AYLAR ÖNCESİ YA RUSYA PKK VE PYD ' YE EL ATARSA NE OLUR DEMİŞTİK .. !

Kemal Abdullahoğlu

Kemal Abdullahoğlu

E-Posta : abd.tdh@gmail.com


AK parti hükumetlerinin  tüm Orta Doğu politikaları yıllardır  baştan sona yanlış ve bölge gerçeklerinden çok uzak demiştik.
 

Hatta bugüne dek öngörülerinde tek tutarlılık görülmedi diyorduk.

Nitekim Irak ,Libya, Mısır ve daha sonra Suriye'de tüm politikası çöken AKP hükumetleri hiç ders almamış olmalı ki hemen yanı başımızda  konuşlanan ve artık bize komşu durumuna gelen Rusya'yı da doğru değerlendiremediği ortada.
 

Sonuçta  sınır ihlali gerekçesiyle düşürülen Rus uçağı ve akabinde iki ülke arasında tırmanan ciddi gerilim.

Görünen o ki ne Sayın Cumhurbaşkanı ne de Sayın Başbakan Rusya'nın dünya stratejisindeki ağırlığının farkında bile değil.

Bir biçimde barışçıl bir yöntemle geçiştirilebilecek,sonuçta bir hava sahası ihlalini, tamiri son derece zor bir krize dönüştürmenin mantığı var mı ?

Son yıllarda gerçekleşen onlarca sınır ihlalinde bu yola başvuruldu mu ?

Üstelik savaş durumunda olmadığınız bir ülkenin uçağı !

Bir tehdit var mıydı ?  Hayır 

Toplam 17 saniyelik bir sınır ihlali !

Süleyman Şah Türbesini İŞİD canilerinden koruyamayıp beş dönüm tapulu arazimizi  terk edenler, Ege'de resmen Türkiye 'ye ait olan 16 adayı
Yunanistan'a adeta hediye edenler bugün hamaset edebiyatı ile sorumluluktan kaçmaya çalışıyor.

Gerilim stratejisi ağırlaşarak devam ediyor . Şimdi Rusya'nın karşı önlem ve adımları başladı. Tepkiler öncelikle ekonomik daha sonra da askeri hamleler şekline dönüşebilir.
 

Zaten dokuz aydır düşmekte olan ihracatımız bir darbe de Rusya'dan yemesi kaçınılmaz. Uluslararası değerlendirme şirketlerinin dünyanın en kırılgan
üç ekonomisinden biri olarak belirledikleri Türkiye yi yönetenler nasıl bu kadar stratejiden yoksun olabilir, anlamak olanaksız .

Ancak bu büyük kriz sürecinde çok daha vahim ve tehlikeli  bir gelişme daha var :

Bugün artık  PKK ve  PYD gibi terör örgütlerine Rusya'nın bir biçimde silah ve lojistik destek vermediğini düşünmek mümkün mü ?

Böyle bir desteğin karşısında ülke güvenliği zayıflayacağı gibi , terörle mücadelede zafiyet ve kayıplarımızın artabileceğini düşünmek zor değil.

Güney Doğu ' daki son durum bunu bir kanıtı değil mi ?

Bu gidiş son derece yanlış ve tehlikeli bir gidiştir. Bize hiç mi hiç zararı olmayan hatta belirli ekonomik artılar sağlamakta olan Suriye yi bir günde düşman haline getirdikleri yetmiyormuş gibi bir de Rusya yı düşman etmek dünya siyaset tarihinde en traji komik  vakalardan biri olarak geçecektir.

Üstelik bunu bir de  hamaset edebiyatıyla izah etmeye kalkmayı anlamak mümkün değil. 

Tam bir illuzyon ve algı yönetimi.

Orta doğuda taşlar artık oynamıştır ve ABD den sonra Rusya' nın da Suriye de komşumuz üstelik de düşman komşumuz haline gelmesi Türkiye'nın elini kolunu bağlayarak kıpırdayamaz hale getirmiştir. 

En önemlisi Türkiye artık Rusya destekli bir PKK ve PYD  örgütleriyle ile karşı karşıyadır.

Büyük fedakarlıklarla  kurulmuş Türkiye Cumhuriyetini bu denli hayati risk ve tehlikelere atmaya hiç kimsenin hakkı olmadığı gibi Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakana  tarihi bir sorumluluk yüklemektedir .

Adalet Partisi olarak bu gidişin çok tehlikeli bir gidiş olduğunu bir kez daha hatırlatıyor uygulanmakta olan tümüyle yanlış Orta Doğu politikalarını acilen değiştirilerek bölge gerçeklerine uygun stratejilere dönülmesini bekliyoruz.

Üstelik çok daha geç kalınmadan !


İzlenme: 1321
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ