Hürses1

Kadının hakları..

Nuray Özmen

Nuray Özmen

E-Posta : sonhavadisgazetesi@gmail.com

8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemleri dile getirdikleri gündür. Kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum..

Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1800'lü yıllarda tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayarak ölmeleriyle gündeme geldi..

Kadınlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart'ta eşitlik isteklerini daha yüksek sesle dile getiriyorlar. 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması, uluslararası düzeyde kabul gören bir hal alması 1970'lere rastlasa da, bu tarihe kaynaklık eden olay ve dünya kadınlarının ortak bir gün kutlama isteğinin gündeme gelişi 1800'lerin ortasını bulur.

ABD'nin New York kentindeki Cotton tekstil fabrikasında çalışan işçi kadınlar, 1800'lü yılların ortalarından beri daha iyi çalışma koşulları, emeklerinin karşılığında hak ettikleri ücret ve daha iyi yaşam için mücadele vermektedir. Ama bunca yıllık mücadeleye karşın elde edebildikleri pek bir hak yoktur. En sonunda, 8 Mart 1908 günü, haklarını alabilmek için son çare olarak greve giderler. Ancak patronlar bu greve zalim bir şekilde müdahale ederler. Greve giden kadınlar fabrika binasına kilitlenirler. Patronlar bu yolla grevin başka fabrikalara sıçramasını engellemek isterler. Ancak beklenmedik bir şey olur ve fabrika yanmaya başlar. Ne yazık ki yangından fabrikada bulunan kadın işçilerden çok azı kaçarak kurtulmayı başarır.

Yanan fabrikadan kaçmayı ve fabrikanın çevresine kurulmuş olan barikatları aşmayı başaramayan 129 kadın işçi yanarak ölür. Aynı yıl diğer endüstri kollarındaki kadınlar da mücadeleye devam ederler. Kadınların yürüttükleri mücadelenin temelinde seçme ve seçilme hakkı, günlük çalışma saatlerinin, koşullarının ve ücretlendirmenin yeniden düzenlenmesi gibi konular bulunmaktadır. Dünya Kadınlar Gününde bugün de ilk başlarda yapıldığı gibi eşitlik için, bağımsızlık için, politik haksızlıkların ortadan kalkması için, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için çalışılıyor. …….

''Kadına karşı cinsiyet ayrımının ırkçılıktan daha kötü kabul edildiği günümüzde, kadınların insan olarak özgürleşmesi azınlıkla ilgili bir sorun değil, toplumsal kalkınma, evrensel gelişme sürecinin temel bir unsurudur. Kadınların birey olarak güçlerini ortaya koymaları, sadece kendine değil, hem ailesine hem de yaşadığı topluma yarar sağlayacak ve daha iyi bir yaşam düzeyine ulaştıracaktır. Bugün ülkeler gerek ulusal, gerek uluslararası bazda kadına karşı cinsiyet ayrımının, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için ciddi çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalara Türkiye olarak bizler de katılıyor ve katkı sağlıyoruz. Kadına yapılan yatırımın, geleceğe yapılan yatırım olduğunu biliyoruz. Ulusal bazdaki icraatlarımızla bu çalışmaları içselleştirerek uygulamaya geçiriyoruz….

Bu yıl özellikle ülkemizde kadına uygulanan şiddet haberleri fazlaca duyuldu ve fazla kadın cinayetlerı görüldü.. Bakanlar bunun için birkaç görüşme ve yasa tasarısı hazırlasa da halen yeterli bir uygulamanın olmadığı haberlere yansıyan ve şiddet gördüğü için ölen kadın sayısından belli oluyor. Nasıl, bir insan kendinden zayıf olan birine şiddet uygular ki.? Hem de bu kişi onun eşi veya kız arkadaşıysa. Bunun günümüzde galiba en büyük nedeni eğitimsizlik , işsizlik ve refah seviyesinin düşük olması geliyor. Tüm bunlara küçük yaşta evlendiren coçuk gelinler eklenıyor ve ekonomik olarak özgürlükleri ellerinde alınan kadınlarda eklenince kaçınılmaz bir son dogru gidiliyor…..

Evet, ülkemizde eğitimsizlik seviyesinin yüksek olması ve işsizlik oranın yüksek olması evde sorunları da beraberinde getiriyor. İyice bunalan insanların psikolojileri de bu doğrultuda değişmeye başlıyor ve daha sinirli bir yapıya bürünüyorlar. Buda beraberinde şiddet duygusunu getiriyor. Her şeyden bunalan erkek en zayıf halka olarak gördüğü eşine veya kız arkadaşına şiddet uygulamaya başlıyor. İşin kötü yanı, gördüğü şiddet karşısında sadece susan ve hiç bir şey yapmayan bir kadın daha fazlasını görmeye mahkûm etmiş oluyor kendini. Ve bunu bir üstünlük olarak gören erkek her seferinde biraz daha fazla şiddet uygulamaya başlıyor. Buda hiç istemediğimiz çok kötü sonuçları doğuruyor. Bu yüzen şiddet gören her kadın kesinlikle polise başvurmalı ve bu gördüğü zulmü kabullenmemeli.

Çünkü o sustukça çektiği eziyet biraz daha büyüyecek, biraz daha kötüye gidecektir durum. Bunun önüne geçmek de kadının bilinçlenmesinde yatıyor. Bu yüzden programlar yapılmalı, televizyonda sahip oldukları haklardan bahsedilmeli ve hakları yasalar çerçevesinde daima daha net kurallar eşliğinde korunmalı. Ve dayak yani şiddet uygulayan bireye ağır cezalar verilmeli.

İşte o zaman şiddetin önüne geçmeye ve daha laik ve demokratik bir toplum yapısı oluşturmaya başlanabilir. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre çalışan bayanları çok ama çok daha az şiddet gördüğü ortaya çıktı. Bu yüzden kadınların daha çok istihdam edilmesi ve okuyan kadın oranın arttırılması gerekiyor. Bu yüzden herkes kız çocuklarını okutmalı ve kalkınması için elinden gelen desteği sağlamalıdır.

8 Martdü nyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemleri dile getirdikleri gündür. Kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum..


İzlenme: 2755
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

 • Sevgili Nuray Özmen

  Misafir Sayfa yazarlarımızdan Nurayımm,dünya kadınlar gününün niçin kutlandığını,8.Martın dünyada kadın haklarının önemini,eşitlik isteklerini,huzurlu yaşam isteklerini çook güzel ifade etmiş anlatmış,kendilerini bu güzel yazılarından dolayı kutlar,başarılarının devamını ve o güzel yazılarını bekliyorum.Tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum. SEVGİLERİMLE 14 Mart 2013 16:35

 • tebrik..

  Misafir yazınızı okurken kadınlarımıza olan değer daha çok artmaktadır.yazılarınızın devamını bekliyorum.M.Y. 24 Mart 2013 10:44

 • NURAYA

  Misafir Kalemını güzel yüregıne saglık,hep yanımızda ol,hep daha ılerıye yürü sevgımızdesın.N.K 28 Mart 2013 19:10

 • BAŞARILAR

  Misafir ALLAH YOLUNUZU AÇIK ETSİN... OKTAY ŞAHİN 28 Mart 2013 19:11

 • TÜRKİYEDE 8 MART

  Misafir BİZİM ÜLKEMİZDE 8 MART TERÖRÖRGÜTLERİNİN PRAVAKASYONU HALİNE GELEN BÖLÜCÜLERİN EYLEMİ AMA ASLINDA KADINLARIMIZ BUNLARA ALET OLMAMALI BU EYLEMLERİN ARKASINDA YİNE ERKEKLER VAR KADINLAR KULLANILAN YİNE KADINLAR NEREDE EŞİTLİK BUNUN ADI DEMOKRASİMİ BUNU ADI HAK ARAYIŞIMI TERÖRİZMMİ 19 Nisan 2013 20:58

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
373 hit, 102 ziyaretçi, 114 ziyaret
Bu ay:
4552 hit, 1461 ziyaretçi, 1609 ziyaret
Toplam:
957363 hit, 249140 ziyaretçi, 299324 ziyaret