Hürses1

Manisa dahil, İzmir’den İstanbul’a tüm bölge sallandı

23 Ocak 2020 Perşembe 00:07
manisa-dahil-izmirden-istanbula-tum-bolge-sallandi--

Kandilli’den paylaşılan bilgiye göre Manisa’da 22.22’de 5.4 büyüklüğünde bir deprem oldu. Bu depremden dakikalar sonra 22.25’te 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Depremler, İzmir’den İstanbul’a tüm bölgede hissedildi.


Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 22:22’de merkez üssü Manisa’nın Aksihar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Manisa’da meydana gelen deprem İzmir, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul’da da hissedildi. 4.4 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA

5.4’lük depremden dakikalar sonra 22.25’te  4.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.  Kaynak: www.abcgazetesi.com

AKHİSAR BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA


Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, merkez üssü Musalar köyü olan 5,4 büyüklüğündeki depremde şehir merkezinde çok ciddi bir sıkıntı gözükmediğini belirterek, “Yıkılmış bina haberi gelmedi. Merkez üssü olan Musalar köyüne ulaşmaya çalışıyoruz, kısa zamanda bilgi alacağız, inşallah ciddi bir sıkıntı olmaz.” dedi.

Gazetecilere açıklama yapan Dutlulu, uzun süren depremin ilçe halkını korkuttuğunu, sarsıntının ardından vatandaşların sokağa çıktığını anlattı.


 

Depremin ardından artçı sarsıntıların da yaşandığını belirten Dutlulu, “Şu an şehir merkezinde çok ciddi bir sıkıntı yok, yıkılmış bina haberi de gelmedi. Merkez üssü olan Musalar köyüne ulaşmaya çalışıyoruz, kısa zamanda bilgi alacağız, inşallah ciddi bir sıkıntı olmaz. Şehir içinde şu anda yaralı bilgisi yok. Halkımız sokakta, hasar gözükmüyor. Ama bilgiler şu an çok yüzeysel.” diye konuştu.

AFAD: 5,4 BÜYÜKLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞTİ

“Manisa’nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki #deprem sonrası, an itibariyle, can kaybı ve yaralanmanın bulunmadığı bilgisi alınmıştır.
Gelişmeleri takip ediyoruz.”

VALİ AHMET DENİZ: CAN KAYBI YOK

Manisa Valisi Ahmet Deniz, NTV canlı yayınında depreme ilişkin soruları cevapladı. Ekiplerin bölgeye intikal ettiğini ve ayrıntılı açıklama yapılacağını belirten Deniz, depremde ölü ve yaralı olmadığını söyledi. Deniz, Akhisar’da 5-6 metruk evin hasar gördüğünü kaydetti.

İSTANBUL VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA


İstanbul Valiliği’nden Manisa depremine ilişkin yapılan açıklama şöyle:
”AFAD Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre saat 22.22’de Manisa Akhisar merkezli 5.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

Deprem İstanbul’da da hissedilmiştir. Deprem kaynaklı herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir.

İstanbulumuza ve tüm illerimize geçmiş olsun. ”

UZMANLARDAN AÇIKLAMALAR

‘ÇOK SIK DEPREMLER OLMASI ÖNCÜ OLDUĞU ANLAMINA GELİYOR’

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Oğuz Gündoğdu Manisa’da meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki depremle ilgili yaptığı açıklamada “Çok sık depremler olması öncü olduğu anlamına geliyor. Akhisar çok uzak. Bu depremlerden bazısı artçı sayılan depremlerdir diğerleri de öncü depremleridir. Bu nedenle beklenen büyük depremin sırası değil. Bu zon içirerisinde olan depremdir. İçerisinde 5,5 6’ya giden depremler olabilir” ifadelerini kullandı.

ARTÇI DEPREMLERE DİKKAT

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, depremin 25 kilometre uzunluktaki bir fay hattında meydana geldiğini söyleyerek Marmara fay hattını etkilemesinin mümkün olmadığını kaydetti. İlgili fay hattının normal bir fay hattı olduğunu ifade eden Tüysüz, 5.4 şiddetindeki deprem sonrası artçı sarsıntıların olabileceği uyarısında bulundu.

PROF. DR. GÖRÜR: SIĞ BİR DEPREM


Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür Manisa’da meydana gelen depreme ilişkin Twitter’dan  açıklamada bulundu.

Görür paylaştığı mesajda şunları kaydetti:

”Demin Manisa, Akhisar’da 5,4 büyüklüğünde görece küçük bir deprem oldu. Bu yörede Akhisar’ın kuzeyinde KD-GB doğrultulu, sağ yönlü, doğrultu atımlı ve kısa bir fay var. Deprem bu fay ile ilişkili olabilir. Sığ bir deprem olduğu için nispeten şiddetli hissedilmiş olabilir.” 


Haber okunma sayısı: 1627

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ