Kendini Gazeteci zanneden dangalaklar !

Yıldıray Deniz Barak

Yıldıray Deniz Barak

E-Posta : twitter.com/denizzbarak

Gazetecilik Cağaloğlu, Bab-ı Ali'de başlar, uzanırda uzanır..

İşte bu uzamalar, gelenek görenekten yoksun kalmışlarıda açığa verir..

Edep, haya vardı önceden..

Terbiye, saygı ve hizan vardı..

Büyük, küçük vardı..

Hatta; bilen bilmeyen ayırt edilirdi..

Kim gazetecilik öğreniyor ve bunu uyguluyor.. Kim öğrenmeden şovmenlik heveslisi, bilinirdi.. Gözden kaçmazdı çalışanla çalışmayan..

Gazeteci olanla olmayan..

Burada kısa bir hikayeyi anlatmakta fayda var..

Yaşlı kadının birisi torununu komşusu olan mahalle demirci ustasına götürür.. '' Torunuma meslek öğret, sanaat öğrensin.'' der. Demirci ustası yanına çırak olarak başlayan ''torun'' 2 gün sonra işe gelmez. Çırağın işe gelmediğini farkeden demirci ustası, yaşlı komşusunun evinin yolunu tutar. Kapıyı çeler ve komşu kadına sorar : '' Komşu bizim çırak işe gelmedi de, merak ettim, rahatsız falan değil inşallah.'' der.
Komşu kadın torununun artık işe gelmeyeceğini, çırağının artık TÜKAN (dikkan) açtığını söyler. Merak içindeki demirci ustası, yarı şaşkın, yarı merakla : '' Ne Tükanı açtı bizim çırak'' der. Komşu yaşlı kadın, '' Demirci tükanı'' der.
Hayretler içindeki demirci ustası, '' 2 günlük çırak, ne bilirde demirci tükanı açar'' demeye kalmasın, Yaşlı komşu kadın bir hava atma edasıyla ; '' Ne var ki canım.. iki tık tık.. bir tak tak, al sana tencere, tava..açtık çırağa bir tükan işte '' der.
Şaşkınlığını gizleyemeyen demirci ustası kendi kendine fısıltılı bir sesle ; '' vay eşek sıpası vay! ne kadar çabuk sürede öğremiş, hamarah çırak.. baksana ninesine de öğretmiş.'' demekten kendini alamamış.

İşte bizim gazetecilikte de buna benzer çokça benzer konulara rastlamak mümkün..
 
Cağaloğlu zamanında, herkes biribirini görür, bilir ve takip ederdi. Şimdilerde İstanbul'un yedi tepesine dağılan gazetecilik, bazılarına meydanları boş görüp cirit atma hevesi verdi zannederim.

Ya da işi öğrenmeden demirci tükanı açan çırak misali, bazılarında gazeteci olma hevesi oldukça fazla gözüküyor.

Edep kalmadı, hizan hiç yok, saygı kalkmadı, sevgi hiç yok..Meslek haysiyeti zaten eskiler kenara çekildikçe azaldıkça azaldı.

Bazı örnekler verecek olursak, geçtiğimiz yıllarda yolum Cağaloğlu'na düştü. Türk Basın Birliği'ni Narlıbahçe sokaktaki yerinde ziyaret ettim. Kocaa çınarlardan Engin ağabeyin (Türk Basın Birliği Genel Başkanı Gazeteci-Yazar Engin Baydar) bir bardak çayını içeyim dedim. Sohbet bir koyulaştıki, ben çocukluğumuzda o gazetecilik yıllarını anımsayıpta anlatınca, adeta gözleri doldu.

''Hey gidi o günler'' demekten kendini alamadı ve bana ''özellikle yolun mutlaka buralardan geçsin, bizi zaman zaman ziyaretsiz bırakma, sizler neslimizin son talebelerisiniz.'' dediğinde ben de çok duygulanmıştım.

Gazeteye geldiğimde, daha da eskilere gidip, başka bir koca çınar olan İsa Ağabeyi (Anadolu Basın Birliği kurucularından, Tercüman, Son Havadis, Ortadoğu, Hergün, Belde, Anayurt Gazeteleri yazarı..Edebiyatın değişik dallarında 126 ayrı kitabı bulunan, 40 bin 350 makalesi, 3 bin 450 ayrı gazete ve dergiye yazı yazan, 28 bin 895 kitap ve dergi bağışında bulunan, PTT Genel Müdürlüğünce ismine ''Özel Pulu” basılması talep edilen, Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT ve Başbakanlıkta görev yapan, 11 ayrı Bakanın “Basın Danışmanı” olarak çalışan, “Bakanlıklar arası en çalışkan ve başarılı Basın Danışmanı” seçilen, “Basında 25 yılın şeref ödülü” başta olmak üzere, onlarca ödülle 214 plaket 255, onur şeref ve takdir belgesi alan, Defalarca yılın yazarı, yılın edebiyatçısı, yılın şairi ve yılın editörü seçilen..

İşte Gazeteci budur. Prof.Dr. İsa Kayacan.

İsa Ağabeyi arama gereği duydum.

Bırakın Allah aşkına bu iki üstadımızın örneğine ve geçmişine baktığımda kendine gazeteci diyenlere, '' neyin gazetecisiymiş'' demeyelimde, ne diyelim.
 
Şimdi gel de iki tanede olamayıpta kaymağını yiyenden bahsetme..
 
Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim, şu ortalığı karıştıran, üç beş gün sağda solda muhabirlik yapmaya çalışmış (anlatılan ve bilinen gerçek bu) Mehmet Baransu'ya gazeteci denilecekse. Kimler konuşturuyor, kimlerin adına konuşuyor bilmem ama, gazeteciyim demesinde, ne halt ederse etsin !

Başka bir isimde ; Bir türlü camiaya kendini kabul ettiremeyen, herşeyi çok bildiğini zanneden, televizyondan televizyona koşan, sabah başka bir konu başka bir TV, öğlen başka bir konu, başka bir TV, akşam başka bir konu, başka bir TV, o kadar bilgiç ki, hem sosyolog, hem bilim adamı, hem her şeyi bilen.. Oturun bıkmadan seyredin.. Dersinizki bu adam bu yaşta ne kadar çok şey biliyor..Ama tek şeyi bilmiyor. Birşey bilmediğini bilmiyor. Bu isimde Akşam Gazetesi Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya'dan başkası olamaz tabi ki..
 
Ben diyorum ki;
 
İşsiz kalmayı, parasız kalmayı göze almayan adamdan gazeteye yazar olmaz.
 
Son model arabalara binmek.. Arkalarına medya patronlarını alıp caka satmak, onların dediği çizgide yazmak, çizgiyi aşmamak, şak şaklamak, siyasi parti liderlerinin peşine koşmak ve hoş gözükmek, yurt dışına bol bol gazeteci kimliği gölgesinde parti lideri kovalamak..
 
Eski yazarlar yazardı.. Şimdi 2 günde yazar olunuyor..Genel YayınYönetmeni olunuyor..Emek yok..yemek çok.. Dün geçmişte kötü bir yazımlarıyla muhabir olanlar, bin türlü dalevereyle öyle bir yükselişe geçiyorki, bir bakıyosunuz, geçmişini unutmuş, o patronun verdiği koltuğa bir kurulmuş ki, ne gazetecilik, ne de yazarlık edası var.. olmadığı halde CAKA SATIYOR..
 
Ee.. bunun ata binmesi.. attan inip eşek bile bulamaması var..
 
Unutmamak gerek ama, rüya tatlı..!
 
Ödlekliğinizle övünmekten vazgeçin..Yapamıyosanız bu işi, gidin kendinize uygun bir iş bulun.. Bu gönül işi gazetecilik, yazarlık işini bırakın..


İzlenme: 1930
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
532 hit, 86 ziyaretçi, 87 ziyaret
Bu ay:
532 hit, 85 ziyaretçi, 87 ziyaret
Toplam:
961193 hit, 250042 ziyaretçi, 300404 ziyaret