Son Havadis

İzmir Amargi 18.İzmir TÜYAP Kitap Fuarında

Dilek Çağlayan

Dilek Çağlayan

E-Posta : berodilo@gmail.com

Bu sene 18.İzmir Kitap Fuarına İzmir Amargi feminist kadın örgütü stant açtı. Sivil toplum kuruluşları bölümünde stant açan feminist kadın örgütü, Ankara’da yayına hazırlanan Amargi dergi sayılarını ve aynı zamanda feminist yayınevi olan Ayizi’nden çıkan feminist külliyatı okurlarla buluşturuyor. Kadınlar gönüllü olarak görev aldıkları stantta feminizm tartışmaları da yapıyorlar. Son üç yıldır kitap fuarına katılan İzmir Amargi okurların ilgisinden memnun olduğunu dile getirdi.

            İzmir  Amargili kadınlar Amargi’yi  şu şekilde tanımlıyorlar


     “ Amargi ne mi demek? Sümerce “Özgürlük” ve “Anaya Dönüş” anlamları var. Tam da bu iki anlamın tek kelimede birleşmesinin düşündürücülüğüyle… Peki, biz kim miyiz? Biz, eril dünya düzeninin kadınlara biçtiği rolleri, verili ve yaşanılması zorunlu kılınan tek dünya anlayışını reddeden bir örgütlenmeyiz… Tabi tabi, sadece eleştirmiyoruz. Eleştirirken aynı zamanda nasıl bir dünya istediğimizi de düşünüp bu düzenin yerine bir şeyler koymaya çalışıyoruz. Biz İzmir’de feminist politika yapmak için çabalıyor ve bu yönde örgütleniyoruz, bu dünyayı bir arada yaşamanın mümkünlüğü içerisinde algılıyoruz. Nasıl mı yapıyoruz? Buluşmalar, paneller, filmler, atölyeler ve eylemlerle…

Ve kadınlık deneyimi yaşamış ve yaşamakta olan herkesi dayanışmaya, birlikte olmaya, sorgulamaya, değişime, dönüşüme çağırıyoruz!”


İzlenme: 2218
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ