Hürses1

SARI ALTIN FINDIK 5

Mehmet UZUN

Mehmet UZUN

E-Posta :

 
Sevgili fındık üreticisi hemşerilerim yazdığım sarı altın fındık köşe yazılarıma gerekli ilgiyi alakayı gösterdiğiniz için hepinize sonsuz  teşekkürler sunuyorum. 
 
Belki bu son köşe yazım veya sonun başlangıcı yazımız olacak. Başka kalemler çeşitli  başlıklar altında fındık olduğu müddetçe yazacaklar çizecekler. 
 
Belki bizlerde sorunlarını yazarız sarı altın  fındığın. Bu ki fındık ta Çin kıyılarından Ana doluya nasıl geldiyse  bu kadar çilelerden sonra serüven devam edecektir.  Dünyada  yayılmaya devam edecektir. Peki bu yayılma  durumlarında biz ne yapacağız? Nasıl sahip çıkacağız? Değerini nasıl koruyacağız? Dünya  piyasasında hala haburktan mı idare edileceğiz? Şimdi biz nasıl baş edeceğiz Gürcistan Ermenistan Azerbaycan  Makedonya İtalya İspanya Amerika ve başka ülkelerde üretmeye başlarlarsa. Nasıl olacak bu iş. Devletimiz bu işe  hangi çözümleri getirecek. Hangi projeleri üretip sarı altın fındığa  sahip çıkacak. Bu yıl ki gibi yine piyasayı  yabancı  şirketlerin  insafına mı bırakacak. Millet fındığı satmış iş bitmiş. TMO piyasaya girecekmiş. Güler misin ağlar mısın? Buradan da anlaşılıyor ki devletin fındıkla ilgili uzun vadeli bir politikası yok. Günü birlik politikalarla bu iş gitmez buradan sesleniyorum. Odalara borsalara soruyorum sizin tek göreviniz  aidat toplayıp yan gelip yatmak mı? Uzun vadeli raporlar hazırlayıp cumhurbaşkanımıza  heyetler  hâlinde çıkıp sunmak önemli değil midir? Sizlerde fındık  üreten  illerin odaları borsaları olarak fındığa ihanet etmiyor musunuz? Sizlerin görevi de bu sari altın fındığı dünya pazarlarına tanıtmak olmalı değil midir? Hatta pazarlamak. Ticaret Sanayi Odaları ne iş yapar bilen söylesin  hatta belediyeler bile  böyle  kıymetli bir ürkek  sahip çıkmalı. Biraz bütçe  ayırıp  sarı altın fındığı tüm  dünyaya tanıtmalılar. Bu da büyük bir hizmettir her kesime. 
 
Oturarak  ahkam kesmekle olmuyor hepinizin bütçeleri var. Eğer fındığımıza  başta devletimiz ve bütün kuruluşlar sahip  çıkarsa  sarı altın fındık hakikaten sarı altın olacaktır. Belki kg 6 dolar 7 dolar olacaktır sarı altın fındıkta üreticide mutlu olacaktır. 
 
İşin bir garip tarafı da  fındığı bilmeyenler fındık la ilgili  kurumların başına  geçmeleri ve bunun için kıyasıya bir mücadeleye  girmeleri.. 

Tamam bu iş için zaman harcayanlar sarı altını ihraç etmeye çalışanlar maaşlarını alsınlar. Lafımız sözümüz yok ya yan gelip yatıp ta babalarının çiftliği  gibi  buraları  yiyip  içenlere  ne demeli. Bunlarda hiç mi vicdan yok bunlar işte fındığı ihanet edenler. 
 
FKB diye  atalarımızın bize yadigar bıraktığı  önüne gelen yedi içti satılmadık yer bırakmadılar hele Ordu'daki soya yağ sanayinin olduğu alan fabrikasıyla birlikte bu günkü değerine  güç yeter mi? Hep içimi  açılmıştır böyle. FKB başına gelecek arkadaşlar vizyon sahibi olmalı. Projeleriyle programlarıyla  gelmeliler. Bu kurumların mal varlıklarını satmak değil yeni gayrimenkuller almalılar. Hükumetlerle hep aralarını iyi tutmalılar birlikte projeler yapmalılar. Bu kurumlar kimsenin  babasının malı  değildir. Her ortağın hakkı vardır ve de tüyü bitmemiş  yetimin. Eğer saltanat sürülecekse herkes kendi parasıyla gitsin sürsün. 
 
FKB yakın zamanda artık Makedonya Gürcistan gibi ülkelere gidip yatırım yapıp ucuz işçilik ucuza fındık alıp yerli fındık la harmanlayıp dünya piyasalarına girmelidir. Sarı altın fındıkta gerçek değerini bulmalıdır. 
 
Ben bir üretici olarak Avrupa'da bazı kuruluşlarla fındığımızı pazarlamaya uğraşıyorsam inşallah olacak. Sırça köşklerde oturan yönetimler neler yapıyor. Üreticilerin bilmesi gerekmez mi? 
 
Bakıyorum şu sıralar sabahtan kalkan FKB yönetim kurulu üyesi olmaya çalışıyor. Eğer burada yüksek maaş olmada inanın bu arkadaşların hiçbiri FKB'nin 100 yanından geçmezler. Burada yapılacak tek şey başarılıdır başarısızdır. O ayrı bu kurumun bir yönetim kurulu başkanı var. Onunla istişare edip aday olacak arkadaşların öyle karar vermelerini isterdim. Ben bir sarı altın fındık üreticisi  olarak  fındığın  değerini bulması için herkesin yanında olurum yeter ki fındığımız hak ettiği değeri bulsun der. Başka konularda köşe yazılarımda buluşmak  üzere fındığın  gerçek  değerini bulduğu günleri görmek umuduyla  hoşça kalın.


İzlenme: 721
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ