Son Havadis

Shiatsu Masaj ve önemi..

Osman Kalan

Osman Kalan

E-Posta : oskashiatsu@gmail.com

Doktorlar, bir hastayı ameliyat ediyorlar ilaç veriyorlar, ama ruhsal yönünü göz önüne almıyorlar.

Bizler ise, bunların yanında masaj konuşmak, koku (sentetik olmayan) müzik ses, dokunmak gibi insanı insan yapan ve mutlu kılan ruhsal motivasyon el unsurlarla hareket ediyoruz.

Fiziksel proseslerini hızlandırabiliyoruz. Bunların vermiş olduğu manevi huzur kendini iyi hissetme halini kazandırabiliyoruz. Sonuçta doktor, hasta ve bizler, birlikte çalışmayı başarabilirsek insanların daha erken tedavi olmaları muhakkaktır.

İnsan bir bütün olması münasebetiyle beden, ruh ve zihnin birlikte tedavi edilmesi asıl olandır. En iyi doktorl bile bir insanı hastaneye yatırıyor tedavisini yapıyor ve evine gönderiyor. Bundan sonra belkide hastayı bir daha hatırlamıyor. Doktor için, modern tıp dediğimiz bu şekil uygulamaların eksik olduğunu düşünüyorum. Bu sözü gerçekten samimi olanlar için söylüyorum. Her meslekte olduğu gibi bizim meslekte de iyisi kötüsü mutlaka vardır.

Hastanın gerekirse evine gidebileceğimizi onları sabırla dinleyebileceğimizi , onlara doğanın vermiş olduğu nimetlerden faydalanabileceklerini çaresiz olmadıklarını, her şeyin çaresinin doğada mevcut olduğunu söylüyoruz . Çünkü doğada gerçekten çare vardır. İnsanlar günümüzde belki daha çok kazanıyorlar yaşam standartları çok daha gelişti. Fakat maalesef mutlu değiller. Mutsuzluğun cevabıda sanayinin gelişmesine bağladılar. Sanayinin getirmiş olduğu üretim daha fazla kazanç getiren doğal olmayan ürünlerin insan sağlığına getirmiş olduğu bazı olumsuzluklardan dolayı günümüz insanı artık daha çok doğal yollardan iyileşmeye sıcak bakıyorlar. Vücudumuza kimyasalları doldurmaktansa hastalanmamak için veya hastalık anında doğal yöntemlerin kullanılmasına daha çok ihtiyaç vardır.

Bundan dolayı bilimi ön planda tutup bizlerin yapmış olduğunu da tamamlayıcı olarak kabul görürse insanlara daha yararlı olacağı muhakkaktır .

Uzun süreli kronik rahatsızlıklarda bilimin ışığında ağrıları hafifletmek veya yok etmede tamamlayıcı tıptan yararlanmanın insana iyilikten başka ne zararı var ? Bedensel sağlık dışında insanların , iç dünyalarını iyileştirmede ne sakınca var ? Tamamlayıcı tıbbın asla modern tıbbın önüne geçebileceğini ve asla modern tıbbın sağladığı tedaviyi verebileceğini söylemiyorum. Ancak modern tıbbın uygulamalarının ve tedavi araçlarının almış olduğu sonuçların hızlandırılmasında ve daha uygun hizmette bizlerinde modern tıbba yardımcı olabilmektir . Yoksa asla ben modern tıbbın sağladığı tedaviyi sağlarız diye bir şey söyleyemem haddimde değildir . Ancak ilaçların, tedavi araçlarının yanına bizim birikimlerimizi de koymanın ne sakıncası olabilir. Bence yoktur tam tersi birlikte uygulama alanı oluşursa tedavinin daha erken olacağını düşünüyorum.

Bir iki örnek vermek gerekirse tansiyonu düşürmek için ilaç kullanan bir hastaya ilaçları bırakmadan sarımsağı da kullanabileceğini söylemek insana ne gibi zararı olabilir ? Veya bağışıklık sistemini güçlendirmek için gınsek veya Echinacea kullanmalarını söylemenin ne gibi zararı olabilir.

Ama ciddi bir hastalığı olan bir insanada ilaçları doktoru bırak ben sizi tedavi ederim, diyenlerinde en hafif söylem ile yalancı ve şarlatan olduğunuda büyük harflerle yazıp altını çizmede fayda vardır..

Esen Kalın..


İzlenme: 2554
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ