İstanbul - İzmir arası Anadolu Basını...

Yıldıray Deniz Barak

Yıldıray Deniz Barak

E-Posta : twitter.com/denizzbarak

 

Siyaset, yaşam, magazin.. Kısacası herşey çok farklı bu iki şehirde..


Anadolu Basın Yayın Birliği istişare toplantısı için İzmir’e gittim.  Yaklaşık bir yıl süredir Ege’nin incisi İzmir’de yapılanan ve faaliyetlerini sürdüren İzmir Şube fesh edilmişti.  Günler öncesinden istişare toplantısı için genel merkez tarafından anons yapılıyor, sorunların çözüme ulaşması için gerek mevcut çoğunluğun gerekse yeni  katlımcıların istişaresiyle çözüme ulaşılmaya çalışıldı.


Anadolu Basınının  gün geçtikçe başkaca şekillere bürünmeye başladığı son dönemlerde, yeniden yapılanıp geçmişte yapılan gerek hatalar, gerekse yapılması gerektiği halde yapılmayanları bir nebzede olsa çözüme ulaştırmak için karınca kararınca İstanbul’dan bir neses olmak istedik.
Anadolu Basınının yeni toparlayıcısı konumunu üstlenen eski bir nefes, eski bir gazeteci, tecrübeli bir idareci Salih Ergül ağabeyimiz başkanlığında toplandık.


Yorucu geçen İstanbul-İzmir arası yolculukta bana eşlik eden değerli Avukat Beşer kardeşimiz hem Anadolu Basın Yayın Birliği İstanbul Hukuk Danışmanı, hem de yayınlarımızın danışmanlığını yapmakta olduğu için birlikte hareket ettik.  


İzmir’deki bu sancılı işleyişe seyirci kalmak istemeyen bir isimde efeler diyarı Aydın’dan geldi. 40 yıllık gazetecilik tecrübesi ile bizlere bir nebzede olsa nefes olan kıymetli gazeteci Sadettin Çetin. Yıllardır yayınlarını aralıksız sürdüren Yeni Ufuk Gazetesi ve Aydın Life dergisi sahibi ve Yayın Yönetmeni.
Kendisine eski tabirle taşra gazetecisi denildiğini, bu ifadelerle gurur duyduğunu, yerel basın dediğimiz taşra gazeteciliğini genel anlamda tüm medyaya nefes verdiğini, yerel basın yani taşra gazeteciliği olmazsa genelde gazeteciliğin olamayacağını belirten usta gazeteci Sadettin Çetin, Anadolu Basınına destek olup birlikte hareket etmek için bu istişare toplantısına daveti kabul edip katıldığını belirtti. 


12 yıldır faaliyetleini sürdüren başkaca bir kurum ise Anadolu Birliği Genel Başkanı  Ferhan Ademhan. Merkezi İzmir’de olan onlarca sivil toplum örgütüyle, hemşeri derneğiyle koordineli çalışan Anadolu Birliği Ege’nin en büyük düşünce kuruluşu olup, Anadolu Basın yayın Birliği ile de koordineli çalışacakları belirtmişlerdir. Teşekkür ediyoruz.


İstanbul Şubesi yönetiminden gazeteci kardeşimiz Hayriye Hande Şen ise bayrağı artık İzmir’de ikamet etmeye başladığı için orada taşıyacak olanlardan. Aynı zamanda gazetemiz İzmir temsilciliğini üstlenen meslektaşımız. Katılımı bize güç vermişti.


Sözcü Ege.com yayın yönetmeni kardeşimiz Halil Kocakabak yine İz mir’de Anadolu Basınına güç verecek değerli bir gazeteci kardeşimiz.  Başarılı  çalışmalarıyla anadolu basınını yaşatma ve güçlendirmede çokca katkı sağlayacağına eminim.
İzmir ve ilçelerindeki esas coşku ise bizleri ayrı mutlu eden bir başka gerçek.
Problemli bir yapılanma ve Anadolu Basınına büyük bir darbe girilşimi başlangıcından kıl payı dönen yapılanma artık zmir’imizin çağdaş gazetecilerine teslim edilmiş oldu. Geçmiş yönetimin yargıya taşınan büyük problemleri ile artık hukuk çerçevesinde yine yargı karar verecek.
İzmir’e “Geçmiş olsun. Zararın neresinden dönerseniz o kar” derim.


Anadolu Basınının çok güce ihtiyacı var. Çünkü Yaşadığımız atmosferde taşra gazeteciliği dediğimiz yerel basına çok ihtiyaç var. Onlarsız olmaz. Genel Başkanımız Sayın Salih Ergül tüm katılımcılarla ayrı ayrı saatlerce yorulmadan görüştü.  Sıkıntılar büyük ölçüde çözülmüştü. Bizede artık İstanbul’umuza dönme vakti gelmişti.
Sancılı geçen İzmir yolculuğu mutlu bir sonla bitmişti.
Anadolu Basınına güç veren tüm destekçilere buradan teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız. Gününüz hep aydın, kazançlarınız bol olsun.


Esen kalın.

KAYNAK: http://www.oncevatan.com.tr/istanbul-izmir-arasi-anadolu-basini-makale,31715.html


İzlenme: 1380
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
528 hit, 86 ziyaretçi, 87 ziyaret
Bu ay:
528 hit, 85 ziyaretçi, 87 ziyaret
Toplam:
961189 hit, 250042 ziyaretçi, 300404 ziyaret