DİYALİZ HASTALARI ?

Veysel Durmaz

Veysel Durmaz

E-Posta :

Diyaliz hastalarını 2-3 haftalık kurs alanlara mı, ön lisan eğitimini alanlara mı teslim etmeli?

Türkiye’de 60 bin diyaliz hastası,  849 resmi ve özel kuruma ait 15.204 diyaliz cihazında hayat buluyor. Durum böyle iken bu cihazların kullanımı, hastanın yaşama bağlanma sürecinde kalifiye eleman önem arz ediyor. Türkiye’de diyaliz cihazlarını kullanan eleman sorununu, kolaycılığı seven toplum olarak, 2-3 haftalık kurslar ile yetiştirilen elemanlar ile çözmüşüz. Sağlık Meslek Yüksekokullarına Diyaliz Teknikerliği bölümlerinin açıldığı, buralarda kalifiye eleman yetiştirildiği unutulmuş gibi.

Ülkemizde %2,8 düzeyinde olan sağlık sektöründeki istihdamın toplam istihdama oranı, 2023 yılına kadar OECD ortalaması olan %10 düzeyine çıkarılacağı haberleri ile seçimlerini bu alanda yapmış olan gençlerimizin mevcut durum karşısında kaygıları oldukça yükselmiş durumda.

2023 yılına kadar 10 bin diyaliz teknikeri alanında yetişmiş personele ihtiyaç olacağı öngörülmüşken gençlerimiz yeni gözde meslekler içinde görüp bin bir güçlükle okumaya çalıştıkları ve mezun oldukları alanlarında iş bulamıyorlar. Değişik bölüm mezunları, hemşireler..

İlgili yerlerden aldıkları 2- 3 haftalık kurslar ile bu yaşamsal alanlarda görev alıyorlar. Hemşirelerin Ünvanı, diyaliz teknikeri ve hemşiresi oluyor. Madem bu sorun bir sertifika verilerek bu kadar kolay çözümlenebiliyordu, diyaliz teknikerliği bölümlerinin açılmasına ne gerek vardı diye sorulmaz mı? 

Diyaliz teknikerliği mezunları bu çarpıklığın biran önce giderilmesini bekliyorlar.


İzlenme: 1006
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ