TÜRK OLMAKTAN UTANDIM..

İ. Erdem Karabulut

İ. Erdem Karabulut

E-Posta : erdemkarabulut44@gmail.com


Genelde bir çok yazımda Türk olmaktan gurur duyduğumu ifade eder, her fırsatta  bu Milletin asaletinden bahsederken damarlarımdaki kanın bir farklı aktığını hissederdim.

Bu milletin geçmişini tarihimizi anlatan yazarları okur, şairleri dinler,şiirleri ezberler ve efsaneleşen bireylerin isimlerini duyduğumda tüylerim diken diken olur, ne mutlu bana-ki böyle bir milletin bir ferdiyim diye övünürdüm.

Yunus Emre, Hacı Bayram, Hacı Bektaş, Pir Sultan Abdal, Mevlana, Necip Fazıl- Ziya Gökalp, Nihat Asya ve Mehmet Akif'in Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım dizesine ben Türk doğdum Türk yaşarım eklendiğinde kimin kanı kıpırdamadan damarda normal akar.

Bu duyguları yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yaşar ve bu gurur ile onuru ömür boyu taşırım diye düşünüyordum.

Gerçek bir Türk ile karşılaşınca çakma Türk olduğumuzu anladım. Bizim sadece adımızın Türk olduğunu bu ismi taşımayı  hak etmediğimizi anladım. Hatta karşılaştığım bu gerçek Türk için onun yerinde olsam Türkiye Cumhuriyetine dava açar Türk ismini kullanmaması için savaş verirdim.

Merak ediyorsunuzdur, kimdir?  Nedir, bu kadar sizi karamsar kılan diye.
Hemen anlatıyorum...


Uzaklardan Ural dağı eteklerinde 4,5 milyonluk bir nüfus ile Rusya bölgesinde özerk bir konumda bulunan Cumhurbaşkanı başbakanı parlamentosu ile kendisine özgü bir yaşam süren Başkurdistan'dan Başkurd diğer adıyla Başkarya'dan bir gazeteciyi konuk aldım.

Başkarya neresi, Neden Başkurdistan, Başkurd adı nereden geliyor? Çekik gözler hangi boyu ifade ediyor aklımda yüzlerce soru kendisini ve Başkurdistanı tanımaya çalışıyordum. ben soruyordum o anlatıyordu. Ondan öğrendiklerim karşısında Türküm demeğe utanır sıkılır duruma gelmiştim. İçimden kendi kendime soruyordum eğer bu Türk ise ben kimim bana Türk denebilirmi?

Özetlemek gerekirse Gazeteci Nuriye İksanova diyordu-ki; Biz Türk ve Müslümanız nüfusumuz yaklaşık 5 Milyon Ural dağı eteklerinde Tataristana komşuyuz Tatarlar bizi kendilerine katmak için çok çaba harcasa-da Rusya müsade etmediği gibi Rusya bizi kendi vatandaşlarından dahi imtiyazlı görür. Biz başkurtlar yalan söylemeyiz, Aldatmayız, Hiyleli mal satmayız, sattığımız kımız ve baldır çok fazla satacak kalemimiz olmamasada kendimizi idare etmekteyiz.

Misafirperverliğimiz Asya'da dillerdedir. Herkes ne kadar misafir perver olduğumuzdan bahseder. Bizde misafir Allahın emanetidir. Müslümanız ve inancımız gereği Allahın emanetine gözümüz gibi bakarız yemez yediririz, içmez içiririz.

Çalışkanız sabah ezanıyla ayaklanır herkes işine koşar, Yaptığımız yemekler dillere destandır.

Başkurdlar bir yemek yaptımı getirin , başkurdların yemeği ise ne olursa olsun yenir denir. Bizim o bölgede Türk olarak parmakla gösteriliriz anadilimiz Başkurd dili ile evde unutmamak adına konuşuruz. Bizde kimse aç kalmaz, açıkta kalmaz. Yardımlaşırız, olan olmayana terddütsüz yardım eder. Anlatmaya devam etmesini istemedim.

Başladım sıralamaya..

Bak kardeşim ben seni, sizi tanıyınca Türküm demekten utanır oldum. Sizde yalan yokmuş bizde her kelime yalan, sizde söz tutulurmuş. Bizde senet, sepet, kefil bile yetersiz. Çekler karşılıksız, sözlerin ise hiç hükmü yoktur.

Belki bir asırdır söz uçar yazı kalır, diye Ata sözü uydurmuşuz, yazıyı inkar ederiz adli tıp'a gönderirler.

Gülmeye başladı  "inanmıyorum" diye.

Devam ediyorum " Bak kardeşim Biz komşumuz açlıktan ölse bilmeyiz çünkü üst kattaki alt kattakini tanımaz, ama Suriye, Irak ya nerede bir gariban varsa hatta nüfusa göre dünyada en çok yardımı biz yaparız. ama kendi vatandaşımız kira ödeyemez evden atılır, elektiriği, doğal gazı kesilir soğıktan donar ne milletin ne devletin haberi olmaz.

Ondan sonra teoriler üretilir neden nasıl niçin öldü diye. Bizde yemek yaparken acaba at etimi eşşek etimi yoksa domuz etimi yiyeceğiz diye kaşşığı bin besmeleyle yemeğe batırırız, Çünkü sürekli at, eşşek, domuz eti hatta çürümüş etler satılmak üzere yakalnır.

Kullandığımız kırmızı bibermi yoksa tuğla tozumu anlamak için kimyacı olmamız lazım karıştıran karıştırana. Pirinci dahi naylondan üretip yedirmişler haberlerde öğrendik biliyormusun dediğimde bastı kahkahayı konuk gazeteci.

O gülüyor ben şaşkındım. Devam ettim bizde öyle dolandırıcılar varki adının başında prof olanlar dahi aldanıp birikimlrini çöp kutusuna atıyor dediğimde konuk gazetecinin gözleri yuvalarından çıkacak sandım.

O anlattıklarıma inanmıyordu. Şaka yaptığımı sanıyordu.

Ama gerçekle yüzleşmesi yakındı. bak kardeşim sen nasıl geldiysen geldiğin yere dön ve orada aç kal, susuz kal, uykusuz kal, aldatmadan, yalan söylemeden yaşamaya devam et sen Türk kal gözünü seveyim. Bizim Türklükle ilgili sadece adımız kalmış dediğimde o yine tebessümle sordu, "Neden?"

Anlatmaya başladım. Bizde söz asla tutulmaz, yalan bini bir para, dolandırıcılık ise bak diyerek telefonuma son içişleri bakanlığından gelen " sizi polis,savcı, asker diyerek arayanlara kanmayın aldanmayın" mesajını gösterdim.

Hırsıza kilit dayanmadığını, güpe gündüz kuyumcu dükkanlarının soyulduğunu, kadınların sokaklarda tekmelendiğini, en yakın arkadaşının dahi ertesi gün değiştiğini ifade ettiğimde gerçekten şaşkın bir ifadeyle Türkler böyle olmaz hatta başka milletlerde bile böyle olmaz diyerek baskı yapmaya çalışıyordu-ki so darbeyi indirdim.

Türk kime denir biliyormusun diye sordum. Türk doğdumu Türk olur dedi.
Beklediğim an buydu! Patlattım suratına Türkler Kürtler bir soydur ve ayrı ayrı boylardır.


Ama biz bir birimizi yiyoruz. Ha son zamanlarda Türk olmak için 100 Bin dolar gerek şuan benim bu ülkemde tek kelime Türkçe bilmiyen Türklerle dolmaya başladı. deyince ben o yüz ifadesini gördüm.

Herkesin o ifadeyi görmesini isterdim.

Şaşkındı.

Nasıl yani?

Artık bir şey söylemeyecektim.

Kendisine Sen Türk isen, bize ne denir.. Git kardeşim git sen, Türk kal ülkende.

Bizde Türklükten eser kalmamış.

Duygularım allak bullak olmuş şaşkındım. Paylaşıyorum ve soruyorum,
Sahi bu nasıl Türk'lük ben utandım peki ya siz....


İzlenme: 2002
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1090 hit, 125 ziyaretçi, 128 ziyaret
Bu ay:
1090 hit, 124 ziyaretçi, 128 ziyaret
Toplam:
961751 hit, 250080 ziyaretçi, 300445 ziyaret