Hürses1

SARI ALTIN FINDIK 3

Mehmet UZUN

Mehmet UZUN

E-Posta :


Sarı Altın Fındığın hayat hikâyesinin dilimiz döndüğünce 1950'ye kadar olan kısmını  yazmıştık. Zaten bütün kötülükler fındığın hayatını altüst etti ve dünyaya geldiğine  pişman etti. Ayrıca fındıkla beraber  üreticiyede kötülük yapanlar bu tarihten sonra olmuştur. Bu tarihten sonra karayolu ağları geliştiği için fındıkcılar önce Ordu’nun meyilli arazilerine sonra her türlü güzelim ürününün olduğu Ordu’nun,Samsun’un,Düzce’nin,Adapazarı’nın düz ovalarında dikilir olmuş.
 
Hem Sarı Altın Fındık hem o ovalarda  mutlu bir şekilde yetişen kavun,karpuz,pirinç,buğday ve bütün sebzeler ile  ayçicekler ağlar olmuş;feryatlarını herkes duymuştu. Ancak 1950'den sonra gelen hükümetler duymamışlardı. Buna rağmen sarı altın  fındığın yetiştiştirildiği illerde  yüzlerce içhane şimdiki adıyla fındık kırma fabrikalarında (FKB)  çalışıyordu insanlar. Hepsi mutlu mesut  evlerine ekmek götürüyorlardı.

FKB'e başka köşe yazılarımda değineceğim. Ama ülkemizin  temel ihtiyaçları olan gıdalar yok olmaya başladı. Karadeniz’de her yer fındık bahçesi oldu. Kendi çocukluğumuzdan hatırlarız. Dünyanın bir çok yerinden gemiler gelir, liman tıkabasa gemilerle  dolardı. Hepsi de fındık alıp giderdi.

Çoğu da kabuklu olmak kaydıyla bu düz  alanlarda fındık kırım alanlarına müsade  edenler fındığa ve Türk tarımına çok büyük kötülük ve ihanet etmişlerdir. Fındık aslında Giresun’un yamaçlarını tutmak için dikilmiş ise de ne yazıkki  tarım ambarları olan ovaların anasını ağlattırdılar Sarı Altın Fındığa. Giresun’u fındığın başkenti olarak biliyoruz . Ama herkes de kendi yöresi için aynı şeyi  söylüyor. Kaptan Kostaların  fındığa yaptığı iyilikleri maalesef son 60 yıldaki insanlar yapmadılar.

Asıl acı gerçek ise şudur ki  fındığın fidelerini başta Amerika’ya,İspanya’ya,İtalya’ya,Makedonya’ya,Gürcistan’a ve daha bir çok ülkeye götüren hainlere ne demeli ?  Bu gidişle yakında biz fındık üretiminde hiçbir söz sahibi olamayacağız. Dünya tüketimi 600 bin tonsa Makedonya:150, Gürcistan:200 ,İtalya:50, İspanya:70, Amerika :80 bin ton üretim yaparsa bize ne düşer artık siz düşünün. Burada yıllık ülke ekonomimize 2 milyar dolar girdi sağlayan ürün yok olup gidecek. Bizim siyasilerimiz, devlet adamlarımız da  bu olaylara hiçbir önlem almayıp bön bön baka kalacaklar.

Eğer bir ülke böyle kıymetli bir ürününe sahip çıkmaz ise yukarda adlarını saydığım ülkeler Sarı Sltın Fındığa sahip çıkarlar. Bize de ah vah demek düşer. Sesleniyorum devlet büyüklerimize: “lütfen çağlar boyunca bizimle özdeşleşmiş bu ürünümüze sahip çıkalım hak ettiği değeri verelim.

Sarı Altın Fındığa sahip çıkalım. 4’de buluşmak üzere hoşçakalın…

 

   Düzenleyen: Bahadır Alemdaroğlu

 


İzlenme: 661
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bahadır Alemdaroğlu

    Misafir Saygıdeğer gazeteci abim Mehmet Uzun'un yazılarını düzenlemekten gurur duyuyorum. İnşallah onun yolundan giderek daha iyi yerlere gelmeye çalışacağım. İnstagram: @bahadirr_beyy 30 Ağustos 2018 19:01

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ