Al işçiden, ver patrona !

Hasan Balcı

Hasan Balcı

E-Posta :


Maliye bakanı damat Berat Albayrak bakan olduğu gün itibariyle neredeyse ismi paketçi bakana çıkacak kara komik yoksullar yerine varsılların işine yarayacak paketler açıklayıp durdu.

Geçtiğimiz günlerde damat bakan İstihdam Paketi başlığı altında yeni bir paket açıklayacağını duyurdu. Paketin içeriği daha henüz kamuoyuna resmen açıklanmadığı halde basına sızan bilgiler Bu paketinde yoksullar lehine olmayacağı yönünde.

Bu tür paketleri açıklamadan önce manipülasyon gereği önce kendi yandaş medya ve basın kuruluşlarına sızdırıp oradan ölçtükleri nabızla ya pakete ilaveler yapıyor yada olduğu gibi açıklıyorlar.

Basına sızan ya da sızdırılan Paket


Pandemi sebebiyle bundan önce açıklanan paketlerin devamı niteliğinde olan Sıkışan sermaye sınıfının elini daha güçlü hale getirmek için birçok ilave düzenleme yapıldığını söylemek isterim.

Salgın süresince İşten Çıkarma yasak başlığıyla sözüm ona işçileri koruma adına aldıkları karar. İşçiler için değil patronlar için bulunmaz Hint kumaşıydı. Ücretsiz izin Patronlar için kurtuluş reçetesi gibiydi Yeni pakette ücretsiz izin yani patronların çok sevdiği bu karar yeni açıklanacak pakette üç ay daha uzatılacak. Korkarım bu karar kalıcı olabilir. Çünkü bu karar ucuz emek için Patronların yıllardır arayıp da bulamadığı bir fırsat

Tüik verileri nasıl işliyor..


İŞKUR verilerine göre Ücretsiz olarak izinde olan işçi sayısı 1 Milyondan fazla

Türkiye geneli için işsizlik verileri Tüik tarafından verilirken bu 1 milyon işçi işsiz olarak görünmüyorlar, Çünkü bu insanlar kâğıt üzerinde bir işleri var ama ücretsiz izindeler.

Peki, günde 39 liraya mahkûm edilen işsizlik ödeneğine bağlanan yüzbinlerce insanın durumu nedir?  Bunlarda işsiz sayılmıyor zira günde 39 lira yevmiye alıyorlar.

Televizyonlardan Kısa çalışma dönemi olarak tanıttıkları artık çalışmanın şart ve modeli değişiyor diye yutturdukları modelin de devam edeceği görülüyor. Bütün bunları alt alta topladığımızda önümüzdeki dönem itibariyle Kısa çalışma, Home Office yani evde çalışma ve ücretsiz izin uygulaması devam edecek. Muhtemelen bu insanların daha önce ertelenen Muhtasar ve SGK’beyanlarıda bütün bu paketle birlikte ertelenecek.

Gözden kaçırılan başka bir şey Gençler ve 50 yaşındaki insanlar için Esnek çalışma imkânı Aslında bu Süreli sözleşmeli çalışmanın başka bir versiyonu burada gözden kaçırılan şey; ne kıdem ne de ihbar tazminatlarının olmayışı Zaten sermaye AKP iktidarına her dönem bunu dayatıyordu. Bu vesile ile pandemi fırsatı ile bu yöntem fazlasıyla yaygınlaştırılacaktır.

Patron Teşviksiz olur mu?

** İşe al teşvik

** İşten at teşvik

** Kayıt dışıydı kayıt altına aldın al sana teşvik

** İşten işçi çıkarmadın Allah razı olsun al sana teşvik

** Sigorta primine vergiye teşvik

** Teşvik de teşvik

** Al işçiden ve patrona al sana teşvik

Damat deyince aklıma neden  Vahdettin’in  Damadı Sonradan sadrazamlığa kadar yükselecek olan sevr antlaşmasının mimarı ve daha sonra ülkeden kaçarak avrupaya sığınan  Damat Ferit geliyor.

Sonu onun gibi olur mu ?İzlenme: 5566
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ