin sabrı ve dirayeti belirleyecektir. Eğer fındığın geçen sezon değeri 3 dolarsa bugünde 3 dolar olmalıdır. Üreticilerimiz hesabını buna göre yapmalı ve buna göre davranmalıdır.Geçen sezon 3 dolar bandından fındık alıp, üzerine kar marjını koyup Avrupa’ya satan alıcı, şu anda 13,13.50 liradan aldığı fındığı yine üzerine kar marjını koyup dolar üzerinden satıyor. Avrupalı alıcı için dolar geçen sezon neyse, bu sezonda aynı. Ancak üreticinin dolar bazında bir kilogram fındıktaki zararı şu anda 4.5, 5 lira. Birde üreticimiz kesinlikle ve kesinlikle ürünün emanete bırakmamalıdır. Emanete bırakılan her fındık, alıcının testisine su taşımaktan öte bir şey değildir. İhtiyacı olan üreticilerimiz zaten ürünü ucuz, pahalı satıp işini görüyor. Ancak ihtiyacı olmayıp ta, emanete bırakan üreticilerimiz hem kendilerine hem de Türk fındığına zarar vermektedir. Bir kez daha söylüyoruz; emanete bırakılan fındık bu zamana kadar üreticilere kar getirmemiş, aksine zarar ettirmiştir. Emanet fındıktan karlı çıkan üretici değil, alıcı olmuştur.

Üreticilerimiz illa ürününü emanete bırakacaksa, Giresun Ticaret Borsası tarafından kurulan Fındıkta Lisansı Depoya veya FİSKOBİRLİK’e bırakmalıdır” dedi.

FINDIK ÜRETİCİSİNİN HAKKINI KORUYACAK OLANLAR TATİLDE Mİ?

Ziraat Odası Başkanı Karan, fındık üreticisinin yine kaderiyle baş başa bırakıldığını belirterek şunları kaydetti;

“her seçim döneminde “fındık üreticisinin hakkını koruyacağız, üreticinin hakkını kimseye yedirmeyiz, mağdur edilmesine göz yummayız” şeklinde nutuk atan siyasilerimiz nerde? Acaba tatile mi çıktılar? Üretici girdi maliyetlerini karşılayamaz hale geldi. Maliyetine fındık satıyor. Siyasetçilerimiz halktan, üreticiden kopuk olduğu sürece tarımda bir adım ileri gidemeyiz, monopson firmalara gün doğar ve meydan onlara kalır.”

FINDIK, ESKİ MİLLETVEKİLİNE Mİ KALDI?

Karan, AK Parti Genel Sekreter Yardımcısı ve Ordu eski Milletvekili Mustafa Hamarat’ın fındıkla ilgili açıklamalarını ise talihsizlik olarak değerlendirdi. Karan, AK Parti’de ve devlet kademesinde fındıkla ilgili konuşacak ve yorum yapacak hiç kimse kalmadı mı da, eski milletvekili ve genel sekreter yardımcısı konuşuyor ve spekülatif açıklamalarda buluyor diye sordu? Karan, Hamarat’ın açıklamalarına sosyal medya hesabından sert bir dille cevap veren MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un “Hamarat fındıkla ilgili sosyal bir cinayet işlemiştir.

Fındık serbest piyasaya koşullarına değil, Ferrero koşullarına bırakılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fındık konusunda yanlış bilgilendiriliyor” yönündeki değerlendirmelerine ise hak verdiklerini sözlerine ekledi.

Haberin etiketleri:

Nurittin Karan, giresun, ziraat odası,


Haber okunma sayısı: 992

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
879 hit, 257 ziyaretçi, 305 ziyaret
Bu ay:
2966 hit, 876 ziyaretçi, 1069 ziyaret
Toplam:
936410 hit, 242819 ziyaretçi, 291767 ziyaret