Hürses1

DİYALİZ TEKNİKERLİĞİ NEREYE GİDİYOR?

Veysel Durmaz

Veysel Durmaz

E-Posta :

Herkes ülkenin eğitim öğretimini tartışırken kimse nerede ne zaman nelerin olacağını bilemez duruma gelmiş. Bu konuda ciddi bir güvensizlik ortamı oluşmuş durumda. Üniversitelere girebilmek için çaba sarf eden öğrencilere rastladığımızda gecesi gündüzü heba bir şekilde karşımıza çıkıveriyorlar. Sistemin yanlışlığı onları günden güne bunalıma sürüklüyor durumda. Üniversitelere hazırlanıp kazandıktan sonra ise boş yere açılan üniversite bölümlerinin mezun olduktan sonra alımlarının olmaması onların yakınmalarını daha etkin bir biçimde gösteriyor. Buda büyük bir tehlike unsuru olarak ülkeye yansıyor.

Ülkemizde yetiştireceğimiz o kadar cevher varken, gençlerimizin parlak yüzleri yurt dışında eğitim ve öğretimlerini tamamlayıp yabancı ülkelere katkı sunuyorlar tehlikeden kastım buydu. peki biz neden kendimize yetemiyoruz?

Sorunun cevabı şimdi anlatacaklarımda saklı. Diyaliz teknikerlerinin birçok mezunu olmasına rağmen, ihtiyacı oldukları halde hemşirelere kendi alanlarında değil de diyaliz merkezlerinde görev verilmesi hem diyaliz teknikerlerinin işini zora sokuyor hem de gerekli hemşire ihtiyaçlarının karşılanmaması olayı daha zor ve farklı bir boyuta sürüklüyor. Şöyle bir örnek vermek daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Bir elektrik tesisat ustası ne kadar su tesisatını yapabilen bir usta gibi güzel yapabilir ki işini. Doğru ikisinin ortak noktası bir inşaat alanında çalışıyor olması ama gel gör ki yaptıkları işin yapısı ve düzeni farklı. Üç aylık bir seminerle diyaliz sertifikası ile hemşirelerin kadrolaştırılması iki sene eğitim ile uzmanlaştırılmış diyaliz teknikerlerinin yerini ne kadar alabileceği gerçekten meçhul bir konu.

Diyaliz teknikerliği nereye gidiyor diye bir soru soruldu geçen gün ?

Diyaliz teknikerliği bence hakkında haksız bir infaz verilmiş cezaevi mahkumuna benziyor. Alımları o kadar mezunu olmasına rağmen iki elin parmaklarıyla eşdeğer halde seyrediyor. Çareyi hemşirelerde aramaktan vazgeçilmeli ve biran önce gereğinin yapılmasının önemini vurgulamak boynumuzun borcu olduğunu düşünüyorum. Acilen yetkililerin bu insanlara gerekli müjdeyi vermelerini umuyorum. 

Veysel Durmaz.


İzlenme: 2930
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Diyaliz

    Misafir Sonuna kadar katılıyorum Gerekli yerlere akılda kalıcı maduriyeti bildirici şekilde bildirmek gerekiyor ama nasıl 20 Temmuz 2016 14:33

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
734 hit, 155 ziyaretçi, 175 ziyaret
Bu ay:
4913 hit, 1512 ziyaretçi, 1670 ziyaret
Toplam:
957724 hit, 249188 ziyaretçi, 299385 ziyaret