AKP, Reyhanlı ve gerçekler..

Yıldıray Deniz Barak

Yıldıray Deniz Barak

E-Posta : twitter.com/denizzbarak

Türkiye’de hükümetler her zaman hukuku delme çabasında olmuşlar. 1970’lerin Milliyetçi Cephesi, Danıştay kararlarını uygulamamakla ün salmıştı. 90’larda özelleştirmeler hakkındaki yürütmeyi durdurma kararlarının çoğunu kimse takmadı. Bugün de şu binanın yıkılmasına, diğerlerinin yapılmasına karşı sürmekte olan davalar varmış; kimse takmıyor !

Ancak AKP bu başlıkta sınır tanımıyor.

RedHack belgesi olayı şaşkınlık verici. Bu belge Türkiye’nin yaşadığı en ağır bombalı saldırının hükümet tarafından engellenebilir olduğunu söylüyor. Sözcü ‘ sızdıranı yakaladık’ diyor !

Konunun basit bir sızdırma işi olmadığı, egemen güçlerin birbirine düştüğü ve katliamın son derece karmaşık mekanizmalarının olduğu belli. Ama her ne ise istihbarat, emniyet ve hükümet açısından zaaf ortadadır.

Göstere göstere gelen katliamın politik tarafı ise çok açık !

Bu denli ısınan bir coğrafyanın tutuşmasının kaçınılmaz olduğu gerçeği de yadsınamaz. Silah kaçakçılığı ve eğitimi, bomba yapımı, sığınmacılar ve sınırlarla ilgili tüm kuralların ihlali, güvenlik güçlerinin silahlı çetelerle ortak çalışması, başka bir ülkeye dönük yağmacılık, adam kaçırma, çete yöneticilerinin devlet yetkilileriyle  fotoğraf çektirmesi.. ve sığınmacılarla nüfusu ikiye katlanan Reyhanlı ! Burası patlamasında ne olsun !

Katliamı izleyen süreç, hükümetlerin klasik hukukdışılığını çoktan aştı. Birden fazla bakanın başını yemesi gereken konu, AKP iktidarı için son derece merkezi bir öneme sahip.

Ortadoğu politikası çamura saplanan bir AKP’nin çözülmekten kurtulması imkansız.

Olay bu kadar basit de, ne oluyor?

Reyhanlı’da seçmenini yakın zamanda AKP’ye kaptıran, dolayısıyla geri alma şansı en yüksek parti olan MHP, seçmenin geri dönüşünü köşesinde oturarak bekliyor. Yani hükümet politikalarına karşı ayağa kalkmayıp, sadece seçmen tabanının yer değiştirmesini hedefleyeceksiniz.

 Ya peki CHP ? Ana muhalefet partisi.. AKP’nin en basit manevralarını bile yemektedir.

Suriye-Reyhanlı hattında karşısına çıkan uçurumu doldurmak için hükümetin gündem kaydırmaya asıldığı çok açık. İçki yasağının tam da bu ara yasalaşmasını başka nasıl açıklayabiliriz? AKP, Türkiye’de geniş bir kamuoyunun Hatay’a odaklanmasını Meclis gündemiyle oynayarak engelledi. Kentli okumuş kesimler ve Aleviler başka konuya çekilince, Hatay’ın yalnızlaşması kaçınılmaz olur.

CHP, bakan düşürmenin işten bile olmadığı bir konjoktürde Meclis’i kilitlemeyi düşünmediyse, niyeti yok demektir.

BDP ise 2 Mayıs’ta , yani gaz henüz dağılmamışken ‘ sürecin ilerlemekte olduğu’ açıklamasıyla girdiği yolda devam ediyor. Sürece halel gelmesin diye ödenen diyetlerin faturası ise şişiyor.

Alkol yasakçılığı kuşkusuz bu iktidarın temel meselelerinden biridir ve suni gündem falan değildir. Zaten Reyhanlı’nın üstü ince bir perdeyle değil, kalın bir halıyla örtülebilirdi.

Gel gelelim mücadeleye..

İçki yasağında hangi mevzu veya kim AKP’ye geri adım attırabilir ?

Bunca badireden sonra bindirme kıtalarla Reyhanlı’da miting yapan (GÜNLERCE SONRA OLSA BİLE)  bir AKP’ye mi, en azından Dışişleri Bakanı’nı feda etmiş bir AKP’ye mi?İzlenme: 1992
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1091 hit, 125 ziyaretçi, 128 ziyaret
Bu ay:
1091 hit, 124 ziyaretçi, 128 ziyaret
Toplam:
961752 hit, 250080 ziyaretçi, 300445 ziyaret