Tunceli'de maden arama protestosu

13 Ocak 2021 Çarşamba 00:10
tuncelide-maden-arama-protestosu-

Tunceli'nin Hozat ve Çemişgezek ilçeleri arasında ikamet eden köylüler maden araması yapmak isteyen firmaya karşı ış makinalarının geçmesini engellemek için 2 gündür direniyorlar..Zengin maden yataklarını ele geçiren yabancı firmalar, Tunceli'nin Ovacık ilçesinden sonra Hozat ve Çemişgezek arasındaki köylerde de maden arama çalışmalarına başladı.

Bu bölgelerde sondaj çalışmalarına başlayan şirketler olası bir tepkiye karşı halkı ikna toplantıları düzenliyor.Maden arama çalışmalarında siyanür ya da başka bir kimyasal madde kullanmadıklarını öne süren firma yetkilileri, bölgelerin maden sahası haline gelmesi durumunda daha çok işçi çalıştıracaklarını savundu.

 "Kimyasal madde kullanmayacağız
" yönündeki iddiaların aldatmaca niteliğinde olduğunu söyleyen yöre halkı;  "firmaların söyledikleri doğru değil, kullandıkları maddeler toprağa karışacaktır. Bölgenin geri kalmışlığından faydalanarak, işçi çalıştırmanın dışında hiçbir faydaları olmayacak, geriye bir enkaz bırakıp gidecekler" sözleriyle tepki gösteriyorlar.

Tunceli'nin Hozat ve Çemişgezek ilçeleri arasında ikamet eden köylüler maden araması yapmak isteyen firmaya karşı ış makinalarının geçmesini engellemek için 2 gündür direniyorlar..
Haberin etiketleri:

tunceli, dersim, hozat, çemişgezek


Haber okunma sayısı: 515

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ