Hürses1

Türk fındığı ve üreticisine destek sözü

29 Ekim 2018 Pazartesi 18:42
turk-findigi-ve-ureticisine-destek-sozu

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece bir fındık fiyatı açıklamadığını, fındık üreticisinin sahipsiz olmadığını bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade etti.


GİRESUN  ( Son Havadis) Mehmet Uzun


Ziraat Odası Başkanı Karan yaptığı açıklamada, 1 Kasım itibariyle fındık sektöründe çok şeylerin değişerek, taşların yerine oturacağını, ziraat odalarının haklı mücadelesi ve üreticinin azmi ve sabrının bu sezon galip geldiğini kaydetti.

Sezon başından beri TMO’nun mutlaka ve mutlaka alım yapması gerektiğini ve bu alım fiyatının 15 lira bandında olması gerektiğini defalarca beyan ettiklerini hatırlatan Karan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sese kulak vererek, fındık fiyatında yaşanan tartışmalara son noktayı koyduğunu ve üreticinin yüzünü tekelciler karşısında güldürdüğünü belirtti.Hiçbir şey geç kalınmadığının altını çizen Karan, “belki bazı üreticilerimiz ihtiyacından dolayı ürününü serbest piyasa koşullarında satarak paraya çevirdi. Ancak biz inanıyoruz ki, üreticinin elinde önemli miktarda ürün bulunmakta. Çünkü bu sezon fındık üreticisi hiç olmadığı kadar bilinçli davrandı ve ürününe sahip çıktı. Pazara fındık indirmedi. İndirdiyse de ihtiyacı kadar indirdi. Sabretti, ısrarla TMO’nun alım fiyatını bekledi. Bekleye üreticilerimizde bunun karşılığını gördü. Aynı zamanda sayın cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan fındık fiyatı gelecek yılında bir mesaj olacaktır. Herkes bundan sonra 14.50 liranın altında fındık fiyatı hesabı yapmayacaktır” dedi.

Karan, TMO’nun 1 Kasım itibariyle Giresun kalite yağlı fındığı 14.50 lira, levant kalite fındığı 14 liradan almaya başlayacağını anımsatarak, üreticinin sesine kulak veren başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Orman ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “Fındık Çalışma Grubu” oluşturarak fındık üreticisinin sesi olan AK Parti  Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ve bölge milletvekillerine fındık üreticileri adına teşekkür etti.

Karan, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar öncülüğünde, dün olduğu gibi bundan sonrada Türk fındığı ve üreticisinin hak ve hukuku her platformda savunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.Haber okunma sayısı: 715

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1069 hit, 192 ziyaretçi, 216 ziyaret
Bu ay:
3818 hit, 914 ziyaretçi, 1122 ziyaret
Toplam:
923321 hit, 239153 ziyaretçi, 287159 ziyaret