Hürses1

SARI ALTIN FINDIK 4

Mehmet UZUN

Mehmet UZUN

E-Posta :


1950'den sonra sarı altın fındık deyim yerindeyse tamamen unutulmuş. 2. plana atılmış. Zenginlerin ellerinde oyuncak olmuş. Buna rağmen her yıl ülkemize 2 milyar dolar döviz sağlamış. Ama onu ovalarda başka ülkelere göndererek üzmüşlerde üzmüşler. Artık öyle vurdumduymaz bir toplum olduk ki altımızdan yatağımızı alsalar sesimiz çıkmaz oldu.

Bu 50  veya 60 yıllık dönemde gelen iktidarlar fındığa ya dağ meyvesi ya olsa da olur  yada  olmasa da olur dediler.

Amerika ve batıdaki  abileri  öyle istediler  öyle  emir ettiler . Ama bu arada kendileri  boş durmadılar. Fındığın  kendi  ülkelerinde  yetişmesi için kendi üreticilerini hep teşvik ettiler.

Eskiden FKB Ağustos  başında fındık fiyatını açıklar alımlar yapılmaya başlanır üretici de ona göre hareket eder düğün yapacak düğününü yapar ev alacak ona göre evini alırdı. Fındık Giresun’un ve Karadeniz'in  kaderiydi.

90'lardan sonra sanki herkes fındığa düşman olmuş gibiler.

Buna rağmen o ülkemize döviz  kazandırmaya devam etti. Dünyada  tek söz sahibi olduğumuz  ürün artık. Oda yabancıların  tekeline  girmiş onlar ne derse öyle olmaya başlamış Fındık  borsası Hamburg'da kurulmuştur. Ora ne derse öyle oluyor. Bizim beylere de itaat etmekten  başka bir şey  düşmüyor. Biraz FKB' imiz söz  sahibiydi onu da siyasiler  çeşitli oyunlarla  etkisiz hale getirdiler  fındığın  sesini  kestiler.

Yıllar  ayları  aylar haftaları  kovalarken fındık ve üretici  hep mağdur oldu. Fındık 2006 da 7.5 dolar oldu.

Sonra hep  hüsran  FKB'yi devre dışı bırakanlar  TMO diye  bir kurumun fındık  piyasasına  soktular  ve trilyonlarca  devlete zarar yazdılar ve bu zarar milletin sırtından çıktı  ve sarı altıntop gibi ortada oynandı.

Rezil oldu yağlığa ayrıldı çok perişan oldu hep yazdım. Bu yağlığa ayrılan fındık FKB'ye verilsin. Katma değer üretilsin. Yüzlerce  işçi çalışsın. Sarı altın  fındıkta üreticilerde  mutlu olsun. Ama nerde çürüyor. Ama ekonomiye girmiyor. Dedim ya bu FKB konusuna bundan sonraki köşemde  değineceğim sarı altın fındık da bende soruyordum bu seneki rekolte geçen senenin 3'te biri. 200 ton zaten gurbetçi  ihtiyacı olan  Ferronun  dediği  fiyattan  11.5 TL sattılar Tarım Bakanlığı, devletimiz hala bir fiyat  belirlemiyor  bu nasıl iş. Derdimizi kime yanacağız. Bizim sahibimiz kim sarı ALTIN  fındığımızı kimler yok sayıyor.

Tarih bunları affetmez şimdilik  ayrılıyoruz hepinizi seviyor bir dahaki sarı  fındık köşemizde buluşmak umuduyla.İzlenme: 468
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ