Hürses1

Üretim

Mehmet UZUN

Mehmet UZUN

E-Posta :


Sevgili can Giresunlularım,

Bir mahallede bir köyde, bir belde de, bir ilçede, bir ilde, velhasıl bir ülkede eğer üretim olmuyorsa” vay haline o ülkenin o ilin.

Ne demiş büyük Atatürk ”Ekonomik bağımsızlıkları onayan ülkeler tam bağımsız olamazlar'' demiş.

Çokta doğru demiş. Günümüzde üretim yapan ülkelere bakarsak, bu ülkelerin milli gelirleri 30 veya 40 bin dolar hatta daha fazla olanlar bile var.

Neden bu ülkelerde hiç kriz olmaz çünkü bu ülkeler devamlı teknolojiye ve markalara yatırım yapıyorlar.  Dünyada her ülkeye mallarını satıyorlar.

Son yıllarda ; Kore, Çin bunun en iyi örnekleri, hem Kore, hem Çin'in milli hasıladan milyarlarca dolar fazlalıkları var. Kredi vermeye bizim gibi gelişmekte olan ülkeler arıyorlar. Kore mali olan Hunday ve un Samsung yıllık satışları bizim İhracatımızdan çok daha fazla.Almanların Mercedes’i ne güç yeter mi? Amerika’nın afyonuna? Mesela gelişmiş ülkeler hep üretiyorlar, geliştiriyor, araştırıyorlar ve halklarını mutlu ediyorlar.

Bize gelince cumhuriyetin ilk yıllarında çok büyük kalkınma hamleleri yapmışız. Atatürk’ten sonra 1950 ye kadar 2 dünya savaşı olduğu için bir şey yapamamış.1950 den sora Amerika bize” Bir şey yapmayın bensize daha ucuza veririm diyerek sanayimize üretimimize büyük darbeler vurmuştur”.Bu böyle günümüze kadar devam etmiştir. Yakın zamandaki hükûmetlerse özelleştirme adına ne kadar tesis varsa yok pahasına satmışlar.

Elde avuçta daha bir şey kalmamış. Betondan başka her ile 10 binlerce konut fazlalığı var. Bunların şuan ülkemiz ekonomisine hiç bir katkısı yok.500 milyar dolardan faz la borcumuz var.

En ufak şeyde ekonomimiz dalgalanıyor. “Üretsek böylemi olur” Tarım bitmiş, sanayi bitmiş nasıl kalkınacağız?Sözün özü; Artık ülkemizde top yekûn üretim seferberliği yaparak, tarımda önümüze konulan kotaları kaldırarak,” ülkemizi dünyada saygın ülkeler seviyesine çıkmalıyız”. Son söz sevgili canlarım, hem Sanayide, hem teknolojide, hem de tarımda gece gündüz çalışıp üretmeliyiz.  Üniversitelerimizle STK arımızla odalarımızla sanayicilerimizle el ele verip güzel ülkemizi ileri medeniyetler seviyesine çıkarmalıyız der,

bir daha ki sayıda buluşmak üzere hoşça kalın.İzlenme: 2642
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ